Bal Filmi Berlinale’den Büyük Ödülle Döndü

Altın Ayı ödülüne aday gösterilen Semih Kaplanoğlu’nun Bal filmi büyük ödülü kaptı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 60. Berlin Film Festivali Berlinale’de, Semih Kaplanoğlu’nun Bal filmi Altın Ayı ödülüne layık görüldü.

Saarland eyaletinin Berlin temsilciliğinde düzenlenen ödül töreninde, ödül plaketi yönetmen Semih Kaplanoğlu’na verildi. Kaplanoğlu, yaptığı konuşmada filmlerini manevi aşkla yaptığını belirterek, “Bu ödülü tüm kalbimle alıyorum” dedi. Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Dieter Kosslick, Berlinale’de bu yılki gözlemlerini anlatarak, “En güzel anılarımdan biri, Bal filminde oynayan küçük Bora’nın bana, ’Ben de sana sarılmak istiyorum’ demesi oldu. Çok duygulandım” diye konuştu. Semih Kaplanoğlu’nu aldığı bu çok önemli ödül vesilesiyle biz de tebrik ediyoruz.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

2 Yorumlar

  1. Sevindim gerçekten Kaptanoğlu son zamanlarda sürekli takip ettiğim ve sinema dilini gerçekten boyutlu kullanan başarılı bir yönetmen….

  2. Ayı balı değil, “Bal” ayıyı kaptı bu sefer! :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir