Yavuz Turgul Yeni Filmi Av Mevsimi’ni Anlattı

Ünlü yönetmen Yavuz Turgul, 08 Temmuz Perşembe akşamı Nuriye Akman’ın TRT Haber’de sunduğu Akılda Kalan programına konuk oldu. Medyadan yıllarca uzak duran ve bugüne kadar filmleri ile ilgili çok az röportaj veren Turgul, yeni filmi “Av Mevsimi”ni Nuriye Akman’a anlattı.

“Av Mevsimi”nin yaratım sürecinde hiçbir şeyin peşinden gitmediğini söyleyen Turgul, “Bir temadan hareket etmem. Akıl fikirden ziyade, hikâyelerimi sezgi ile oluşturmaya gayret ederim. Her yazdığım hikâyenin içinde her şey kendiliğinden gelişir ve oturur” dedi. Turgul, filmin hikâyesini ressam Yavuz Tanyeli’nin bir desen çalışmasından ilham alarak oluşturmaya başladığını söyledi.

“Av Mevsimi”ni Şener Şen için mi yazdı?
Yavuz Turgul, Nuriye Akman’ın Şener Şen ile ilgili sorusuna “Filmi tabi ki Şener Şen üzerine yazdım. Ama Av Mevsimi’nde çok karakter var. Eşkıya ya da Gönül Yarası filmlerindeki gibi tamamen Şener Şen’e yaslanmıyor. Kahramanlar arasında en önde duran tabi ki Şener Şen.” diye yanıt verdi.

Seri katil hikâyelerini beğendiği için polisiye bir film yapmak istediğini belirten Turgul, “Bu coğrafyanın bir polisiye filmi olur mu?” diye düşünerek yola çıktığını söyledi.

Turgul, Cem Yılmaz’ı oyuncu olarak seçmesi ile ilgili ise “Artık her türlü filmi yapma hakkı kazandım. Bu nedenle kimsenin filmime getireceği şeylere çok ihtiyacım yok. Hayatta sadece iyi oyuncular aradım.” dedi.

Filmlerim çok cesur değil.
Turgul, senaryolarındaki karakterleri oluştururken, derinleşmek için cesur olmak gerektiğini söyledi ve “Cesaretimin örnekleri sadece filmlerim kadarsa, bunlar çok cesur filmler değiller. Ben Marquis De Sade, Lord Byron ya da bir Dostoyevski değilim. Onlar karabasanlarla, karanlık koridorlar içinde yürümüş insanlar. Bu çok büyük bir cesaret ister. Kendi insanlığını paramparça yapmak ve oradan tekrar doğabilme cesareti…” dedi.

“Dizi sektöründe insanlar işkence çekiyor. Galalar son derece utanç verici.”
Tekrar dizi yazmayı düşünmediğini söyleyen Turgul, “Dizi sektöründe insanlar işkence çekiyor. Her şey berbat, her şey dökülüyor. Dizileri yapanlar değil ama seyirciler vasatlıktan çok memnun… Bir müzik koyuyorlar, oyuncular saatlerce birbirlerinin yüzüne bakıyorlar” şeklinde konuştu. Turgul, son dönemde diziler için yapılan gala organizasyonlarını son derece utanç verici bulduğunu belirtti.

AKILDA KALAN
Nuriye Akman’ın sunduğu Akılda Kalan, Perşembe günleri saat 20.10’da TRT Haber’de ekrana geliyor. Yapımı Aynur Çelebioğlu’na, yönetmenliği Mustafa Özkurt’a ait olan programın danışmanlığını İrem Şık ve Can Uludağ yapıyor.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

3 Yorumlar

  1. Türk dizilerinin vahimiyetini böyle bir sinemacıdan bu şekilde duymak çok güzel. Keşke o dizileri reytinglerde 1. yapan seyirciler ve pohpohlayan türk medyası da o yapımların bir şeye benzemediğini farkedebilse!

  2. Çok iyi bir kadrosu var. İyi bir film bekliyorum.

  3. Film izledikten sonra yazıyı bir kez daha okudum ve hayran oldum. Yavuz Turgul ve ekibi mükemmel iş çıkarmış. “Filmlerim çok cesur değil” başlığı altında yazılanlar inanılmaz.
    Gerçekten Türk sinemasında bu kadar cesur atılımlar yapıp, bu kadar mütevazi olan bir sinemacı var mıdır bilemiyorum. Allah aşkına Türk sineması bitti denildiği zamanlarda “Eşkiya” gibi bir filmi çıkaran adamın sözleri bu olabilr mi? Aynı şekilde “Av Mevsimi”ni olumsuz eleştiren o kadar çok yorum var ki sormak istiyorum siz nerede yaşıyorsunuz acaba? Hani Türk sinemasında bizim bilmediğimiz gizli köşeler var ve orada inanılmaz yapımlar var da biz mi bilmiyoruz? Yoksa dünyanın her köşesinden gelen filmlerle karşılaştırıp bu film beğenilmiyoru mu? Av Mevsimi bence Türk sineması için önemli bir yerde duruyor. Her ne kadar fazla popüler ve gişe filmi gibi görünse de bu sitede de ilgiyi hak ediyor. Hakkında hiç bir yorum olmaması da açıkçası beni şaşırttı….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: