6. Uluslararası Elazığ Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali

Onu ilk hissettiği andan itibaren evladını ve yuvasını; kendisinden, hayallerinden, mutluluğundan, sağlığından kısaca yaşamından öne koyan; kendi yaşamını erteleyip hatta yok sayıp, evladı için yaşayan ‘Anne’ler, ‘Ana’lar; gecikmiş bir vefanın neticesinde, 6. Uluslararası Elazığ Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali ile; Türkiye ve Dünya’da ilk kez özel bir kutlamaya, anmaya, festivale kavuşacaklar.

esinder

Her sene etkinliğini arttıran, her geçen yılla birlikte ismini ve faaliyetlerini daha geniş çevrelere duyuran Çayda Çıra Film Festivali komitesinin amacı; Anadolunun en etkin ve kalıcı Film ve Sanat Festivalleri’nden bir olmaktır. Bu sebeple arka arkaya film seanslarının düzenlendiği bir festivalden ziyade; ana hedef grubunun öncelikle Elazığ ve bölge halkı olması kaydıyla; Anadolu insanının sinema ve görsel sanatlara olan ilgisini artırıcı etkinliklerin düzenlendiği bir festival olmak amaçlanmaktadır.

cats5 Elazığ Film Festivalinden Festival Acemisi Notlar!

Bu amaçla; bu sene 12-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapılması planlanan etkinlikte ‘Anne’ teması; hem vefanın , hem de bu çabanın gayreti ile işlenecektir.

‘Anne’ ve bağlantılı olarak ‘Kadın’ temasının odak noktası alınacağı festivalde;

Ödüllü Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması Ödüllü Kısa Film Yarışması
Konuk Ülke Uzun Metraj Film Seçkileri Elazığ Film Seçkileri
Türki Cumhuriyetler Uzun Metraj Film Seçkileri Resim ve Fotoğraf Sergileri
Film Söyleşileri, Film Çalıştayları ve Atölyeler Gala Konserleri

düzenlenecektir. Ayrıca ‘E tipi cezaevi – çocuk bakım evleri – huzur evleri’ gibi dezavantajlı mekanlarda bulunan insanlarımız için de özel gösterimler planlanmaktadır.

palu Elazığ Film Festivalinden Festival Acemisi Notlar!

Gerek ‘Sanat’, gerekse ‘Film’ bölümlerinde hem ülkemizdeki sinema ve iletişim profesyonellerinin, hem de konuk ülke kategorisindeki film emekçilerinin davet edileceği 6. Uluslararası Elazığ Çayda Çıra Film Ve Sanat Festivali’nin düzenleniş amacı;

FOTO61 202x300 3. Çayda Çıra Film Festivali Sona Erdi.* Kültürel açıdan; sinema profesyonelleriyle genç sinemacıların tanışmasını ve kültürel çeşitliliğin sinema yoluyla aktarımını ve birleştiriciliğini sağlamak;

* Ticari açıdan; pazarlanma ve gösterim şansı olmayan veya bulamayan kısa ve uzun metrajlı filmlerin, belgesellerin, canlandırma filmlerinin seyirciyle buluşmasını sağlamak;

* Ülke tanıtımı açısından; Avrupa Birliğine katılım sürecinde Türk filmlerinin ve film profesyonellerinin Dünya ile buluşmasını sağlamak;

* Turizm açısından; Elazığ ve çevresi merkezli olmak üzere Doğu Anadolu’da alternatif turizm olanaklarının çoğalmasını teşvik etmek ve Elazığ için kültür değerleri ile kültür turizmin de bir ‘Cazibe Kenti’ algısını yerleştirmek olarak özetlenebilir. Bu bağlamda festival katılımcılarına, festival programlaması çerçevesinde ilimizin tarihi ve turistik yerleri ve değerleri gezdirilerek; festival sonrasında da yıllar boyu bir nevi ‘Gönüllü Turizm Elçilerimiz’ olmaları hedeflenmektedir.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir