Bolo Yeung’un Öyküsü iyikotufilm.com’da

Bolo Yeung’un öyküsü iyikotufilm.com’da! İyikötüfilm, blogculuğa Öteki Sinema karasularında başlayan Tolga Demirtaş’ın hazırladığı, Trash Sineması, Giallo filmleri, Dünyadan Fantastik, Korku sineması, B filmleri üzerine kurgulanmış müstesna bir sinema blogu…

Tolga Demirtaş geçenlerde “Öteki Sinema” okurlarının çok hoşuna gidecek bir yazı hazırladı ve blogunda dövüş filmlerinin efsane kötü adamı Bolo Yeung’u anlattı.

Yang Sze (Yang Tse), yerel bir işadamı ve bir ev hanımının çocuğu olarak, Canton’un varoşlarında, Çin’de dünyaya geldi. Canton’da genç bir adam iken, birçok kung-fu ustasının eğitimi altında çalıştı, ayrıca akrobasi öğrendi ve body building yapmaya başladı. Sonunda Çin’in power lifting (güç kaldırma) şampiyonu oldu. 1960’larda komünizmden kaçmak ve yeni bir hayat kurup, yeni fırsatlar yaratmak için genç Yang Sze Çin’den Hong Kong’a kadar yüzdü. Sonra vücut geliştirme eğitimi vermeye başladı. Kendisine küçüklüğünde birisi tarafından zorbaca davranıldıği için vücut geliştirmeye ve kung-fu’ya başladığını hiçbir zaman söylemedi.

Ustanın yaşamı ve filmleriyle ilgili daha pek çok bilgi ise iyikotufilm.com’da…

Blog linki:

http://iyikotufilm.com/

Yazı linki:

http://iyikotufilm.com/yeung/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Etkinlik Duyuruları Açıklaması

Sinema bloglarının bedava bir reklam panosu gibi algılanmasından ve etkinlik duyuruları yayınlatmak haricinde hatırlanmamasından şikayetçiyiz.

2 Yorumlar

  1. Ona öykünen savaş sanatları ile uğraşan evli bir kızı olan arkadaşım var ((( yazıyı onada göndereceğim .AyrıcaYang Tse nin Asya Karate şampiyonu olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilemiyorum ama bildiğim bir şey var kan sporunu seyreden herkes onun gibi göğüs kaslarını hareket ettirmek için çabalamıştır((((
    Bilgilendirmeniz için teşekkürler bu önce Bruce Lee den daha sonra Van Dame den en fazla dayak yiyen adamın hayatı hakkında bir şeyler öğrenmek keyifli olacak tekrar teşekkürler.

  2. Yazıyı okudum ,ilgililer mutlaka okusun yanlış bildiklerimiz ve hiç bilmediklerimizle ilgili bir süprizler yığını …
    Acımasız sporcuların idolü gerçekten ama gerçekten ilginç bir kişilik,derinliği anlaşılmamış bir karakter..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir