Chillerama (2011) 1 – Chillerama 2011

Chillerama (2011)

Chillerama, 2011 yapımı, bünyesinde 4 farklı kısa korku-komedi filmi barındıran bir yapım. Filmlerin tamamı farklı yönetmenler tarafından çekilmişler. Korkudan daha çok komedi  yönleri ağır basmakta. Filmimiz Amerikada bir drive-in (arabayla gelip izlenen) sinemada geçiyor. Hollywood filmlerinde çok sıkça gördüğümüz bu tip drive in sinemanın bir benzeri AFM tarafından 1997 yılında İstanbul Tatilya’da açılmıştı. Ama ne yazık ki yeterli ilgiyi görmeyince bir süre sonra kapandı gitti.

Chillerama (2011) 2 – chillerama01

Filmin konusunu gazete küpürü şeklinde kısaca yazalım; Drive-in sinemamız yeni sahibine satılmış, kapanmadan önce seyircisi ile son defa buluşmuştur. Biz bu son gece oynayan 4 filmi, sinemada dönen olayları izliyoruz.

İzleyeceğimiz filmlerin sırası ise şöyle.

“Wadzilla”

Yönetmen Adam Rıfkın, 50’li yıllarda dev bir spermin New York’u ele geçirmesini anlatmakta.  Sürpriz olarak Eric Roberts’ın General Bukkake rolünde bir cameosu var. 4 film içinde rahatlıkla en güzeli Wadzilla diyebiliriz. Bol spermli, bol çığlıklı bir macera.

“I Was a Teenage Werebear”

Kendisi de gay olan yönetmen Tim Sullivan, gay bir werebear’in (ayı adam) macerasını anlatmakta. 60’larda geçen film daha çok müzikal. Grease’den ve son dönemlerin filmlerinden bayağı esinlenilmiş. Sıkıcı bir film.

Chillerama (2011) 3 – chiller

“The Diary of Anne Frankenstein”

Yönetmen Adam Green, Frankenstein’lı bir Hitler parodisi çekmiş. Hitler’in Anne Frankenstein evini basıp ailesini öldürmesini. Bu baskın sırasında bulduğu kitapla Frankenstein’ı yaratması ama Frankestein’ın istediği gibi biri olmamasını anlatıyor. “I Was a Teenage Werebear”dan iyi ama “WADZILLA”dan kötü bir yapım.

“Zom B Movie”

Son filmimizin yönetmeni Joe Lynch, zombie filmlerinin parodisini yapmış. Filmin başından sonuna parça parça gösterilen film aslında bu. Ayrıca bir parça olarak izlemiyoruz. Drive in sinemamızı zombiler basar, aşık gençler hayatta kalma telaşına düşerler. 4 film içerisinde gore sahnelerin en çok olduğu bu film.

Chillerama çeşitli festivallerde gösterilmiş bir yapım. Öteki Sinema yazarımız sevgili Can Evrenol “Film4 Frightfest 2011 Günlükleri” yazısında bu film ile görüşlerini belirtmişti. Yukarıda bahsettiğim üzere komedi yönü ağırlıkta, korku filmi izleyeceğim diye izlemeye başlamayın. Sonra hayalkırıklığı olur baştan uyarmış olayım. Bunların haricinde güzel diyebiliriz.

blank

Yazar hakkında: İlker Güler

blank
1977 İstanbul doğumlu, 3 film bir arada sever, Betamax dostu bir sinemaseverim :)

Bir yorum var

  1. blank

    İlk 20 dakikasında terk ettiğim, film demek için bin şahit gereken bu ucube rezilliği izlemeye heveslenen herkese ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum: Eğer osuruk, sperm, cinsel organ veya dışkıyı komik bulmuyorsanız, sakın ha yaklaşmayın. Ortaokul seviye esprilerle çevrilmiş gerçek “drive-in experienc”ına bir hakarettir Chillerama. Bana inanmazsanız Can Evrenol’a sorun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir