ASIFA Filmleri Canlandıranlar Festivali'nde 1 – The Four Precious Things In The Study 3

ASIFA Filmleri Canlandıranlar Festivali’nde

1 Nisan 2013

Dünyanın en büyük canlandırma ağı ASIFA üyelerinin filmlerinden oluşan dört çok özel seçki, 24-28 Nisan’da İstanbul’da, 16-19 Mayıs’ta Ankara’da Canlandıranlar Festivali’nde gösterilecek.

The Four Precious Things In The Study (3)

ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation) canlandırma sanatının tüm dünyada daha çok tanınması için 1960 yılında Annecy, Fransa’da kuruldu ve bugün, tüm dünyadan canlandırma sanatçılarını, gruplarını ve kurumlarını buluşturan şemsiye bir kuruluş haline geldi. Hindistan’dan Meksika’ya, Bulgaristan’dan Japonya’ya elli iki ülkeden canlandırma sanatçısının üyesi olduğu ASIFA’dan iki seçki ve iki retrospektif Canlandıranlar Festivali’nde İstanbul ve Ankaralı canlandırmaseverlerle buluşacak.

ASIFA’nın En İyileri ve ASIFA Kore

Her yıl bir ustaya odaklanan Canlandıranlar Festivali’nin bu seneki onur konuğu, 2009-2012 arasında ASIFA başkanlığını yürüten ve halen ASIFA Kore’nin başkanı olan Nelson Shin, Festival için dört program hazırladı.

ABD, Brezilya, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Mısır, Polonya, Portekiz, Rusya ve Yunanistan canlandırma sinemasından, son iki yılın en iyi on altı kısa filmi ASIFA’nın En İyileri başlığı altında izleyiciyle buluşacak.  Seçkide Veljko Popovic ve Svjetlan Junaković’in Moj Put My Way, Stelios Polychronakis’in To Horio The Village, Dmitry Geller’in I Saw Mice Burying a Cat Ya videl kak mishy kota horonili gibi bol ödüllü filmleri bulunuyor.

Sleepincord (2)

ASIFA Kore başlığı altında ise Nelson Shin’in seçtiği, son dönemin en iyi Kore canlandırmaları izlenebilecek. 9 filmlik bu seçkide farklı tekniklerle çekilmiş canlandırmalar seyircilere renkli bir dünyanın kapılarını aralayacak.

John Halas ve Bordo Filmleri: Türkiye’de ilk kez Canlandıranlar Festivali’nde

1940’ta eşi Joy Batchelor ile birlikte kurdukları Halas&Batchelor isimli canlandırma stüdyosunda, 2. Dünya Savaşı boyunca, İngiliz Enformasyon Bakanlığı için yetmiş kısa film üreten John Halas’ın yönetmen, senarist veya yapımcısı olduğu 10 kısa filmlik bir retrospektif Festival programında yer alıyor. Halas, İlk uzun metrajlı İngiliz canlandırması kabul edilen ve en az romanı kadar beğenilen Animal Farm’ın yönetmeni olarak da tanınıyor. The Owl and the Pussycat, The History of the Cinema, Automania 2000 gibi Halas’ın en önemli filmleri Türkiye’de ilk kez seyirci ile buluşacak.

Any Other Man (2)

Nelson Shin’in Festival için hazırladığı bir diğer retrospektif ise Bordo adıyla bilinen Hırvat canlandırma ustası, karikatürist, ilüstratör, tasarımcı ve yazar Borivoj Dovniković’e ait. Yugoslav canlandırma sinemasının öncülerinden biri olan Bordo’nun 1965 – 1989 yılları arasında çektiği 8 kısa canlandırma film Festival’de gösterilecek. 

Seçkinin Özel Konukları

60 yılı aşkın kariyeri boyunca dünyanın önemli festivallerinden pek çok ödül almış seksen üç yaşındaki Bordo, İstanbullu’larla birlikte filmlerini izlemek üzere Festival’in konuğu olacak. Bordo ile birlikte ASIFA’nın genel sekreteri, ASIFA Hırvatistan’ın başkanı ve Zagreb’de düzenlenen World Festival of Animated Films’in başkan yardımcısı Vesna Dovniković de festivali takip etmek üzere İstanbul’da olacak.

Canlandıranlar Derneği tarafından, Puruli Kültür Sanat’ın işbirliğiyle gerçekleştirilen Canlandıranlar Festivali’ni 24 – 28 Nisan’da İstanbul’da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, 16 – 19 Mayıs’ta ise Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde ücretsiz takip edebilirsiniz.

Festival programı ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in sitesinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Canlandıranlar Başlıyor!

Beyoğlu Sineması’ndaki Canlandıranlar Festivali açılışı; Alessandro Rak’ın “Mutluluk Sanatı” (The
Uluslararası Kısa Film Yarışması Finalistleri Belli Oldu 2 – UAFF Afiş Art2 1 1

Uluslararası Kısa Film Yarışması Finalistleri Belli Oldu

25. Adana Film Festivali kapsamındaki 5 ana kategoriden biri olan