35. İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri Açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 7-17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 35. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri sahipleri belirlendi. 

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl beş değerli sanatçıya verilecek. 35. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri oyuncu Suzan Avcı, yönetmen Ülkü Erakalın, yapımcı Şeref Gür, oyuncu Perran Kutman ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm’e takdim edilecek. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri, 6 Nisan Çarşamba gecesi yapılacak 35. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

35. İstanbul Film FestivaliEn sevilen kötü kadın Suzan Avcı

Yeşilçam’ın en parlak döneminin melodramlarında yardımcı rolleriyle izleyicinin sevgisini kazanan Suzan Avcı, Türk Sineması’nın unutulmaz portrelerinden biri oldu. Canlandırdığı kötü karakterleri, yuva yıkan ve vamp kadın imajıyla “en sevilen kötü kadın” Avcı, 1962 yılında oynadığı Şehvet Uçurumları filmiyle büyük üne kavuşmuştu. Suzan Avcı Muammer Karaca tiyatrosunda ilk kez adım attığı oyunculuk kariyeri boyunca 400’e yakın filmde oynamasına rağmen mağdur kadını neredeyse hiç oynamadı. 

35. İstanbul Film FestivaliYeşilçam’ın en üretken yönetmenlerinden Ülkü Erakalın

Ülkü Erakalın, konservatuar öğreniminin ardından 1950’li yılların sonunda başladığı yönetmenlik kariyeri boyunca Yeşilçam’ın en üretken sinemacılarından biri oldu. Sinemaya Lütfi Ö. Akad’ın asistanlığını yaparak başlayan yönetmenin ilk filmi, 1961 yılında çektiği Unutamadığım Kadın oldu. Beklenen Şarkı’dan Yıldızların Altında ve Çığlık Çığlığa Bir Sevda da dahil 200’e yakın filme imza atmış olan Erakalın aynı zamanda Duygu Film’de yapımcılık yaptı ve anılarını içeren dört kitap yazdı. 

35. İstanbul Film FestivaliYapımcılıkta bir ekol Şeref Gür

Ülkemizin uzun yıllardır bu alanda emek veren en verimli yapımcılarından Şeref Gür kariyerine Yüksek Ticaret Okulu’ndan mezun olduktan sonra, Hürrem Erman’ın sağ kolu, en yakın arkadaşı, aile dostu olarak 30 yıl çalıştığı Erman Film’de başladı. Sonraki yıllarda Hürrem Erman’dan da destek alıp 1978’de Şeref Film’i kurarak kendi filmlerinin yapımcılığını üstlenmeye başladı. 60 yılı aşan çalışma hayatında Lütfi Ö. Akad’dan Atıf Yılmaz’a sayısız yönetmene destek veren Gür, Türk sinemasının en önemli klasiklerinden Vurun Kahpeye‘den Vesikalık Yarim’e birçok önemli filme yapımcı ve yürütücü yapımcı olarak imza attı.

35. İstanbul Film FestivaliHer nesli gülerken ağlatan Perran Kutman

İlk sinema deneyimini 1972’de Şehvet Kurbanı adlı filmle yaşayan Perran Kutman, Türk Sineması’nın klasikleri arasında sayılan Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner ve Hababam Sınıfı serisinde rol aldı. Çeşitli oyun ve parodilerde Müjdat Gezen’le birlikte çalışan Kutman, seyircinin derin bir bağla özdeşleştiği karakterlerin unutulmaz portrelerini çizdi. 50 yıldır oyunculuğa hizmet eden, sinema ve tiyatronun yalnızca komedi dalında değil karakter oyuncusu olarak da en yetenekli kadın oyuncularından biri olan Kutman, başarısını Perihan Abla gibi güçlü karakterlerle televizyon ekranında da sürdürdü.

Yeşilçam’ın Sesi Jeyan Ayral Tözüm35. İstanbul Film Festivali

Sanat yaşamına babasının teşvikiyle henüz üç yaşındayken başlayan seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda çok sayıda oyunda rol aldı ve oradan emekli oldu. Çocuk yaşlardan itibaren yerli ve yabancı filmlerin seslendirilmesinde çalışan Jeyan Ayral Tözüm, 60 yılı aşan kariyerinde Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Yeşilçam’ın en sevilen yıldızlarının çok sevdiğimiz filmlerdeki tanıdığımız sesi olarak hafızalarda yer edindi. Tözüm, tiyatro sahnelerinde başladığı oyunculuğu ara vermeden sinema, radyo ve televizyonda da sürdürdü. 

İstanbul Film Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri; filmler, etkinlikler ve konuklarla ilgili bilgileri ve programa dair ipuçlarını sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

facebook.com/istanbulfilmfestivali

twitter.com/ist_filmfest

instagram.com/istfilmfest/

istfilmfest.tumblr.com

youtube.com/user/iksvistanbul

#istfilmfest16

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir