Versus (2000) 1 – versus cap3
Dünyamızda cehenneme açılan 666 adet kapı bulunur. Bu kapılardan 444.sü Japonya’da bir ormandadır… Diriliş ormanında.

Versus (2000) 2 – Versus French cdcovers cc frontRyuhei Kitamura‘nın ilk dönem filmlerinden olan 2000 yapımı Versus, Azumi ile patlama yapmasından önce yönetmenin gelişinin sinyallerini veren bir eğlencelik.

İki hükümlü, polisin elinden kaçmış ve Yakuza’lar ile ormanda buluşmuştur. Yakuza’lar yanlarında getirdikleri bir kızla patronları gelene kadar burada bekleyeceklerini söylerler. Ancak Yakuza’lar ve hükümlüler arasında arbede çıkar ve Yakuza’lardan biri ölür. Hükümlü KSC2-303 ile Yakuza’lar birbirlerine silah doğrultur ancak bu sırada ölen Yakuza ayağa kalkar ve arkadaşlarını öldürmeye başlar. KSC2-303 ve kız birlikte kaçarken hem Yakuza’lar hem de yürüyen ölüler peşlerine düşecektir. Bu koşturmaca sırasında ikili unuttukları geçmişlerini de hatırlamaya başlar hatta o kadar geriye giderler ki yüzyıllar önce bu ormanda karşılaştıkları dehşeti de hatırlarlar…

Versus uzak doğu savaş sanatlarını Yakuza’lar, samuraylar ve zombilerle birleştirerek türler arası bir eğlenceye yelken açıyor. Savaş sanatlarının güzel örneklerini sunan film stilize gore sahneleri ile öne çıkıyor. Ancak aksiyon o kadar yoğun ki zaten bu tarz filmlerin genel zaafı olan karakter derinliği gibi bir şey beklememek lazım.

OrVersus (2000) 3 – cats19man’daki zombiler bir vampir gibi hızlı uçabilirken, eski tarz zombiler kadar da yavaş yürüyorlar ve bir stormtrooper gibi de karavana atış yapıyorlar. Evet bu zombiler silah da kullanıyor. Soracak olursanız mezarından kalkan zombi silahı nereden buldu? Zaten burada yatanlar Yakuza’ların öldürdükleri belalı tipler oldukları için diye bir cevabı yapıştırırım. Evet Yakuza’lar leşlerini temizlemek için yanlış bir orman seçmişler.

Kitamura, Versus ile kariyerine gerçekten akıllı bir giriş yapmış. Hem sevdiği tarz filmleri sentezleyerek seyirciyi kazanmayı bilmiş hem de bir ormanın içine tüm filmi sığdırarak bütçeyi aksiyona harcamayı bilmiş.

Buna rağmen film tam anlamı ile oturmuş olmadığından 2004 yılında ekip tekrar diriliş ormanının yolunu tutarak hem ek sahneler hem de bazı sırıtan sahnelere düzenlemeler çekerek 3 dvd’lik yeni bir versiyon hazırlamış. Bu versiyonda filmde özellikle beni rahatsız eden video filmi tadındaki renkler de düzeltilerek Kitamura’nın adına yakışır bir versiyon elde edilmiş.

The Evil Dead, Highlander, Matrix gibi dünya sinemasında ses getirmiş tür filmlerinden kendine pay çıkaran Versus bunları Japon kültürüne de entegre ederek tam bir potpori sunuyor. Film zaten yönetmenin kendini gösterme çabası tadında. Ancak bu durum filmi kötü yapmıyor, aksine abzürdlükle karışan bu kokteyl eğlence dozunu da arttırıyor. Film özellikle aksiyona sonradan katılan seksenler amerikan b filmlerinden fırlamış gibi duran iki polis ile abzürdlüğün doruklarına varıyor.

Filmin zaman içinde kült filmler kategorisine girmesinden sonra Kitamura Amerikan remake’i için de çalışmalara başlamış. Ancak daha konu hakkında çok net haberler yok. Bence yeniden çekmek yerine seriye bağlanıp, ilk filmin sonuna doğru ortaya çıkan Siber-Punk bölüm daha geniş bir senaryo ile çekilebilir.

Versus çılgın Japon filmlerini sevenleri mest edecek, kılıç ve silah sesleriyle bezeli hoş bir seyirlik. Ancak şu da söylemekte yarar var film bittikten sonra hayatınızdan giden dakikalara da yanabilirsiniz. Tamamen zevk meselesi.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ninja Scroll (1993) 4 – jubei flames small

Ninja Scroll (1993)

Ninja Scroll için gelmiş geçmiş en favori çizgi filmimdir diyebilirim.

Someone Behind You / Du saram-yida (2007)

Someone Behind You: Kimseye güvenme. Ne arkadaşlarına, ne de ailene,