Burying the Ex (2014) 1 – Burying the Ex 004

Joe Dante 80’ler eğlence sinemasının unutulmaz yönetmenlerinden biri. Korku komedi türünden bahsetmemiz gerekiyorsa Joe Dante’nin adını anmamak olmaz. Özellikle Gremlins (1984) serisi ile kalpleri fetheden yönetmen ne kadar aile ile izlenebilecek korku komediler ile ünlü olsa da ilk zamanlarında Piranha (1978) gibi daha sert kültleri de bulunuyor. Ayrıca Twilight Zone’un da önemli yönetmenlerinden biri. Yine çok sevdiğim bir korku komedi olan komşuluk üzerine en garip filmlerden biri The ‘Burbs’un (1989) da yönetmeni. İşlerini tek tek saymakla bitiremeyiz.

Burying the Ex posterBu yüzden Burying The Ex’i sırf yönetmene saygıdan bile olsa seyrederim. Ne kadar eleştiriler iyi olmasa da öyle de yaptım. 2014 yapımı Burying The Ex, Joe Dante çizgisini ve tadını zaman zaman taşısa da seksenler ruhunu yakalamak yerine daha yeni örneklere öykünüyor ve sıkıcılaşıyor. Gene de yönetmen bir kaç süpriz sahne ile geçer not alıyor diyebiliriz.

Burying The Ex temel olarak bir zombi komedisi ancak ne bir Zombieland (2009) ne de Shaun of the Dead (2004) olacak kapasitede bir film. Klasik romantik komedi kalıplarını hafif bir zombi sosu (kanı) ile yıkamayı kafi görmüş yönetmen.

Max (Anton Yelchin) korku figürleri satan bir dükkanda çalışmakta ve hayattaki tek amacı kendi korku dükkanını açıp müşterilere istediği şekilde davranabilmektir. Kız arkadaşı Evelyn (Ashley Green) yeşil bir dünyaya takmış bir blogger. Temelde birbirlerini sevseler de farklı dünyaların insanlarıdır. Bir gün Max’in dükkanına garip bir cin figürü gelir. Max ve Evelyn bu figürün önünde birbirlerini daima seveceklerini ve asla bırakmayacaklarını söylerler.

Ancak Max’in dünyasını anlamayan Evelyn’in zorlamaları Max’i ayrılma noktasına getirir ve Evelyn’le buluşup durumu anlatmak ister. Evelyn Max’in yanına gelirken otobüs altında kalır ve Max kendini suçlayarak tam bir depresyona girer.

Burying the Ex orta

Max’i bu acıdan kurtaracak kişi daha önce dondurmacıda tanıştığı ve Max gibi bir korku filmi delisi olan Olivia (Alexandra Daddario) olacaktır. Ancak ikilinin ilişkisi Evelyn’in mezardan çıkıp gelmesi ile sekteye uğrar.

Alan Trezza’nın senaryosunu yazdığı film ne kadar komedi ve korku unsurlarını çok yaratıcı bir şekilde kullanamasa da romantiklikten sınıfı geçiyor. Ayrıca sürekli arka planlarda dönen kült korku filmleri ve özellikle rahmetli Christopher Lee’nin filmlerinden bölümler göstererek türe saygı duruşunda kusur etmiyor.

Genel olarak oyunculuklar iyi, üç başrolün yanında az olan rolüne rağmen seks bağımlısı üvey kardeş Travis rolünde Oliver Cooper filmin asıl komedi lokomotifi olmayı başarıyor. Alexandra Daddario için ayrı bir parantez açarsak daha önce türe Teksas Katliamı’nın 2013 remake’i ile giriş yapan oyuncu güzelliği ile ön plana çıkıyor. Film seksenlerde çekilmiş olsa muhtemelen Joe Dante onu daha seksi sahnelerde de kullanırdı.

Kısaca klasik bir Joe Dante korku komedisi olsa da yönetmenin filmografisinde vasatı bile ancak zorlayacak bir yapım olan Burying The Ex sıkı tür meraklılarına göndermeleri ile iyi gelecektir.

Öteki Sinema için yazan: Masis Üşenmez

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Clash of the Titans / Son Emir (1981) 2 – clash of the titans adv xlg

Clash of the Titans / Son Emir (1981)

Ray Harryhausen'in en büyük projesi Clash of the Titans, stop-motion
Stung (2015) 3 – Stung 5

Stung (2015)

Türün gereklerini yerine getirmekte sıkıntılar yaşayan, vasat altı denebilecek Stung,