7. Kayseri Film Festivali'nin Altın Çınar Sahipleri Belirlendi 1 – 7 Kayseri Film Festivali ödül töreni

7. Kayseri Film Festivali’nin Altın Çınar Sahipleri Belirlendi

Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde 28 Kasım-01 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali, ERÜ Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

7. Kayseri Film Festivali'nin Altın Çınar Sahipleri Belirlendi 2 – Kadir Turna

ERÜ Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali ödül töreninde sahneye ilk olarak festival direktörü Kadir Turna geldi. Turna, “Her sene iyi niyetle güzel hayallerle çalışmaya başlayan bir festivaliz. Oldukça yoğun bir sürecin ardından festivali tamamlıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Acısıyla, tatlısıyla bugün bir festivali geride bırakıyoruz. Üzülenler, sevinenler, her festivalde olduğu gibi polemikler, tartışmalar oldu ama bildiğiniz üzere festivaller zaten bütün zıt duyguların bir arada yaşandığı ortamlardır. Bir bakıma bu tartışmalar ve polemikler sinema sektörünü zamanla olgunlaştıran sürece dönüştürür. Kuşkusuz, kazanan her zaman Türk sineması olacaktır. Yedi yıldır birbirinden değerli sinemacıları Kayseri’de buluşturan festivalimiz, bundan sonra da aynı heyecanla bu buluşmaya ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Teşekkürlerin ne kadar önemli olduğunu insan böyle zamanlarda anlıyor” ifadelerini kullandı ve Talas Belediyesi başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Anadolu Sinemacılar Derneği, festival ekibi ve festival süresince salonları dolduran tüm Kayseri halkı ve sinemaseverlere teşekkür etti.

Sinemacılar Festivale Sahip Çıktı

Festivalin açılış konuşmasının ardından sahneye çıkan ve festivalin danışmanlığını yürüten Burçak Evren de son derece önemli mesajlar dile getirdi. Kayseri Film Festivali’nin butik bir festival olduğunu dile getiren Evren, hedeflerinin büyük bir festival değil, saygın bir festival olmak olduğunun altını çizdi. Festivalin önemine dair açıklamalarda bulunan Evren sözlerini; “İnsan festival boyunca hiç karşılaşmadığı durumlarla da karşı karşıya gelebiliyor. Bakıyorsunuz aynı yönetmenin aynı filmi yarıştığı başka festivallerde aynı koşullarda oynuyor ama Kayseri’ye gelince isteklerde bulunuyor. Kusura bakmasınlar ama bu festival, hiçbir grubun temsilcisi değildir ve festivalimiz ilkelere bağlı olup bunlara göre hareket ederek herkese eşit mesafede davranır. İlkelerden ödün vermemiz kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Her yönetmene her koşulda eşit olarak değer vermek zorundayız. Bu festivale katılanlar, katılmayanlar, katılıp da dönenler, hepsi kabulümüzdür çünkü bu festival bizim festivalimiz değil, sanatçıların festivalidir” şeklinde sürdürdü.

7. Kayseri Film Festivali'nin Altın Çınar Sahipleri Belirlendi 3 – En iyi belgesel Bir Rüya Gördüm

Sahneye ödül takdim etmek için çıkan ulusal yarışma jüri üyesi İpek Tuzcuoğlu da festivalde jürinin mesleki birikimine saygı gösteren yapımcı, yönetmen ve oyuncular adına teşekkürlerini sundu.

Kapan filmiyle ödül kazanan Seyid Çolak da “Biz sinemacılar zor şartlar altında alın teri akıtarak çektiğimiz bu filmleri her şeyden önce izleyiciye ulaşması için çekiyoruz. Seyircisiz bir sinemaya inanmıyoruz ve seyirciyle buluşmak, film çekme sürecinin en anlamlı sürecidir. Bizim tek derdimiz yarışmak ve kendimizi jüriye beğendirmek değil. Filmlerimizi yalnızca ödüller, jüriler ve festivaller için yapmıyoruz. Bizim asıl amacımız seyirciyle buluşmaktır ve her sinemacı da bunun kıymetini bilir ve bilmelidir. Festivallerin yaşaması, ayakta kalması ve nefes alması için sinemacıların sorumluluğu herkesten daha fazladır” dedi.

Belgesel ve Kısa Metrajda Ödüller Sahiplerini Buldu

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünün sahibi, “bir zamanlar bir dilin yaşayışına ilişkin hüzünlü süreci ayrıntılarıyla araştırıp dilin niteliğini de gerçekçi yaklaşımıyla belgeleyerek sergilediği” gerekçesiyle Burcu Esenç ve Cantekin Cantez’in yönettiği Bir Rüya Gördüm filmi oldu. Jüri Özel Ödülü ise Sinan Bal’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Olmaz Dediler Oldu filmine gitti.

7. Kayseri Film Festivali'nin Altın Çınar Sahipleri Belirlendi 4 – En iyi kısa film Alican Yücesoy Taş

Ulusal Kısa Metraj Yarışması’nın kazananı, “toplumda bir merkez tarafından doğruluğu sınanmadan empoze edilen halkların geçiciliğini ve göreliliğini anlatması, bu normları sorgulamaya yönelik oluşan kolektif şiddeti ve linç etme şevkini resmetme başarısı” gerekçesiyle Alican Yücesoy’un yönettiği Taş filmi oldu. Yücesoy’a ödülünü, yarışma jürisinde yer alan Bulut Reyhanoğlu, Vuslat Saraçoğlu ve Emre Kızılırmak takdim etti.

Ulusal Yarışma’da En İyi Film Omar ve Biz

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film ödülünü açıklamak için sahneye jüri başkanı Abdullah Oğuz geldi. En İyi Film ödülüne Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er’in yönettiği Omar ve Biz filmi layık görüldü. Ödülü Talas Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Mustafa Yalçın, Talas Kaymakamı Zekeriya Güney ve Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar takdim etti.

7. Kayseri Film Festivali'nin Altın Çınar Sahipleri Belirlendi 5 – Omar ve Biz

En İyi Yönetmen ödülünü ise Omar ve Biz filmiyle Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er kazandı. Ödülü jüri başkanı Abdullah Oğuz takdim etti.

En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Saf filmi ile Saadet Işıl Aksoy alırken, En İyi Erkek Oyuncu ödülü Küçük Şeyler filmindeki rolüyle Alican Yücesoy’un oldu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü Peri filmindeki performansıyla Özay Fecht’in olurken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ise Dilsiz filmindeki rolüyle Emin Gürsoy’un oldu.

7. Kayseri Film Festivali'nin Altın Çınar Sahipleri Belirlendi 6 – Halk ödülü Peri Can Evrenol

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Özel Ödülü’nün sahibi, Peri filminin oyuncu kadrosunda yer alan Denizhan Akbaba, Elif Sevinç, Özgür Civelek ve Kaan Alp Dayı oldu. Filmin oyuncularına ödüllerini jüri üyesi Görkem Yeltan takdim etti.

En İyi Senaryo ödülü ise Küçük Şeyler filminin senaristi Kıvanç Sezer’in oldu. Kıvanç Sezer’in katılamadığı törende ödülü Burçak Evren’in elinden Alican Yücesoy teslim aldı.

7. KAYSERİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 • YÜCEL ÇAKMAKLI HALK ÖDÜLÜ: PERİ
 • JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: DENİZHAN AKBABA, ELİF SEVİNÇ, ÖZGÜR CİVELEK, KAAN ALP DAYI (PERİ)
 • EN İYİ KURGU: EVREN LUŞ (SAF)
 • EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: ANDREAS SİNANOS (DİLSİZ) / SERDAR ÜNLÜTÜRK (KOVAN)
 • EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: EMİN GÜRSOY (DİLSİZ)
 • EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: ÖZAY FECHT (PERİ)
 • EN İYİ ERKEK OYUNCU: ALİCAN YÜCESOY (KÜÇÜK ŞEYLER)
 • EN İYİ KADIN OYUNCU: SAADET IŞIL AKSOY (SAF)
 • EN İYİ SENARYO: KIVANÇ SEZER (KÜÇÜK ŞEYLER)
 • ELIA KAZAN ÖZEL ÖDÜLÜ: KAPAN
 • EN İYİ YÖNETMEN: MARYNA ER GORBACH, MEHMET BAHADIR ER (OMAR VE BİZ)
 • EN İYİ FİLM: OMAR VE BİZ

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

 • EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: TAŞ (ALİCAN YÜCESOY)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

 • EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: BİR RÜYA GÖRDÜM (BURCU ESENÇ, CANTEKİN CANTEZ)
 • JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: OLMAZ DEDİLER OLDU (SİNAN BAL)
blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir