Barbar Conan Beyazperdeye Geri Dönüyor!

Robert E. Howard’ın yarattığı Barbar Conan, 28 yıl sonra yeniden beyazperdeye geliyor…

1970 yılında Marvel Comics, Robert E. Howard’ın öykülerininin yayın hakkını satın almış ve Stan Lee editörlüğünde ve John Buscema’nin çizgileriyle çizgi roman haline getirildikten sonra efsane olmuştu. 1982’de John Milius yönetmenliğinde Barbar Conan (Conan the Barbarian) isimli sinema uyarlaması da çekilen film, başrolünde oynayan Arnold Schwarzenegger’i dünyaya tanıtmıştı. Büyük ilgi gören filmin, 1984 yılında Richard Fleischer’ın yönettiği devam filmi Savaşçı Conan da (Conan the Destroyer) ilki kadar olmasa da beğenilmişti.

Önümüzdeki yıl gösterime girecek olan ve Alman yönetmen Marcus Nispel’in yöneteceği yeni Conan filminin başrolünde ise Jason Mamoa olacak. Yönetmeninin sonuna kadar güvendiği Mamoa, serinin severleri tarafından soru işaretleriyle bekleniyor.

Yeni Conan filminde Türk izleyicileri bir de sürpriz bekliyor. Almanya doğumlu Türk oyuncu Birol Tarkan Yıldız da yeni macerada Mika karakterini canlandıracak.

Yeni nesil Conan, barbarlar tarafından katledilen babasının intikamını almaya çalışacak.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

3 Yorumlar

  1. Jason Mamoa’nın Arnold’dan daha çok Conan’a benzediğini düşünüyorum. Özellikle John Buscema’nın çizdiklerine… Aşırı kaslı olmaması da 2000’ler seyircisinin özdeşleşeceği bir stereotip yaratmak için avantajlı bir durum aslında…

  2. kabaran okyanusların atlantisi ve onun görkemli şehirlerini yutmasından sonra dünyada o güne değin görülmemiş bir çağ başlamıştı.

    çok güzel bir haber bu umarım beğeniriz ve devamıda gelir.

  3. bababsının intikamını alması mı? :( ya şu conan’ı başka bir kafada Belitli maceralar stigya vs ile ne zaman yapacaklar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir