21. Altın Koza Film Festivali Başlıyor 1 – 21 Altın Koza basın toplantısı

21. Altın Koza Film Festivali Başlıyor

15-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali tanıtım toplantısı İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün katılımıyla gerçekleşen toplantıda Kadir Beycioğlu, Esin Küçüktepepınar, Candan Yaygın, Aslı Selçuk ve Ozan Aksu’dan oluşan festival yürütme kurulu açıklayıcı bilgiler verdi.

Bu yıl 15-21 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenecek Adana Büyükşehir Belediyesi 21. Altın Koza Film Festivali için geri sayım başladı. Ülkemizin önemli kültür sanat etkinliklerinden biri kabul edilen festival, bu yıl da ülkemizden ve dünyadan kısa ve uzun metraj filmler ile belgeselleri sanatseverlerle buluşturacak. Festivalin gösterim bölümünde dünyadaki çeşitli festivallerden ödül almış filmlerin Türkiye prömiyerleri gerçekleşecek. Festivalde 205 film sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

FESTİVAL YARIŞMALARI

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

Son bir yıl içinde çekilmiş Türk filmlerinin başvurduğu yarışmada, 12 film jüri önüne çıkacak. Finalist filmler şöyle:

Balık/ Yönetmen: Derviş Zaim
Beni Sen Anlat / Yönetmen: Mahur Özmen
Deniz Seviyesi / Yönetmen: Nisan Dağ, Esra Saydam
Firak / Yönetmen: Halil Özer
Gittiler: Sair ve Meçhul / Yönetmen: Kenan Korkmaz
İçimdeki Balık / Yönetmen: Ertan Velimatti Alagöz
Neden Tarkovski Olamıyorum? / Yönetmen: Murat Düzgünoğlu
Nergis Hanım / Yönetmen: Görkem Şarkan
Silsile / Yönetmen: Ozan Açıktan
Toz Ruhu / Yönetmen: Nesimi Yetik
Yağmur: Kıyamet Çiçeği / Yönetmen: Onur Aydın
Yola Çıkmak / Yönetmen: Evren Erdem

Başkanlığını daha önce düzenlenen Altın Koza Film Festivallerinde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini de almış olan ünlü yönetmen Reha Erdem’in üstleneceği jüride;‘11’e 10 Kala’ filmi ile yine Altın Koza’da en iyi film ödülü kazanmış yapımcı Nida Karabol, ulusal ve uluslararası pek çok ödüllü filmde görev almış görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, geçen yıl “Yozgat Blues” adlı filmiyle Altın Koza’da en iyi film ödülünü kazanan, sinemamızın genç yönetmenlerinden Mahmut Fazıl Coşkun, 20. Altın Koza Film Festivali’nin en iyi kadın oyuncu ödülü sahibi Ahu Türkpençe, Cannes’dan Altın Palmiye ile dönen “Kış Uykusu” filminde de yer alan ödüllü oyuncu Ayberk Pekcan ile “Gönül Yarası” ve “Av Mevsimi” gibi birçok unutulmaz filmde çalışmış müzisyen Tamer Çıray görev alacak.

Yarışmada, ‘En İyi Film’ seçilecek eser, 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacak. Tüm kategorilerde ise, toplam 630.000 TL ödül dağıtılacak. Ödüller, 20 Eylül Cumartesi gecesi yapılacak Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ:

En İyi Film Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 350.000,00-TL.
Yılmaz Güney Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 75.000,00-TL.
Adana İzleyici Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 25.000,00-TL.
En İyi Yönetmen Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 50.000,00.-TL
En İyi Senaryo Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 20.000,00-TL.
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 20.000,00-TL.
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 20.000,00-TL.
En İyi Müzik Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 15.000,00-TL.
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 15.000,00-TL.
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.
En İyi Kurgu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli

SİYAD En İyi Film Ödülü

Festival kapsamında verilecek ödüllerden biri de, SİYAD’ın vereceği ‘SİYAD En İyi Film Ödülü’. 21. Adana Altın Koza Film Festivali SİYAD jürisi, sinema yazarları Elif Tunca, Murat Özer ve Selim Eyüboğlu’ndan oluşuyor.

FİLM-YÖN Jürisi

21. Altın Koza Film Festivali’nde Film Yönetmenleri Derneği (Film-Yön) de En İyi Yönetmen ödülü verecek.

Bölümün jüri üyeleri yönetmenler Atalay Taşdiken, Canan Gerede, Melik Saraçoğlu.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Ülkemizdeki güzel sanatlar ile iletişim fakültelerinin sinema – televizyon bölümlerine devam eden öğrencilerin katılabildiği ve filmlerin kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında değerlendirildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda bu yıl, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden 31 filmin yarışmaya hak kazandı. Ön değerlendirme kurulunda; sinema yazarı Senem Erdine, yönetmenler Mehmet Güleryüz ve Ahmet Sönmez görev yaptı.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda her dört dalda en iyi film seçilen esere 7.500 TL ödül verilecek, toplamda 30.000 TL ödül dağıtılacak. Eser sahibi öğrenciler her yıl olduğu gibi festivalde konuk edilerek yurtiçi ve yurtdışındaki sektör profesyonelleriyle bir araya gelecekler. Eserlerinin gösterimlerinin ardından çeşitli söyleşiler yapacak, etkinliklere katılacaklar.

Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması

Akdenizli kısa filmcilerin buluşma noktası haline getiren geleneksel Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na İspanya, Türkiye, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz, Suriye, Ürdün, Slovenya, Lübnan ve Kosova gibi ülkelerden yaklaşık 500 eser başvurdu.

Kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında toplam 63 filmin yer alacağı yarışmada, her dalda en iyi film seçilen eser, 10.000 TL’lik ödülün sahibi olacak. Yarışmada toplam 40.000 TL ödül dağıtılacak.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir