Altın Portakal Film Festivali Heyecanı Başlıyor 1 – 49 Altın Portakal basın toplantısı

Altın Portakal Film Festivali Heyecanı Başlıyor

5 Eylül 2012

Altın Portakal heyecanı başlıyor! 49 yıllık kesintisiz deneyimiyle Türkiye’nin en köklü film festivali olan Altın Portakal’ın bu yılki program içeriğinin ve festivalde yarışacak filmlerin açıklandığı basın toplantısı 4 Eylül Salı günü Pera Palas’ta yapıldı.

Altın Portakal Film Festivali Heyecanı Başlıyor 2 – 49 Altın Portakal basın toplantısı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın şehit cenazeleri nedeniyle katılamadığı toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve AKSAV Kurucu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin ve festival yürütme kurulu üyeleri hazır bulundular.

Altın Portakal’da katılımcılar açıklandı

Gani Müjde (Senarist-Yönetmen), Mert Fırat (Oyuncu-Senarist), Asuman Dabak (Sanatçı), Zekeriya Kurtuluş (Görüntü Yönetmeni), Murat Saraçoğlu (Yönetmen), Mehmet Açar (Sinema Yazarı), Sema Fener (Akademisyen) ve Cengiz Haydar Barut’tan (AKSAV Yönetim Kurulu Üyesi) oluşan ön jüri değerlendirmesi sonunda başvuru yapan 44 filmden 11 filmin Ulusal Uzun Metraj Film Dalında yarışmasına karar verildi.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film dalında yarışacak filmler şöyle:

Çağatay Tosun’un yönettiği “Derin Düşünce” 
Ahmet Sönmez’in yönettiği “Elveda Katya”
Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil’in yönettiği “Evdeki Yabancılar” 
Hüseyin Tabak’ın yönettiği “Güzelliğin On Par’ Etmez”
Ersin Kana’nın yönettiği “Hile Yolu”
Umut Dağ’ın yönettiği “Kuma”
Ali Aydın’ın yönettiği “Küf”
Rezzan Tanyeli’nin yönettiği “Pazarları Hiç Sevmem” 
Ali Adnan Özgür’ün yönettiği “Toprağın Çocukları” 
Tunç Okan’ın yönettiği “Umut Üzümleri” 
Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Zerre”

Festivalin bir mesajı olması gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter Mehmet Rıfkı Aktekin, bu mesajı en geniş kesimlere ulaştırmak ve program bütünlüğü sağlamak için her yıl bir başka ana tema ekseninde festival programını hazırladıklarının altını çizdi. Aktekin, geçen yıl kadın teması ekseninde gerçekleşen Altın Portakal’ın bu yıl “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” ana teması üzerine şekillenmekte olduğunu bildirdi.

Jüri başkanı Hülya Avşar

49. Festivalin rekor ödüllerini, sinemadan televizyona, müzikten tiyatroya başarılı çalışmalarıyla ve çok yönlü sanatçılığıyla büyük beğeni ve övgü toplayan Hülya Avşar’ın başkanlığındaki jüri belirleyecek. 49. Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj film yarışması jürisinde, yapımcı, yönetmen, senarist, oyuncu, görüntü yönetmeni, müzik sanatçısı, sinema yazarı ve akademisyen olmak üzere oluşturulan kompozisyon, “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” temasına uygun özgün isimlerle desteklenerek zenginleştirildi.

49. Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde yer alacak isimler şunlar: Barış Pirhasan (yönetmen), Prof. Dr. Barbara Boyle (yapımcı-akademisyen), Levent Kazak (senarist), Uğur İçbak (görüntü yönetmeni), Prof. Dr. Gülseren Güçhan (akademisyen, Uluslararası Eskişehir Film Festivali Yönetmeni), Selçuk Yöntem (oyuncu), Sümer Tilmaç (oyuncu), Ayşegül Aldinç (müzisyen-oyuncu), Pelinsu Pir (oyuncu), Tunca Arslan (SİYAD Başkanı, sinema yazarı), Mine Kırıkkanat (sosyolog-yazar), Erdil Yaşaroğlu (karikatürist-mizah yazarı).

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

30. Altın Koza'nın Finalist Filmleri Açıklandı! 3 – Ceylin Foto2 scaled

30. Altın Koza’nın Finalist Filmleri Açıklandı!

30. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 4 Ekim’de Başlıyor 4 – Başka Sinema Ayvalık Film Festivali basın toplantısı 5

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 4 Ekim’de Başlıyor

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisi 4-9 Ekim tarihleri arasında