8. Uşak Kısa Film Festivali Kanatlı Denizatı Ödülleri

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu bünyesinde, usakfilmfest.com platformunda 4-12 Aralık tarihleri boyunca düzenlenen, 8. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin 24 dalda takdim ettiği Kanatlı Denizatı Ödülleri, 12 Aralık Pazar akşamı Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde bir dizi etkinlik ve gösterim ardından gerçekleşen kapanış töreniyle sahiplerini buldu.

8. Uşak Kısa Film Festivali Kanatlı Denizatı Ödülleri 1 – 8 Usak Kisa Film Festivali Kanatli Denizati Odulleri

Finalistler, jüri üyeleri, festival ekibi ve sinemaseverlerin yanı sıra Uşak İl Kültür Turizm Müdürü Sabri Ceylan, yönetmen Gökçen Usta, tiyatro sanatçısı Serhat Parıl, karikatürist Mustafa Bilgin, makyaj sanatçısı Müzeyyen Sevtap Aytuğ, Hollandalı performans ve video sanatçısı Monique van Kerkhof ile Alaskalı totem sanatçısı Jno Didrickson’ın katıldığı program, festivalin resmi seçkisinde yer alan The Piece Pipeline’ın da yapımcısı olan Keil Orion Troisi’nin “Mischief Activism Filmmaking” sunumuyla başladı. Soru cevaplarla devam eden etkinliğin ardından, Florent Gouelou imzalı Beauty Boys’un Türkiye prömiyeri gerçekleşti.

Festival yönetmeni Onur Keşaplı ve Uşak İl Kültür Turizm Müdürü Sabri Ceylan’ın kapanış konuşmaları ve 2022’ye özel açılacak Uşak temalı yarışmanın duyurusunun ardından başlayan ödül töreninde, ulusal yarışmalarda Serhat Karaaslan’ın yönettiği Suçlular, aday olduğu sekiz dalın dördünü kazanarak büyük başarı gösterirken, Arda Gökçe’nin yönettiği Sıradan Bir Gün iki dalda Kanatlı Denizatı Ödülü’nün sahibi oldu. Festivalin uluslararası etabındaysa Daniel Suberviola’nın yönettiği Mutha & The Death of Ham-Ma-Fuku üç dalda Kanatlı Denizatı Ödülü’nü kazandı.

Yoğun istek üzerine online gösterimlerin 19 Aralık gecesine kadar uzatıldığı, 47’si prömiyer olmak üzere toplam 119 filme ev sahipliği yapan Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin yönetmen/şair Alexandre Dostie, yönetmen Andrea Corsini, yönetmen Anthony Nti, yönetmen Barış Sarhan, yönetmen Emilie Mannering, müzisyen/oyuncu Gloria de Oliveira, yönetmen Gregorio Franchetti, yönetmen Thanasis Neofotistos ve yapımcı Zeynep Atakan’dan oluşan ana jürisince alınan kararlar doğrultusunda takdim edilen ödüllerin tamamı ise aşağıdaki gibi.

Uluslararası Kısa Film Yarışması

  • En İyi Film: The Silence of The River – Yönetmen: Francesca Canepa
  • En İyi Yönetmen: Black Hole – Yönetmen: Tristan Aymon
  • En İyi Senaryo: The verdict in the case of K. – Özgür Anıl, Yönetmen: Özgür Anıl
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: The Bedspread – Kenneth Oribe, Yönetmen: David Pérez Sañudo
  • En İyi Sanat Yönetmeni: Fabiu – Rebecca Kassar, Yönetmen: Stefan Langthaler
  • En İyi Kurgu: Mutha & The Death of Ham Ma Fuku – Delia Julian Martin, Yönetmen: Daniel Suberviola
  • En İyi Ses Tasarımı: Mutha & The Death of Ham Ma Fuku – Paloma Huelin, Yönetmen: Daniel Suberviola
  • En İyi Başrol Oyuncusu: Alive – Eva Johansson, Yönetmen: Jimmy Olsson
  • En İyi Yardımcı Oyuncu: Black Hole – Martin Barras, Anthony Maurer, Tilo Kübler, David Evora ve Martin Pittet, Yönetmen: Tristan Aymon
  • Jüri Özel Ödülü: Mutha & The Death of Ham-Ma-Fuku, Yönetmen: Daniel Suberviola

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

  • En İyi Belgesel: Çeşme – Yönetmen: İlayda İşeri
  • En İyi Kurmaca: Mesafeler – Yönetmen: Efe Subaşı

Ulusal Kısa Film Yarışması

  • En İyi Film: Suçlular – Yapımcı: Laura Dahout, Yönetmen: Serhat Karaaslan
  • En İyi Yönetmen: Susam – Yönetmen: Sami Morhayim
  • En İyi Senaryo: Suçlular – Serhat Karaaslan, Yönetmen: Serhat Karaaslan
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Sıradan Bir Gün – Arınç Arısoy, Yönetmen: Arda Gökçe
  • En İyi Sanat Yönetmeni: Düdük – Melisa Besnili, Yönetmen: Ege Karakurt
  • En İyi Kurgu: Suçlular – Nathan Delannoy, Yönetmen: Serhat Karaaslan
  • En İyi Ses Tasarımı: Ajotin – Ümit Özbek & Umut Döven, Yönetmen: Muhammed Seyyid Yıldız
  • En İyi Makyaj: Plastik Rüya – Çiğdem Uzundağ, Yönetmen: Merve Bozcu
  • En İyi Başrol Oyuncusu: Sıradan Bir Gün – Ahmet Melih Yılmaz, Yönetmen: Arda Gökçe
  • En İyi Yardımcı Oyuncu: Suçlular – Erdem Şenocak, Yönetmen: Serhat Karaaslan

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.