Anatolian Film Festivali Yeşilçam Sergileri ile Geliyor 1 – anatolian

Anatolian Film Festivali Yeşilçam Sergileri ile Geliyor

2 Ekim 2011

Hülya Küpçüoğlu’nun ‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ adlı sergisi Anatolian Film Festivali’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 11 Kasım da açılacak ve 11-20 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Anatolian Film Festivali Yeşilçam Sergileri ile Geliyor 2 – anatolian

Küpçüoğlu, son yıllarda pop sanattan etkilenerek yaptığı Yeşilçam’ın ünlü isimlerine ait portre ve film sahneleri serisine devam ediyor. Bu kez sanatçı, Yeşilçam’ın erkek figürlerini ön plana çıkartıyor. Sanatçı, farklı dönemlerde Türk sinema tarihine damga vurmuş olan isimleri, Marcel Duchamp’tan beri kullanılan ve pop sanatı da etkilediği söylenen hazır nesne kavramından yola çıkarak, vurguluyor.

Sergi bağlamında seçilen kişiler, perdede birbirinden farklı karakterleri canlandırıyorlar. Değişik televizyon kanallarında, ekranda hala filmlerini izlediğimiz bu isimlerin, bir dönem belli bir kuşağı etkisi altına aldığını ve hatta bazı filmlerin tezlere bile konu olduğunu biliniyor. Günümüzde hala eski Türk filmlerine gönderme yapılarak diziler ya da filmler yapılması, bu filmlerin, sanatın farklı dallarında farklı şekillerde karşımıza çıkması, irdelenmesi ya da sunulması, Türk sinemasında Yeşilçam’ın ve o sürecin içinde yer alan aktörler ya da aktiristlerin de bir fenomen haline geldiğini gösteriyor. Sergi bağlamında farklı filmlerden ve farklı yıllardan seçilen ve birer fenomen haline gelmiş olan figürler, sadece Yeşilçam melodramlarını değil kadın-erkek, taşra-kent ya da zengin-fakir, iyi-kötü gibi çeşitli karşıtlıkları da anımsatıyor…

ESKİ TÜRK FİLMLERİ AFİŞ SERGİSİ ve MÜZAYEDE
Türk Sinemasından 97 film afişi bu yıl sergilenecek ve daha sonra müzayede yöntemiyle satılacaktır. Sergi, 11 Kasım da açılacak ve 11- 20 Kasım tarihleri arasında görülebilecektir. 20 Kasım 2011 saat 11.00 de müzayede yapılacaktır. Müzeyadedeki afişlerin çoğunluğu imzalıdır. Yönetmen ve/veya oyuncuları tarafından imzalanmıştır.

Anatolian Film Festivali Yeşilçam Sergileri ile Geliyor 3 – afisz

ANKARA KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ HOŞGÖRÜ/SÜZLÜK KARİKATÜR SERGİSİ

Ankara Karikatürcüler Derneğinin hoşgörü/süzlük temalı karikatür sergisi de ANATOLIAN FILM FEST süresince sinema severler ve karikatür severlerle paylaşmak için sergilerimiz arasında olacak.

MESUT KARA ile YEŞİLÇAM HATIRASI FOTOĞRAF SERGİSİ

Sinema Yazarı MESUT KARA’nın yıllarca Yeşilçam ile ilgili çektiği fotoğraflardan oluşan sergi ANKARA’da sinema severlerle buluşacak.

TÜM SERGİLER FESTİVAL BOYUNCA GEZİLEBİLİR.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Altın Portakal Jürisinde Kimler Var? 4 – altin portakal58edbdabd2ea69bd

Altın Portakal Jürisinde Kimler Var?

Bu yıl 51.si düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film
Nazım Hikmet Belgeseli Türkiye Prömiyerini Yapıyor 5 – Nazım Hikmet

Nazım Hikmet Belgeseli Türkiye Prömiyerini Yapıyor

18-28 Nisan tarihleri arasında yapılacak Ankara Film Festivali’nde Nazım Hikmet