Ankara'da Bir Festival Daha: Anatolian Film Fest 1 – anatolian

Ankara’da Bir Festival Daha: Anatolian Film Fest

27 Eylül 2011

Sinematek Derneği Ankara da Anatolian Film Fest adı altında Türkiye’de bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla bir sinema festivali düzenlemekte.

Ankara'da Bir Festival Daha: Anatolian Film Fest 2 – anatolian

Bu yıl ilki gerçekleşecek Anatolian Film Fest içerik olarak uluslararası kısa metraj film ve senaryo yarışmalarından, uluslararası bağımsız film gösterimlerine, sinema emekçileriyle bağımsız filmler üzerine söyleşilerden, sinema üzerine atölyelere ve Türkiye filmleri afiş sergisine kadar geniş yelpazede bir etkinlik olacak. Festivalde ayrıca Almanya’ya Türkiye’den  işçi göçlerinin başlamasının 50. yıldönümü olması sebebiyle bu yılki kardeş ülke Almanya’dan toplu film gösterimleri de yapılacak.

Anatolian Film Fest 11/11/11, 20/11/11 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival süresince sinema salonlarında uluslar arası bağımsız film gösterimlerinin yanı sıra,  yarışmaya katılan kısa metraj filmlerde jüri üyeleriyle birlikte dijital salonlarda izlenebilecektir. Bağımsız sinema üzerine söyleşiler organize edilecek olup, sinema çekim teknikleri, senaryo, oyunculuk, film çekiminde set çalışmaları üzerine eğitim almak isteyen ve/veya bilgi sahibi olmak isteyen katılımcılar festival süresince devam edecek olan atölyelere katılabileceklerdir. Atölye katılımcılarına ise Sinematek Derneğinden sertifika verilecektir.

Sinematek Derneğinin bu yıl birincisini düzenlediği Anatolian Film Festte Anadolu sinemasını desteklemek, bağımsız sinema anlayışına dair farkındalık yaratmak ve bağımsız sinema anlayışının kavranılmasını sağlayarak gelişimine ve sürekliliğine katkıda bulunmak amaçlı yapılan kısa film ve senaryo yarışmalarında bu yılki tema HOŞGÖRÜ/SÜZLÜK olacaktır. Bu noktada beklenilen toplumsal alandaki hoşgörü/süzlük algı ve davranışlarından bireysel alandaki kişisel hoşgörü/süzlük temellerine kadar geniş bir yelpazedir. Sosyo-ekonomik plandan, ırksal, kimliksel planlara kadar hoşgörüsüzlük kavramının kemikleştiği ve/veya kendini gösterdiği durumları, olayları, olguları ve insanların ve/veya toplumların birbirleriyle iletişiminde kopukluk yaratan durumların yansıtıldığı kısa metraj film, uzun ve kısa metraj film senaryolarıyla yarışmaya katılım beklenmektedir.

Kısa Metraj Film Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/entry-basvuru-form

Başvuru Maili : anatolianfilmfest2011@gmail.com

Senaryo Yarışması Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/senaryo-yarismasi-basvuru-formu

Başvuru maili : senaryo2011@gmail.com

Anatolian Film Fest kapsamında sinema sanatının her alanından teknikleri öğrenmek isteyenlere yönelik atölyeler Sinematek Derneği tarafından organize edilecek. Atölyelerde kullanılacak tüm malzemeler Sinematek Derneği tarafından sağlanacak ve Atölye katılımcılarına katılım sertifikası ve sürpriz hediyeler verilecektir.

Atölyeler ise kısaca, DSLR Video Atölyesi: Kameralarla ilgili bildiğimiz her şeyi kökten değiştiren, kendine yeni bir sektör yaratan, fiyat/performans oranı en yüksek olan DSLR fotoğraf makinelerinin video fonksiyonları ve kullanımını içerir.

Kısa film Çekim Teknikleri Atölyesi: Kısa film çekim teknikleri, kamera kullanımı, çekim senaryosu oluşturma ve set çalışması.

Belgesel Film Yapım Atölyesi: Belgesel film yapım teknikleri ve pratik çalışması.

Senaryo Atölyesi: Uzun metraj, kısa metraj, belgesel film, dizi film, klip, reklam filmi… Senaryosunun nasıl yazılır. Biçim, karakter oluşturma, senaryo hataları gibi konular işlenmektedir.

Sinemada Işık ve Aydınlatma atölyesi: Belgesel, kısa ve uzun metraj alanlarında ışığın kullanımı ile bilgi içerikli bir atölye çalışmasıdır.

Kurgu / Montaj atölyesi: Dijital kurgu seti, kurgu programları, geçişler, kesintisizlik, görsel dil ve kompozisyon üzerine bir atölye çalışmasıdır.

Greenbox, Bluebox Atölyesi: Gelişen tekniklerle birlikte film çekimlerinde greenbox kullanımı yaygınlaşmıştır. Bluebox ve greenbox çekimi nasıl yapılır. Kurguda nasıl düzenlenir.

Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi: “Sinemada küçük, tiyatroda büyük oynanır”, “Oyuncu bir hamurdur her şekle girer”. Acaba doğru mu?

Sinema Eleştirmenliği Atölyesi: Bir film nasıl okunur, analiz edilir. Film eleştirmenliği nedir?  Şeklindedir.

Festivalin kalbi Ankara’da atmakla birlikte, festival süresince aynı anda gülüp aynı anda ağlamanın, aynı anda korkup aynı anda düşünmenin tadını birlikte çıkarmak için, HER YERDE GÖSTERİM sloganıyla, Türkiye’den ya da dünya’dan herhangi bir şehirden, kasabadan, köyden, toplu yaşanan her yer festival alanı kabul edilerek, istenilen her yere festival filmlerinden oluşan bir demet toplu gösterimler için gönderilecektir. Bunun içinse filmlerin gösterilebileceği bir mekân, film gösteren bir medya yeterli olacaktır.

Festivalde eski Türk filmleri afiş sergisinin yanı sıra Ressam ve Sanat Yazarı Hülya Küpçüoğlu’nun ‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ adlı sergisi ‘Anatolian Film Festivali’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 11 Kasım da açılacak ve 11- 20 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Festivalin Ankara keçisinden yola çıkarak düzenlediği ALTIN KEÇİ ÖDÜLLERİ ise,  yarışmada ödül alan kısa metraj filmlere ve senaryo yarışmalarında dereceye giren eserlere, her yıl gösterim görmüş bir sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilecek. Festivalde verilen ödüller jüri tarafından belirlenecek. Sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilen ödül ise Sinematek Derneği üyelerince belirlenilecektir.

Kısa filmi ve senaryo yazımını desteklemek, bağımsız sinema anlayışına dair farkındalık yaratmak, gelişimine ve sürekliliğine katkı sunmak amacıyla yola çıkan Anatolian Film Fest ile ilgili geniş bilgi ve ayrıntıya ise anatolianfilmfest.org adresinden ulaşılabilir. Sinemanın hayatlarımıza hoşgörüyü ve umudu taşıması dileğiyle sinema dolu günler hep yanımızda olsun.         

BİLGİ İÇİN;

http://anatolianfilmfest.org/

http://anatolianfilmfest.org/kisa-metraj-film-yarismasi-2

http://anatolianfilmfest.org/senaryo-yarismasi

BAŞVURU FORMLARI İÇİN :

Kısa Metraj Film Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/entry-basvuru-form

Başvuru Maili : anatolianfilmfest2011@gmail.com

Senaryo Yarışması Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/senaryo-yarismasi-basvuru-formu

Başvuru maili : senaryo2011@gmail.com

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

16. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buluyor 3 – 16 Akbank Kısa Film Festivali logo

16. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buluyor

Ödüller sahiplerini buluyor. 16. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları
Altın Koza'nın Finalistleri Belli Oldu 4 – Sarmaşık 092

Altın Koza’nın Finalistleri Belli Oldu

22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Ulusal Uzun