İnsan Kırkayak 2 İngiltere’de Yasaklandı!

Daha kimseler hakkında bir şeyler bilmezken bahsetmiştik bu filmden: Human Centipede / İnsan Kırkayak…

Yazarımız Can Evrenol 2009 yılında kaleme aldığı yazısında bu şok edici filmden ve potansiyelinden bahsetmişti. Zaman geçti Tom Six Human Centipede’in devamını çekti ve olumlu, olumsuz bir dünya eleştiri aldı. Kimi bu filmi bir pornodan daha aşağılayıcı buldu kimi de sarsıcı bir sinema deneyimi…

Nasıl bir filmle karşı karşıya olduğunuzu anlamanız açısından şunu belirtelim; İnsan Kırkayak’ın merakla beklenen devam bölümünün İngiltere’de gösterimi yasakladı. İngiltere Film Sınıflandırma Kurumu, pazartesi günü DVD için çekilen filme 18 yaş sertifikası vermeyi reddetti ve dağıtımını ya da yüklenmesine yasak getirdi.

Filmin yönetmeni Tom Six, “Bunların hepsi kurgu. Gerçek değil. Bu sanat. İnsanlara izlemek ya da izlememek yönünde tercih yapma şansı verin” diyor ama son yıllarda başı “sebepsiz genç şiddeti” ile başı belada olan İngilizlerin bu sert sansür kararından cayacakları yok.

Aslına bakarsanız “Banned” ilan edilme durumu korku filmleri için genelde bir lütuftur. Onların seyircisini ve itibarını arttırır ama korku meraklısı izleyicilerden de ağır tepkiler alan bu ikinci Human Centipede / İnsan Kırkayak’ın akibeti ne olacak?

 

Bir de bunu deneyin

14835411801_e87ebedee2_z

Salonlar Oflu Hoca’yı Aramaktan Korktu!

Oflu Hoca'yı Aramak, karşılaştığı gizli ve açık sansürle Türkiye sinema tarihinin en önemli sansür örneklerinden biri olacağa benziyor.

Bir yorum

  1. begendigim bir filmdir.guzel bir fikir .guzel bir senaryo. ama 2.sinden hicbir bir beklentim yok.ilk filmi asabilecegini zannetmiyorum .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>