Altın Portakal Film Festivali'nde Oyunculuk Atölyesi 1 – altin portakal58edbdabd2ea69bd

Altın Portakal Film Festivali’nde Oyunculuk Atölyesi

20 Eylül 2011

Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek “Harika Uygur İle Oyunculuk Atölyesi”nde, dünyanın en iyi 10 Casting Direktörü’  arasında yer alan Harika Uygur mesleğinin inceliklerini anlatacak.

Altın Portakal Film Festivali'nde Oyunculuk Atölyesi 2 – alinp

Film ya da dizilere oyuncu seçimi ve oyuncu olarak yeni bir rol alma (casting), atölyenin konuları arasında ilk sırayı teşkil ediyor. Yapımcılara oyuncu ya da figüran sağlayan “cast ajans”lar; film ve dizilerin oyuncu kadrosunu tayin eden “casting director“ler ve film yapımcıları arasındaki işbirliği ve sektörel alışveriş, katılımcıların ilgiyle izleyeceği bir başka konu.

Doğru oyuncuyu bakışından anlıyorum

Televizyon sektöründeki hızlı ilerleme ve sinema sektöründeki hareketlenmeye paralel olarak oyuncu ve uzman ihtiyacı da arttı. Yeni yüzler arayan yapımcılar, oyuncu ajanslarıyla (cast ajans) işbirliği ediyor. Kendini kanıtlamış oyuncularla ajanslar sözleşme imzalıyor. Türkiye’de güvenilir ajansların sayısı 20 civarında. Sadece gençler değil her yaş grubundan, her meslekten kişiler bu ajanslara oyuncu ve model olmak için kaydoluyor, şöhret ya da para ümidiyle ajansların kataloglarına giriyor.

Yapım firmaları bazen cast ajanslarla kendileri arasında köprü olacak cast direktörleriyle de çalışıyor. Türkiye’de “casting director” denince akla ilk gelen isim Harika Uygur. Aralarında ‘Türkan’ ve ‘Behzat Ç.’ dizilerinin de yer aldığı pek çok projeye oyuncu seçen Harika Uygur, “Doğru oyuncuyu bakışından anlıyorum. Resmine baktığım an, o kişinin bakışından hikâyesini ve geçmişini görebiliyorum,” diyor.

Yetenek kampüslerinden örnekler

12–13-14 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında, Harika Uygur, uluslararası festivallerin yetenek kampüslerinden (talent campus); oradaki oyuncu ajanslarından da örnekler sunacak.

Talent Campus’ler  yetenekli genç sinemacıların, televizyoncuların, gazetecilerin, vb birbirleriyle ve ustalarla buluştuğu festival etkinlikleri. Talent Campus’lere katılan genç yetenekler,  kampüs programı içinde yer alan seminerler, paneller, workshoplar, kampus stüdyoları, söyleşiler ve sohbetler aracılığı ile yaratıcık edinirler, bilgi ve deneyim alışverişinde bulunurlar. Talent campus’ler, alanında öne çıkmış sinemacı, televizyoncu, belgeselci gençlerin projelerini yapımcılarla buluşturmasına da olanak sağlayan organizasyonlar. Yapımcı, yönetmen, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, kurgucu, müzikçi, oyuncu, vb. gençlerin talent campus’lerde oluşan ortak yapımlarda buluşması da olanak dahilinde.

Berlin Film Festivali çerçevesinde gerçekleştirilen, çok farklı coğrafyalardan gelen genç yetenekleri bir araya getiren “Berlinale Talent Campus”ün; festivale damgasını vuran filmlerin, yönetmenlerin, ünlü oyuncuların yarattığı heyecan dalgası kadar etkili bir başka bölüm olduğu dile getiriliyor.

Harika Uygur kimdir

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Harika Uygur, uzun yıllar Osman F. Seden’in yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Sektörün en önemli şirketlerinden IFR’ye 1994 yılında katıldı. Ezel Akay’ın yönetmen yardımcılığından sonra, 1997 yılında, casting director olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Seattle Broadway Hall’de “How to Agency Your Agency” adlı workshop çalışmasına ve Northweast Photoghrahy Center “Back and White” fotograf kursuna katıldı. 2000 yılında İstanbul’a geri dönen Harika Uygur, kendi Casting direktörlük şirketi aracılığı ile birçok reklam, sinema ve TV dizisinin “cast” çalışmalarını yürütmektedir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İstanbul Film Festivali Geceyarısı Çılgınlığı! 3 – Cottage003

İstanbul Film Festivali Geceyarısı Çılgınlığı!

İstanbul Film Festivali Geceyarısı Çılgınlığı: Uyarıcı, sarsıcı, kışkırtıcı filmleri uykuya
Danis Tanovic Boğaziçi Film Festivali İçin Geliyor 4 – Danis Tanovic 2

Danis Tanovic Boğaziçi Film Festivali İçin Geliyor

Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini sunacak festivalin bu