Kemal Sunal Film Festivali ile Anılıyor!

3. ÇAYDA ÇIRA FİLM VE SANAT FESTİVALİ KEMAL SUNAL ANISINA YAPILIYOR!

Elazığ Sinema Derneği ESİNDER’in 19-23 Mayıs 2010 tarihleri arasında organize ettiği 3. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali bu yıl Türk Sineması’nın büyük ismi Kemal Sunal anısına düzenleniyor. Festival kapsamında Ali Avaz ve Yılmaz Atadeniz’e verilecek olan Onur Ödülleri de Kemal Sunal’ın anısına sahiplerine takdim edilecek. Ayrıca festivalin son günü Kemal Sunal belgeseli de tüm davetlilerin gösterimine sunulacak.

Festivalde gösterilecek olan filmlerin oyuncularının, yönetmenlerinin ve yapımcılarının da davet edildiği organizasyonda, sinema dünyasının kalbi Elazığ’da atacak. Festival kapsamında görme engellilere ve hapishanelerdeki kader mahkumlarına yapılan özel gösterimler dikkat çekiyor.

‘Elazığ’ın her sokağı festival’, ‘Yerelden evrensele büyüyen festival’ sloganlarıyla bu yıl üçüncüsü organize edilen Çaydaçıra Film ve Sanat Festivali kapsamında ‘Vavien’, ‘Kara Köpekler Havlarken’, ‘Orada’, Başka Dilde Aşk’, Deli Deli Olma’, ‘İki Dil Bir Bavul’, ‘Uzak İhtimal’, ‘Acı’, ‘Usta’, ‘Kako Si’, ‘Gelecekten Bir Gün’, 11’e 10 Kala’ ve ‘Büyük Oyun’ olmak üzere toplam 13 film gösterilecek.

Festival kapsamında ayrıca bu yıl ilk kez kısa filmler yarışması da yapılacak… 15 kısa filmin yarışacağı festivalde birinciye 3 bin TL ödül verilecek… Gösterime giren filmlerin oyuncuları ve yapımcıları da halkla birlikte filmlerini izlemek için Elazığ’a gidecek. Ayrıca Agah Özgüç’ün sinema filmleri afiş sergisi, Serkan Şedele’nin fotoğraf sergisi, çeşitli resim sergileri, Elazığ’ın üç ilçesi Sivrice, Keban ve Palu’ya kültür gezileri ve konserler de yine sanat severleri bekliyor olacak…

Çok yeni bir dernek olmasına rağmen, yaptığı etkinliklerle adından söz ettiren Elazığ Sinema Derneği (ESİNDER) festival kapsamında ayrıca, Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da kader mahkumlarına film gösterimi de yapılacak… Engelliler Haftası kapsamında yine organizasyona özel bir bölüm de ilave edilecek ve bedensel engelliler için bir gösterim programda yer alacak…

Festivalin kapanış günü Harput’ta yakılacak olan festival ateşinin ardından 23 bin kişi şehrin merkezinde Çayda Çıra efsanesinin temsini gösterisini yapacak.

Festivale destek veren herkes içi onların adına ‘Çaydaçıra Kültür ve Sanat Festivali Hatıra Ormanı’na her katılımcı adına birer fidan dikilecek ve ağaçların altında da fidan sahiplerinin adları yazılacak.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

3 Yorumlar

  1. Çok güzel bir düşünce olmuş bu. Türk sinemasının en büyük komedyenini saygıyla anıyorum..

  2. Festivali basın davetlisi olarak beyazperde.com ve Öteki Sinema adına izleyeceğim arkadaşlar… Buradan takip edebilirsiniz.

  3. bence Kemal Sunal filmleri çok güzel ve çok eğlencelidir. Hangi filmi hoşuma gitti billiyormusunuz? Ben size söyleyeyim; Hababam Sınıfı, İnek Şaban, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: