!f İstanbul’dan Ara Güler ve Jan Svankmajer Sürprizi

İş Bankası Maximum Kart’ın ana partnerliğinde 15 Şubat’ta başlayacak 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin heyecan uyandıran programına son anda dahil olan iki film, özellikle sinefiller ve sanat tutkunları için büyük heyecan uyandıracak! Dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından Ara Güler tarafından yönetilen tek film olan ve çok az kişinin izleme şansına eriştiği “Kahramanın Sonu” Güler’in ve Yeşim Ustaoğlu’nun sunumuyla gösterilirken; efsane gerçeküstücü yönetmen Jan Svankmajer’in 8 yıl aradan sonra çektiği ilk film olan “Insect / Böcek”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da seyirciyle buluşacak!

Ara Güler ile Yeşim Ustaoğlu bu özel gösterimde buluşuyor!

!f İstanbul’dan Ara Güler ve Jan Svankmajer Sürprizi 1 – Ara Güler Kahramanın Sonu

!f İstanbul programında karşımıza çıkacak sürpriz gösterimlerinden ilki, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından Ara Güler’in 1975’te çektiği ve dünyada çok az gösterim olanağı bulmuş filmi “Kahramanın Sonu”. Güler’in I. Dünya Savaşı’nda ölüme mahkum edilen Yavuz Zırhlısı’nın hikâyesini anlattığı ve 16 mm çektiği film, İlhan Mimaroğlu’ndan Ruhi Su’ya, eklektik müzikle yaratılmış avangart kurgusu, arşiv fotoğrafları ve gerçeküstücü canlandırmalarıyla sinemamızın en özel yapımlarından birine dönüşüyor. Festivalde tek gösterimi yapılacak filmin gösterimi, dostlukları uzunca bir geçmişe dayanan Yeşim Ustaoğlu ve Ara Güler’in sohbetiyle devam edecek. 70 yılı aşkın zamandır belleğimiz olmuş Ara Güler, rol aldığı “Otel” (1992), “İz” (1994) ve “Güneşe Yolculuk” (1999) filmlerinin yönetmeni Yeşim Ustaoğlu ile “Kahramanın Sonu”nun hikâyesini konuşacak.

Dünyada ikinci gösterimi !f’te

!f İstanbul’dan Ara Güler ve Jan Svankmajer Sürprizi 2 – Insect Böcek

!f’in ’son dakika’ sürprizlerinden diğeri de, 60’larda başladığı sinemada sayısız kısa film üretmiş, “Alice”, “Greedy Guts”, “Lesson Faust”, “Lunacy”, “Surviving Life (Theory and Practice)” gibi uzunlarıyla da festivallerin en gözde isimlerinden birine dönüşen efsane gerçeküstücü yönetmen Jan Svankmajer’in son tuhaflığı “Insect / Böcek” olacak ve film, dünya galasını yaptığı Roterdam Film Festivali’nden hemen sonra ilk kez !f İstanbul’da seyirciyle buluşacak. Svankmajer’in yazıp yönettiği ve “Böceklerin insanlar gibi ve insanların böcekler gibi davranması hep hoşuma gitmiştir. Benim hikâyem Kafka ve onun meşhur Dönüşüm’üne referansta bulunurken bu içine kapanıklığı bir adım öteye götürüyor” sözleriyle anlattığı film; küçük bir kasabadaki bir barda Capek Kardeşlerin “Böcek Oyunu”nunun provası için bir araya gelmiş 6 amatör aktörün yaşadıklarını konu alıyor. “Böcek”, işleriyle çoğu sanat dalında etkisi olmuş, Terry Gilliam, Quay Kardeşler gibi bir çok sanatçıya ilham vermiş 83 yaşındaki ustanın 8 yıl aradan sonra çektiği ilk film olmasıyla da büyük önem taşıyor.

!f ile arkadaş olun!

Sosyal medyada en çok takip edilen festival olan !f İstanbul ile ilgili güncel bilgileri festivalin Facebook, Twitter ve Instagram, Snapchat ve Periscope hesaplarından izleyebilirsiniz. !f İstanbul’u sosyal medyada @ifistanbul adresiyle takip edebilir, paylaşımlarınızı #if2018, #HayatVar, #ifteizledim ve #ifmaximumda etiketiyle yaparak sohbete katılabilirsiniz.

!f günleri 15 Şubat’ta başlıyor

İş Bankası Maximum Kart ana partnerliğinde ve CGV Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 15 Şubat’ta İstanbul’da başlayacak ve 1 Mart’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayarak 4 Mart’ta 17. yaş yolculuğunu tamamlayacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.ifistanbul.com

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir