Wednesday Addams Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey 1 – Wednesday 2022 7

Wednesday Addams Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

19 Kasım 2022

Kasvetli çocuk geri döndü! Addamsların hilkat garibesi kızının artık kendine ait bir dizisi var: Wednesday! Wednesday, 23 Kasım Çarşamba günü Netflix akışındaki yerini alacak. Bunun için Çarşamba gününü seçmeleri gayet manidar. Dizinin yönetmeni, Addams Ailesi film serisini neden yönetmediğini asla anlayamayacağımız Tim Burton. Yani ürkütücü tatlılıklara ve garip yaratıklara hazır olmalıyız. Tim Burton projeyi ilk duyduğunda şöyle demiş: “Sanki lisede Wednesday’le çıkıyordum!” Dışlanmış çocuklar birbirini her zaman bulurlar. Bu yüzden Tim Burton’ın da artık bir Addams projesi var.

Wednesday ile ben dünyaya aynı pencereden bakıyoruz.” Tim Burton

Wednesday dizisi Nevermore Academy’deki eğitim sürecine odaklanıyor. Burası bir nevi cadılık ve büyücülük okulu. Son derece karanlık ve biraz da muzip bir okul. Addams Ailesi gibi ucubik ailelere hitap ediyor. Adı tahmin edeceğiniz üzere Edgar Allan Poe’nun Kuzgun şiirinden gelme. (Bir daha asla!) Ve konumu vampirik Romanya’da. Yani uyumsuz kızımız Wednesday kendisi kadar garip bir yatılı okula gidiyor. Biz de onun buradaki maceralarına tanık oluyoruz. Artık türlü büyüler mi dersiniz; tuhaf tipler, gizli saklı bölmeler mi? Tam bir dark academia konsepti!

Wednesday Addams Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey 2 – Wednesday 2022 3

Addams Ailesi 1938’de Charles Addams tarafından New Yorker çizgi romanı olarak yaratıldı. Bu ailenin en büyük özelliği, klasik çekirdek ailenin tam tersi olması. Ne zamanki çizgi roman TV dizisi oldu, o zaman karakterler de -özellikle de Wednesday- isimlerine ve şimdiki kimliklerine kavuştu.

(Addams Ailesi yazım için tık: otekisinema.com/addams-ailesi-hakkinda-20-urkunc-gercek)

Biz Wednesday’i 90’lardaki film serisinden biliyoruz. Hepimizin hafızalarında “o kız” var. Fakat Wednesday ilk kez 60’lardaki siyah beyaz sitcomda seyircisiyle buluşmuştu. 60’lardaki dizide daha keyifli bir tip gibiydi. Bale yapıyor, dans ediyordu. Filmlerde ise sadistik ve karanlık bir imaj çizdi. Nadiren gülümsedi. Ve biz bunu nedense sevdik. Wednesday dizisinde de bu geleneği devam ettirecek gibi görünüyor.

Her şeyden nefret ediyorum!

Hadi, şimdi bu asla şımarık olmayan, korkusever kızın imzası gibi olan özelliklerine bakalım:

 • Wednesday adı Monday’s Child isimli eski bir kreş tekerlemesinden geliyor. Tekerlemede şöyle diyor: “Çarşamba isimli çocuk kederle dolu.
 • Wednesday’in bir göbek adı var: Friday! Ama insana Çarşamba kadar ürkütücü gelmiyor. Ne de olsa Cuma güzel bir gündür. İş çıkışında bira içersiniz falan.
 • El yani Thing onun evcil hayvanı gibi. Hatta kuşu gibi sürekli omzuna konuyor. Bir de Marie Antoinette adında oyuncak bebeği var. Kafasız olduğunu belirtmeme gerek yok herhalde. (Kafasını, giyotinle oynarken koparmıştı!)

Wednesday Addams Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey 3 – Wednesday 2022 6

 • Favori hobisi örümcek beslemek. Homeros adında ponçik bir örümceği var. Mağaralarda piknik yapmayı seviyor. Bir de resim yapmayı seviyor. İnsan başlı ağaçlar çiziyor.
 • Doğum günlerini de çok seviyor. Çünkü doğum günleri onu ölüme bir adım daha yaklaştırıyormuş. (Peki, siz olaya hiç bu açıdan bakmış mıydınız?)
 • Belli başlı karakteristik özellikleri şöyle: Asla sarılmaz, duygularını göstermez, mutlu şeyler söylemek yerine her zaman iç karartıcı şeyler söyler. Öfke nöbetlerine giriverir.
 • O da bir fan girl. Bermuda Şeytan Üçgeni’ne ve 1706’da Salem’de cadılıkla suçlanıp yakılan büyük teyzesi Calpurnia Addams’a hayran.
 • Bir ayağında altı parmağı var. (Bunu Charles Addams özellikle belirtmiş. Buraya yazmamak olmazdı.)
 • Aslında oldukça hassas biri. Gizemli bir yaratıcılığı ve şiirselliği var. Tiyatrolarda boy gösterebilir. Bir keresinde aşık bile olmuştu. Addams Family Values’ta Joel Glicker isimli nerd çocuğa.
 • Ölümden, işkenceden, groteskten korkmuyor; aksine bunları kucaklıyor. Diğer çocukların korkutucu bulduğu şeyler onun için eğlenceli. (Artık günümüz çocukları da biraz çılgın tabii.)
 • En iyi oyun arkadaşı Pugsley. Tipik kardeşler olarak, hem oynuyorlar hem kavga ediyorlar. Tabii kardeşler arasında elektrikli sandalyeye oturtup, küçük işkence şakaları yapmak varsa!

Wednesday Addams Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey 4 – Wednesday 2022 5

Güzel bıçak. Onunla otopsicilik oynayabilir miyim?

 • Siyah rengi özellikle seviyor. (Sevilmez mi? Dünyanın en mutlu rengi. American Horror Story’de de dendiği gibi: Çarşambaları biz siyah giyeriz!)
 • Wednesday’in aslında psişik yetenekleri var. Dizide bunu göreceğiz. Ve küçük bir kız olmasına rağmen insanüstü bir güce sahip.

Gelelim yine Wednesday dizisine. Bu dizi bir yeniden yapım ya da devam yapımı olmayacak. Addams Ailesi’nin tamamen yeni bir versiyonu olacak. Addams Ailesi burada Latin kökenli bir aile. Yeni Wednesday Addams Jenna Ortega da bunun altını gururla çiziyor. Çünkü bu projeyi bir nevi köklerini temsil etmek olarak görüyor. Dizinin en büyük sürprizlerinden biri ise ikonik Wednesday Addams Christina Ricci’nin de dizide yer alması. Canlandırdığı Marilyn Thornhill karakteri akademide bir çalışan. Bu duruma tıpkı Wednesday gibi parmak şıklatarak ve gülümser gibi yaparak karşılık veriyoruz.

Wednesday Addams Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey 5 – Wednesday 2022 4

Bu benim kostümüm. Ben cinayet manyağıyım. Onlar da herkes gibi görünürler.

Biraz daha Wednesday: Bu bir live-action şov. 8 bölümden oluşuyor. Yaratıcıları Alfred Gough ve Miles Millar. Tim Burton sadece 4 bölümü yönetmiş. Diğer bölümlerin yönetmenleri Gandja Monteiro ve James Marshall. Gomez Addams bu dizide Charles Addams’ın tasvirine benzetilmiş. Yani bildiğimiz Gomez’den biraz farklı. (Bu yüzden ilk başta garipsedik.) Danny Elfman yine müziklerde. Heyecanımız gittikçe artıyor değil mi?

Çocukların canavarları sevdiği günümüzde, Wednesday artık o kadar da tuhaf bir çocuk değil. Ama hala ilginç. Ve biz korku filmlerindeki psikopat küçük kızları her daim sevmişizdir. Bu da bir gerçek. Bakalım dizi bize bu ruhu yaşatacak mı? Wednesday’in aslında okullarla arası hiçbir zaman iyi olmamıştı. Okuldaki kanlı gösterisini hatırlayın. Ya da seri katil elinden çıkma gibi duran resim projesini. Ama bu akademiyi sevecek gibi. Biz de bu akademiyi seveceğiz gibi.

Öteki Sinema için yazan: Semra Doll

Wednesday Addams Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey 6 – Wednesday 2022 poster

blank

Semra Uygun

Fantastik sinema ve korku sineması için yeni ve acayip şeyler yaptı. “Korkteyl” programını yazdı ve sundu. “Midnite Movies” grubunu kurdu, korkuyu ötekilerle paylaştı. Semra deli gibi film izliyor, Tür, yıl, oyuncu, yönetmen ayırmaksızın izliyor; abur cuburlarını, dostlarını yanından eksik etmeksizin izliyor. Ama Semra hala doğru filmi bulamadı.

1 Comment

 1. Bu karakteri seviyorum ama okulda etrafında gezen tiplere uyuz oluyorum. Umarım dizide peşinde gezen iki hırboyu aynı 1993’te Joel’e yaptığı gibi korkudan öldürür.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: En İyi ‘Home Invasion’ Filmleri 7 – Straw Dogs 1971

Top 10: En İyi ‘Home Invasion’ Filmleri

Korku sinemasının alt türlerinden biri olan home invasion (ev istilası),
Öteki Sinemacılar Seçti: 2012'nin En İyi Film Trailer'ları! 8 – Maniac002

Öteki Sinemacılar Seçti: 2012’nin En İyi Film Trailer’ları!

Öteki Sinema 2005’den beri yayında… Yazar kadrosuna katılan Öteki Sinemacılar