Akbank 7. Kısa Film Festivali’nin Sonuçları Belli Oldu

Akbank 7. Kısa Film Festivali’nin sonuçları belli oldu. Festivalin yarışmalı bölümüne başvuran 286 film arasından En İyi Kurmaca Film Ödülü’nü Güçlü Yaman’ın “Dönüşü Olmayan Yolculuk” adlı filmi aldı. En İyi Belgesel Ödülü’nü ise Aykut Alp Ersoy’un “Urbanbugs” ve Aysim Türkmen’in “Selahattin’in İstanbul’u” belgeselleri paylaştı. Aynı zamanda kurmaca dalında, İlker Çatak ve Johannes Duncker’in “Namibya Şehir İken” filmi mansiyona layık görüldü. “Urbanbugs” ile En İyi Belgesel Ödülü’nü kazanan Aykut Alp Ersoy, ayrıca bu yıl ilk kez verilen Seyirci Özel Ödülü’nün de sahibi oldu.

Akbank 7. Kısa Film Festivali'nin Sonuçları Belli Oldu 1 – cats1007-17 Mart tarihleri arasında düzenlenen Akbank 7. Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından gelen geniş katılımı, farklı bölümleri, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sona erdi. Festivalin yarışmalı bölümüne toplam 286 film başvurdu. Ayrıca festivalin Yarışma Dışı, Uluslararası, Animasyon, Kısadan Uzuna, Özel Gösterim ve Deneyimler bölümlerinde 21 ülkeden 92 film yerli ve yabancı kısa film festivalde izleyici karşısına çıktı.

En İyi Kısalar Açıklandı!

Akbank 7. Kısa Film Festivali jürisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da üç farklı kategoriden oluştu. Festivalin, 286 filmin başvurduğu “Festival Kısaları” bölümüne katılan eserler ön eleme jüri kurulu tarafından değerlendirildi.

Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu bu yıl; fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Ebru Ceylan, oyuncu Lale Mansur, yönetmen Seyfi Teoman, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşuyordu. Festival’in “En İyi Kurmaca Film” ödülünü Güçlü Yaman “Dönüşü Olmayan Yolculuk” ile kazandı.

Yönetmen Pelin Esmer, yönetmen Selim Evci, yönetmen Mehmet Eryılmaz, İz Tv kurucularından yapımcı ve yönetmen Vedat Atasoy ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrası Festival’in “En İyi Belgesel” ödülünü  Aykut Alp Ersoy’un “Urbanbugs” ve Aysim Türkmen’in “Selahattin’in İstanbul’u” belgeselleri paylaştı.

“En iyi Kurmaca Film”  ödülünü kazanan Güçlü Yaman, “En İyi Belgesel Film” ödülünü alan Aykut Alp Ersoy ve Aysim Türkmen 8.000 TL ile ödüllendirildi. Ayrıca “Kurmaca Dalı”nda İlker Çatak ve Johannes Duncker’in “Namibya Şehir İken” filmi mansiyona layık görüldü.

Urbanbugs” ile En İyi Belgesel Ödülü’nü kazanan Aykut Alp Ersoy, ayrıca bu yıl ilk kez verilen “Seyirci Özel Ödülü”nün de sahibi oldu.

Festivalin ödül töreni ve kapanış partisi, 17 Mart 2011, Perşembe akşamı Doğa Rutkay’ın sunuculuğunda The Seed’de gerçekleşti. Sinema camiasının önde gelen yönetmen, oyuncu ve tanınmış isimlerinin katıldığı törende festivalin “Kısadan Uzuna” bölümünün konuğu Seyfi Teoman’a ve “Belgesel Sinema” bölümünün konuğu Pelin Esmer’e ve ‘’Deneyimler’’ bölümünün onur konuğu  Karine Blanc’a teşekkür plaketleri verildi. Ödül töreninin sonrası “En İyi Kurmaca” ve “En İyi Belgesel” filmlerinin özel gösterimi yapıldı.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir