blank

Divinity (2023)

Divinity’nin (2023) hem içeriği hem biçimsel tercihleri nedeniyle herkese uygun bir film olmadığını kabul ediyorum, farklı bir görsel-işitsel deneyim sunan kült filmlerden hoşlanmayanlar uzak dursunlar ama bence sinema denilen şey, tam da bu sınır ihlalleridir.
25 Şubat 2024
blank

How to Have Sex / Nasıl Seks Yapacağız? (2023)

How to Have Sex adlı film, ismine, afişine ve bir daha ismine bakıldığında hormon yüklü, erotik soslu, romantik gençlik komedisi gibi duruyor. Bu önyargıya kapılarak izlemeyip es geçmek olası. Ama izleyince ilk izlenimin aldatıcı olduğunu görmek bir olasılıktan da öte vakıa.
20 Şubat 2024
blank

Five Easy Pieces / Beş Kolay Parça (1970)

Five Easy Pieces, Nicholson, Eastman ve Rafelson’un normal hayatlarında temsil ettikleri değerleri yansıtan çok özel bir filmdir ama onu evrensel kılan özelliği, hayatının belirli bir aşamasında iki arada bir derede kaldığı için hangi yöne gideceğini bilemeyen isyankâr gençliğin sorunlarına, çelişkilerine ve sıkışmışlık
11 Şubat 2024
blank

Umuttan Kurtulmak: Hayat (2023)

Hayat’ta daha önceki Zeki Demirkubuz filmlerinde yer alan temaların birçoğu var. Ama Demirkubuz’un bu filmdeki bazı karakterleri yapılandırma tercihleri ve bazı olayları anlatma biçimiyle sinemasında birçok “ilk”in yaşandığına şahit oluyoruz.
3 Şubat 2024
blank

Close / Yakın (2022)

Sinemadaki büyüme hikâyeleri daha çok diyaloğa dayalıdır ama Close öyle değil. Filmde bir sürü iyi düşünülmüş, duyguları açığa çıkaran ve farklı anlamlara alan açan sahne var.
24 Ocak 2024
blank

Safe Place / Güvenli Bir Yer (2022)

Depresyon gibi son derece tehlikeli bir mental rahatsızlığı, ajitasyondan kaçınarak gerçekçi bir şekilde ele alan Güvenli Bir Yer, “Ateş düştüğü yeri yakar” deyiminin film formunu almış hâline benziyor.
10 Ocak 2024
blank

Silent Night (2023)

Çeşitli sıkıntıları olmakla beraber Silent Night, John Woo’nun sinemanın köklerine dönüş çabasını simgeleyen, âdeta yüreğini ortaya koyduğu, ruhunu masaya sürdüğü kıymetli bir film.
28 Aralık 2023
blank

Manhattan (1979)

New York’un birçok bilindik silueti, Manhattan’ın (1979) açılışından kapanışına kadar öyküye eşlik etmekle kalmaz, farklı ruh hâllerini yansıtmaya da bir nevi aracılık eder.
26 Aralık 2023
blank

The Holdovers (2023)

Alexander Payne’in The Holdovers’ı yokluk hissinin insanlar üzerindeki yıpratıcı ve yıkıcı etkilerine odaklanan bir drama. Farklı tarzlarda çeşitli yoksunluklar yaşayan üç insanın dramını izliyoruz.
14 Aralık 2023
blank

Öteki'den Haber Al