25. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali Ödülleri Belirlendi

25. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali kapsamında tüm film gösterimleri ve etkinlikler 3-4-5 Mayıs tarihlerinde İFSAK salonlarında gerçekleştirildi.

25. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali Ödülleri Belirlendi 1 – 25 İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali 1

1978 yılında başlayan Türkiye’nin en eski kısa film yarışması olan İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması, başladığı günden bugüne ulusal düzeyde düzenlenmekte ve ülkemizdeki birçok kısa film etkinliğine örnek teşkil etmektedir.

Bugüne kadar Türk sinemasının çok değerli yönetmenleri, eserleri ile İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer almıştır. İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması, çoğu dünya çapında önemli eserler vermiş önemli sinemacıların ilk eserlerine gösterim olanağı sunmakla birlikte, o yıllardan bugüne arşivlenen filmler sayesinde ülkemizin en kapsamlı kısa film arşivinin oluşmasına da katkı sağlamıştır.

39. İFSAK Kısa Film Yarışması’nda ön eleme Ali Dalgıç ve Mustafa Naymanlar tarafından yapılmıştı. Ön elemeyi geçen filmler arasından en iyiler, bu yılın tek seçicisi Ali Şimşek tarafından izlenerek belirlendi. Yarışmanın ödül töreni 5 Mayıs Pazar günü İFSAK’ta yapıldı. Ayrıca ön elemeyi geçen tüm filmler de festival kapsamında İFSAK’ta gösterildi.

25. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali Ödülleri Belirlendi 2 – 25 İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali banner

İFSAK Sinema Emek Ödülü’nün bu yılki sahibi oyuncu Nur Sürer oldu. 2009 yılında kaybettiğimiz yönetmen Ahmet Uluçay da festival kapsamında anıldı. Ahmet Uluçay’ın beş kısa filminin gösteriminin ardından Barış Saydam ile yönetmenin sineması üzerine bir söyleşi yapıldı. Festival kapsamında bir diğer söyleşi ise yönetmen Derviş Zaim ile gerçekleşti. Ayrıca Derviş Zaim’in yeni çıkan kitabı Rüyet’in imza günü de söyleşi sırasında İFSAK’ta yapıldı.

25. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali, uzun metraj sinema dünyasında ilgiyle izlenen Romanya sinemasının kısa film alanındaki başarılı örneklerini de izleyiciler ile buluşturdu. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ve İstanbul “DimitrieCantemir” Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla oluşturulan bu bölümde Romanya’dan kısa filmler yer aldı.

Kurmaca Dalı

  • En İyi Kısa Film: Sonsuz (Murat Çetinkaya)
  • İkincilik Ödülü: Plak (Ece Palaz)
  • Üçüncülük Ödülü: Mutavva (Berk Sata, Mert Sata)
  • Üçüncülük Ödülü: İmparatorlukta Zor Bir Gün (Sezen Kayhan)

Belgesel Dalı

  • En İyi Kısa Film: Kurbağa Avcıları (Batuhan Kurt)
  • İkincilik Ödülü: Tebeşir (Özge Astan)
  • Üçüncülük Ödülü: Paradoks Bir Koşu (Evrim İnci)

Deneysel Dalı

  • En İyi Kısa Film: Bir Tepkisizin Hayatı (Sercan Kule)
  • İkincilik Ödülü: Rüyamda Ölü Gördüm (Ece Kınacı)
  • Üçüncülük Ödülü: 3 Duvar (Aysun Karaosman)
blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole