25. Ankara Film Festivali SineBellek ile Başlıyor 1 – sinebellek

25. Ankara Film Festivali SineBellek ile Başlıyor

21 Ocak 2014

Ankara Uluslararası Film Festivali “SineBellek” ile Başlıyor…

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenecek olan 25. Ankara Film Festivali 5-15 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Ancak 25. yıla özel olarak festival film gösterimleri Şubat ayından itibaren SineBellek film gösterimleriyle başlıyor.

sinebellek

Bu yıl festivalin teması bellek/belleksizleşme/belleksizleşmeye direnme.

SineBellek için Festivalin sadık seyircilerinin ve festival yapanların belleğine dayanarak, geçmiş Festivallerde gösterilmiş olan en sevilen filmlerden bir seçki oluşturuldu. Bu seçkiye, hep görmek istenilen filmler de eklendi ve mükemmel bir program oluştu. Böylelikle SineBellek ile bir anlamda festivalin “anılarını” seyircilerle paylaşılmış oluyor.

SineBellek’te her hafta bir film, Salı ve Perşembe akşamları olmak üzere, ikişer kez Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda saat 19:00’da sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

SineBellek gösterimlerinin en önemli özelliği ise, gösterimler sonrası akademisyenler, sinema eleştirmenleri, yönetmenler tarafından izleyicilere yapılacak “film okumaları” olacak.

Gösterimler 4 Şubat 2014 tarihinde başlayacak ve 2014 Mayıs ayının sonuna kadar sürecek, 25. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin 5-15 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmesinin ardından devam edecektir.

SineBellek Şubat 2014 Programı

Berlin Üzerinde Gökyüzü (Der Himmel über Berlin)

Wim Wenders, 1987 Almanya

4 Şubat 2014 Salı – 6 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

1987 Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen; 1987 En iyi Avrupa Filmi; 1987 Fransız Film Eleştirmenleri En İyi Yabancı Film.

Okuyucu: Prof. Dr. Seçil Büker

1980’lerin sonunda Berlin şehrinde insanların görüp işitemediği Damiel ve Cassiel adlı iki melek sürekli olarak çevrelerini ve insanları gözlemektedirler. Bu melekler zamanın başlangıcından beri oradadırlar ve çağlar boyunca doğanın ve insanların geçirdiği bütün değişimlere tanık olmuşlardır. Bu gerçeküstücü naif filmde herşeyi gören ama hiçbir şeye müdahale edemeyen bu meleklerden birisi ölümsüzlükten bıkarak insanların arasına karışmayı dener.

 

Oyunun Kuralı (La Règle du Jeu)

Jean Renoir, 1939  Fransa

11 Şubat 2014 Salı – 13 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

Sight And Sound Dergisi, Dünyanın En İyi Filmleri Sıralamasında en iyi 4. film; Yapımından 27 yıl sonra 1966 yılında Danimarka Film Eleştirmenleri Ulusal Derneği, Bodil Ödülü.

Okuyucu: Prof. Dr. Oğuz Onaran

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen “Oyunun Kuralı”, aynı zamanda Renoir’ın filmografisindeki en iyi filmi sayılmaktadır. işgal yıllarında  Nazi’ler tarafından yasaklan film savaşta tamamen yok oldu. Nerdeyse kaybolmuş olan film, 1956’da bir araya getirilerek bizzat Jean Renoir nezaretinde restore edildi. 1959 yılında bu son haliyle gösterildiği Venedik Film Festivali’nde Dünyanın en iyi filmlerinden biri olarak ilan edildi. II. Dünya Savaşı’nın arifesinde Fransa sosyetesinin yaşam tarzını, çarpık tavır ve ilişkilerini alaycı bir bakış açısıyla ele alan bu töre komedyası (comedy of manners) bir kaba güldürü (fars) olarak başlar ve trajedi ile sonlanır. “Oyunun Kuralı” kısaca ahlak yoksunu bir grup insan hakkında ahlaki bir filmdir.

 

Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor (Loong Boonmee Raleuk Chat)

Apichatpong Weerasethakul, 2010 Tayland

18 Şubat 2014 Salı – 20 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

2010  Cannes Film Festivali Alltın Palmiye; 2011 Asya Film Ödülleri En İyi Film.

Okuyucu: Doç. Dr. Serpil Aygün Cengiz

Ölüm korkusu, yaşamın sıradanlığı gibi evrensel temaları şiirsel ve düşsel bir dille anlatan film aynı zamanda geleneksel Asya korku ve hortlak filmlerini de ters yüz ediyor.  Hasta ve ölümü bekleyen Amca Boonmee, artık sonuna yaklaşan yaşamında onu rahat ettirmek için ellerinden geleni yapan çevresi ve karısıyla oğlunun hayaletleriyle birlikte ölüme karşı “antrenmanlı” olmaya çalışır.

 

Roma Açık Şehir (Roma, Città Aperta)

Roberto Rossellini, 1945  İtalya

25 Şubat 2014 Salı – 27 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

1946 Cannes Film Festivali Altın Palmiye; New York Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yabancı Film Ödülü.

Okuyucu: Doç. Dr. Ahmet Gürata

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin ilk örneği olan film 1944 yılında Nazi işgali altındaki başkent Roma’daki direnişin öyküsünü anlatır. Senaryosu Sergio Amidei  ile birlikte Fellini tarafından yazılmıştır.

 

TARİH

FİLM

YÖNETMEN OKUYUCU
4 Şubat Salı Berlin Üzerinde Gökyüzü(Der Himmel über Berlin) 1987 Almanya Wim Wenders Prof. Dr. Seçil Büker
6 Şubat Perşembe Berlin Üzerinde Gökyüzü(Der Himmel über Berlin) 1987 Almanya Wim Wenders Prof. Dr. Seçil Büker
11Şubat Salı Oyunun Kuralı(La Règle du Jeu) 1939 Fransa Jean Renoir Prof. Dr.Oğuz Onaran
13 Şubat Perşembe Oyunun Kuralı(La Règle du Jeu) 1939 Fransa Jean Renoir Prof. Dr.Oğuz Onaran
18 Şubat Perşembe Amcam önceki yaşamlarını hatırlıyor(Loong Boonmee Raleuk Chat) 2010 Tayland Apichatpong Weerasethakul Serpil Aygün Cengiz
20 Şubat Perşembe Amcam önceki yaşamlarını hatırlıyor(Loong Boonmee Raleuk Chat) 2010 Tayland Apichatpong Weerasethakul Serpil Aygün Cengiz
25 Şubat Salı Roma Açık Şehir(Roma, Città Aperta) 1945 İtalya Roberto Rossellini Doç. Dr. Ahmet Gürata

27 Şubat Perşembe

Roma Açık Şehir(Roma, Città Aperta) 1945 İtalya Roberto Rossellini Doç. Dr. Ahmet Gürata
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ücretsiz Sinema Seminerlerini Kaçırmayın! 2 – sucveceza afis

Ücretsiz Sinema Seminerlerini Kaçırmayın!

23-30 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılacak Suç ve Ceza Filmleri
Istvan Szabo Altın Portakal Film Festivali'nde 3 – 4GAlVVB0h0wwMdMwtPk7Of3Ur8w

Istvan Szabo Altın Portakal Film Festivali’nde

Dünya sinemasının usta yönetmenlerinden Istvan Szabo, Altın Portakal’ın uluslararası uzun