Bir Senaristin İlk Romanı: “Bir Senaristin Sezon Finali” 1 – Ilker Arslan

Bir Senaristin İlk Romanı: “Bir Senaristin Sezon Finali”

Hayatımızın büyük bir bölümünü televizyon ekranlarının karşısında geçiriyoruz. İzlediklerimizi ise çoğunlukla oyuncularıyla ya da yönetmenleriyle anımsıyoruz. Hâlbuki her şey yazı ile başlar. Hikâyeler ilk olarak senaristlerin hayal dünyasında şekillenir. Daha sonra yorumlar katılır ve son halini alır. Yıllardır senaristlik yapan ve hayatımıza dokunmuş birçok örneğe imza atan İlker Arslan da bu hayalperestlerden biri.

Bir Senaristin İlk Romanı: “Bir Senaristin Sezon Finali” 2 – Bir Senaristin Sezon Finali kapakİlker Arslan, “Bir Senaristin Sezon Finali” adlı ilk romanında tecrübelerinden faydalanıyor ve televizyon ve dizi endüstrisine içeriden bir bakış sunuyor. Romanını ise kitap adının aksine bir final değil, tecrübeli bir yazarın edebiyat dünyasına yaptığı bir girizgâh olarak kabul etmek gerekir.

NotaBene Yayınları tarafından basılan İlker Arslan’ın kaleme aldığı 192 sayfalık “Bir Senaristin Sezon Finali”; okurları, popüler kültürün en zorlu alanlarından biri olan televizyon ve dizi sektöründen bir senaristin dünyasıyla tanıştırıyor. Yazar, “içeriden” ve “samimi” üslubuyla güldürürken düşündürmeyi de ihmal etmiyor.

İlker Arslan, “Bir Senaristin Sezon Finali” kitabında bir baba, bir sevgili, bir senarist-yönetmen, bir yoldaş ve bir politik aktivist olarak insanın bu ülkede başına gelebilecek en “olası” şeylerin portresini çiziyor. Bunu yaparken de kara mizaha başvurmuyor; anlatım diliyle değil de, olayların kendisiyle yaratıyor kara mizahı.

Roman kahramanının yaşadığı olayların, çoğu insanın yaşamından uzak olmadığı görülüyor. Yok yere beslenen ve hayatın zerrelerinden damıtılarak tutunulmaya çalışılan umut kadar, hayatın her zerresine sinmiş umutsuzluk da gerçek. Zirvede yaşamak isterken, sıradan insan kadar bile tutunamayan, olduramayan “bilinçli özne”nin durumu; konu popüler kültür alanında üreten insana gelince daha da içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

Arka kapak yazısı ise Murat Uyurkulak’a ait.

“Kelimelerin, cümlelerin canlı kanlı karşımıza dikildiği; hayatın hem küfünü, pasını hem bin rengini, can sevincini ustalıkla, hiç zorlamadan gösteren, hissettiren… Ferah feza güldürürken, boğazınıza acı, ağır bir yumruyu apansız oturtuveren… Tek bir karakterine iltimas geçmeyen, çatal dilli, edası afili, gözü keskin bir roman, ‘Bir Senaristin Sezon Finali’. Şimdiye kadar nerelerdeydin İlker Arslan?”

Kitap, 30 TL fiyat etiketiyle kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında okuyucularını bekliyor.

İlker Arslan Kimdir?

İlker Arslan, 1970 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın bölümünde öğrenim gören yazarın Express ve Red dergilerinde yazıları yayınlanmıştır. Şok, Televizyon Çocuğu, Zaga ve Beyaz Show’da skeç ve metin yazarlığı yapmıştır. Kurşun Yarası, Aşk Oyunu, Fikrimin İnce Gülü, Tatlı İntikam, Güneşin Kızları, Güzel Çirkin, Evli ve Öfkeli, Yuvamdaki Düşman, Afili Aşk dizilerinin senaryolarını, Geniş Aile dizisi ve filminin öykü ve tretmanlarını yazan Arslan, senaryo ve edebiyat alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazar hakkında: Fatih Danacı

blank
Uçak mühendisliği alanında eğitim alıp mezun olduktan sonra sinema ve edebiyat merakı aktif bir uğraşa dönüştü. 2006 yılından itibaren çeşitli dergi, e-dergi, internet siteleri gibi platformlarda öyküleri, sinema yazıları yayımlandı. Sinema tarihi ve araştırma-inceleme türünde kitaplar yazdı, bunlardan başka Dolunay Öyküleri adlı öykü kitabı yayımlandı, çok sayıda kolektif kitap çalışmasında yer aldı. Oğlu olduktan sonra çocuklar için üretmeye başladı ve çocuk kitapları ve kutu oyunları hazırladı, çizgi film projelerine destek verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir