Bolo Yeung’un Öyküsü iyikotufilm.com’da

Bolo Yeung’un öyküsü iyikotufilm.com’da! İyikötüfilm, blogculuğa Öteki Sinema karasularında başlayan Tolga Demirtaş’ın hazırladığı, Trash Sineması, Giallo filmleri, Dünyadan Fantastik, Korku sineması, B filmleri üzerine kurgulanmış müstesna bir sinema blogu…

Bolo Yeung'un Öyküsü iyikotufilm.com'da 1 – tumblr mmvwn9Vnzh1rj9rkho1 1280

Tolga Demirtaş geçenlerde “Öteki Sinema” okurlarının çok hoşuna gidecek bir yazı hazırladı ve blogunda dövüş filmlerinin efsane kötü adamı Bolo Yeung’u anlattı.

Yang Sze (Yang Tse), yerel bir işadamı ve bir ev hanımının çocuğu olarak, Canton’un varoşlarında, Çin’de dünyaya geldi. Canton’da genç bir adam iken, birçok kung-fu ustasının eğitimi altında çalıştı, ayrıca akrobasi öğrendi ve body building yapmaya başladı. Sonunda Çin’in power lifting (güç kaldırma) şampiyonu oldu. 1960’larda komünizmden kaçmak ve yeni bir hayat kurup, yeni fırsatlar yaratmak için genç Yang Sze Çin’den Hong Kong’a kadar yüzdü. Sonra vücut geliştirme eğitimi vermeye başladı. Kendisine küçüklüğünde birisi tarafından zorbaca davranıldıği için vücut geliştirmeye ve kung-fu’ya başladığını hiçbir zaman söylemedi.

Ustanın yaşamı ve filmleriyle ilgili daha pek çok bilgi ise iyikotufilm.com’da…

Blog linki:

http://iyikotufilm.com/

Yazı linki:

http://iyikotufilm.com/yeung/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

2 Yorumlar

  1. blank

    Ona öykünen savaş sanatları ile uğraşan evli bir kızı olan arkadaşım var ((( yazıyı onada göndereceğim .AyrıcaYang Tse nin Asya Karate şampiyonu olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilemiyorum ama bildiğim bir şey var kan sporunu seyreden herkes onun gibi göğüs kaslarını hareket ettirmek için çabalamıştır((((
    Bilgilendirmeniz için teşekkürler bu önce Bruce Lee den daha sonra Van Dame den en fazla dayak yiyen adamın hayatı hakkında bir şeyler öğrenmek keyifli olacak tekrar teşekkürler.

  2. blank

    Yazıyı okudum ,ilgililer mutlaka okusun yanlış bildiklerimiz ve hiç bilmediklerimizle ilgili bir süprizler yığını …
    Acımasız sporcuların idolü gerçekten ama gerçekten ilginç bir kişilik,derinliği anlaşılmamış bir karakter..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir