Boğaziçi’nin Uluslararası Jüri Başkanı Belli Oldu 1 – Brillante Mendoza 03

Boğaziçi’nin Uluslararası Jüri Başkanı Belli Oldu

Boğaziçi’nin Uluslararası Jüri Başkanı Belli Oldu 2 – Brillante Mendoza7. Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası jüri başkanlığını Cannes Film Festivali duayenlerinden Filipinli yönetmen Brillante Mendoza üstlenecek.

18-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin Uluslararası Uzun Metraj Yarışmasının jürisine Masahista, Taklub, Kinatay ve Ma’Rosa gibi filmleriyle tanıdığımız, Cannes duayenlerinden Filipinli usta senarist ve yönetmen Brillante Mendoza başkanlık edecek.

Usta yönetmen, kendine has sinematografisi ve kurgusuyla uluslararası birçok festivalde başarılar kazandı. 2009 yılında Kinatay filmi ile Cannes Film Festivali’nde ”En İyi Yönetmen” ödülü alan Mendoza, Filipinler’i betimleyen gerçek hayat hikayelerine dayanarak yaptığı filmlerle tanınıyor. Fransa’dan “Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres” unvanını alan ilk Filipinli yönetmen olan Mendoza, tüm dünyadaki çeşitli film festivallerinde jüri başkanı olarak yer aldı.

7. Boğaziçi Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Kurumsal İş Ortağı TRT ile Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı’nın destekleriyle 18-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Brillante Mendoza

Çağdaş Filipin sinemasının en önemli temsilcilerinden biri olan Mendoza, Captive filmi ile 2012 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde beğeniyle karşılandı. Tirador (Slingshot) filmi ise 2007 yılında Caligari Ödülü’nü kazanan yönetmenin Thy Womb filmi 2012 yılında Venedik Film Festivali’nde La Navicella Venezia Sinema Ödülü’ne layık görülürken Lola filmi ise 2009 yılında Altın Ayı için yarıştı. Mendoza, Kinatay filmiyle 2009 yılında Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanırken, bir önceki sene de Serbis (Service) filmiyle Altın Palmiye Ödülü için yarışmıştı. Yönetmenin 2016 yılında çektiği Ma’ Rosa filmi Cannes Film Festivali’nde En iyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne (Jaclyn Jose) layık görüldü. Film, 2017 yılında Filipinler’in Oscar adayı oldu.

Boğaziçi’nin Uluslararası Jüri Başkanı Belli Oldu 3 – Brillante Mendoza 02

Arkadaşları arasında Dante olarak bilinen yönetmen, film ve reklamlarda sanat yönetmenliği yaparak sinema kariyerine adım attı. Güncel, anlamlı meselelere odaklanan filmler üreterek Filipin Sineması’nı yeniden inşa etme hedefiyle 2005 yılında bağımsız bir film prodüksiyon şirketi olan Centerstage Productions’ı (CSP) kurdu. İlk filmi Masahista (Masöz), 2005 yılında İsviçre’deki Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Altın Leopar Ödülü’nü kazanarak Filipinler’de alternatif sinemanın yolunu açtı. Mendoza’nın filmleri, sinemaseverlere çağdaş Filipin toplumuna göz atma imkânı veriyor.

Festival Mekanları

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 18-25 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir