What We Do in the Shadows (2014) 1 –

What We Do in the Shadows (2014)

29 Temmuz 2015

Flight of the Conchords’un arkasındaki ve de önündeki isimler Jemaine Clement ve Taika Waititi’nin yazıp, yönettiği ve bunla da yetinmeyip oynadığı 2014 yapımı What We Do in the Shadows absürt komedi meraklıları için bulunmaz bir nimet. Film ekibin 2006 yapımı aynı adlı kısa filmine dayanıyor.

Yeni Zelandalı komedi üstatları bu sefer korku öğeleri ile dolu bir Mockumentary çekmeye karar vermişler. Böylece ortaya Twilight ile Spinal Tap kırması bir film çıkmış.

Viago, Vladislav, Deacon ve Petyr, Wellington’da bir evi paylaşan vampirlerdir. Petyr 8000 yıllık bir vampir olduğu için artık insan bedenini yitirmiştir ve Nosferatu’daki vampir şekline bürünmüştür.

shadows-still_46658

Viago, Vladislav ve Deacon ise yüzyıllık vampirler olmalarına rağmen çekiciliklerini korumaktadırlar. Sabahları evlerinde uyuyarak geçiren vampirler akşamları ise karınlarını doyuracak avların peşine düşerler. Deacon’ın bunun için bir uşağı vardır ve onlara arkadaşlarını davet ederek insan bulmaktadır. Ancak böyle bir gecede gıcık bir tip olan Nick’i ellerinden kaçıran vampirler onun dönüşmesine neden olurlar. Nick ile ne kadar iyi geçinemeseler de zorunlu olarak gruba alırlar. Ancak Nick insan kankası Stu’yu da gruba dahil eder.

Bilgisayar programcısı olan Stu 21. yüzyıla ayak uyduramayan bu çeteye teknolojiyi öğretmeye başlar ve herkesin gözdesi olur. Böylece ekibin Bella’sı da bulunmuş olur. Ekip hem Cadılar gününe hazırlanırken hem de etraftaki kurtadam çetesi ile kapışmaktadır.

Vampirliğin en önemli kurallarından olan gizlenmek yerine ortalarda “ben vampirim” diye dolaşan Nick sonunda bir vampir avcısını evlerine çeker ve Petyr’ı avlamasına neden olur. Gruptan sürgün edilen Nick maskeli baloya da Stu ile gelecek ve tüm yaratıkların Stu’nun peşine düşmesine neden olacaktır. Viago, Vladislav ve Deacon, Stu’yu korumak için amansız bir savaşın içine sürüklenirler.

feeding

Konunun bir belgesel ekibinin gözünden anlatıldığı film bu yönüyle This Is Spinal Tap’i (1984) anımsatırken, Abel Ferrara’nın 1995 yapımı The Addiction’ından da izler taşıyor. Tabii Twilight sosunu da unutmamak lazım.

Absürt komedinin günümüzdeki en büyük temsilcileri olan Jemaine Clement ve Taika Waititi korku komedi ile mockumentary’i başarı ile birleştirmişler. Normalde Türkiye’de de sıkça karşılaştığımız sulu korku komedi örneklerinden çok uzak, eğlenceli bir seyirlik ortaya çıkmış.

Beklenmedik şekilde iyi efektlerle de bezenmiş olan film tarz severlerin ilgisini çekecek, arkadaşlarla seyredildiğinde tam bir parti eğlencesine dönüşecek kadar başarılı. Ancak absürt komedi sevmiyorsanız “bu ne anlamsız film” diyerek geçeceksiniz. Flight of the Conchords dizisinden ekibe aşina iseniz zaten sizi neyin beklediğini aşağı yukarı tahmin ediyorsunuzdur.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

2 Comments

  1. Yillardir bu blogu okuyorum ama hic tesekkur etmedigimi simdi fark ettim. Sikintili bir donemimde bu film cok iyi geldi. Tesekkur ederim.

  2. Biz teşekkür ederiz. Sıkıntılı döneminizi atlatmanızı umarız.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

American Muscle (2014) 2 – American Muscle 2

American Muscle (2014)

Ara sıra ucuz tatlara parmak banmak isteyen sinemaseverler için bile
Through The Looking Glass (1976) 3 – cats2

Through The Looking Glass (1976)

Through The Looking Glass çoktan kapanmış ve şimdilik bir daha