Yeni Yıla Yalnız Girenlere: En Korkunç 10 Yılbaşı Filmi! 1 – cats1

Yeni Yıla Yalnız Girenlere: En Korkunç 10 Yılbaşı Filmi!

24 Aralık 2011
Yeni Yıla Yalnız Girenlere: En Korkunç 10 Yılbaşı Filmi! 2 – cats1

Noel/Christmas filmlerini bilirsiniz. Küskünler barışır, anneler, babalar çocuklarının, çocuklar büyüklerin kıymetini anlar, herkesi bir huzur, bir müşfiklik sarar, düşmanlar bile dost olur. Noel’in bu barıştırıcı ve yatıştırıcı duygusu benim de hoşuma gider esasen ama her Noel / Yılbaşı filmi de böyle keyifli ve huzurlu değil tabi… Allahtan değil!

Fantastik sinemanın Noel’e el atmaması elbette düşünülemez! Silent Night, Deadly Night gibi kimi örnekler zamanında Hristiyan aleminin ve hindi pişirmekten delice zevk alan ailelerin tepkisini çekip yasaklansa bile “Noel korkuları” zaman içinde bir alt tür oluşturdu bile denebilir.

İşte Öteki Sinema yazarlarının seçtiği ya da editörleri olan bendenizin seçip onlara Çinli işçilere davranılan bir merhametle yaklaşarak yazdırdığı 10 filmlik “Öteki Noel Filmleri”

Yılbaşını yapayalnız geçirecek kadar umutsuzsanız iyi bir alternatif olacaktır bu liste… Sizi kimse düşünmüyorsa bile biz düşünüyoruz. Hadi, sevinin! Mutlu Noeller! Ho, Hoo, Hooo!

Silent Night, Deadly Night (1984)

Yeni Yıla Yalnız Girenlere: En Korkunç 10 Yılbaşı Filmi! 3 – silent night deadly night UKPiyasada aslında prodüktör olarak tanınan Charles E. Sellier Jr.’ın en önemli yönetmenlik deneyimi olan film klasik seksenler tarzı teen slasher filmlerini noel baba korkusu üzerinden geliştiren bir hikayeye sahiptir.

Robert Brian Wilson’ın ilk rolü olan Billy karakteri belki de sinema tarihinin en iyi Noel Babası olarak kült statüsüne erişmiştir. Ağzından çıkan “Naughty!”(edepsiz, haşarı) ve ardından gelen “Punish!”(cezalandır) sözleri ile bütünleşen karakter soğukkanlı katil rolüne fiziksel yapısı ile de cuk diye oturmuş.

Film seksenler ruhunu sevenlerin ilgisini çekecek şenlikli bir slasher. Noel zamanı sinemalara girince büyük tepki toplamış. Ailelerin ve hristiyan dünyasının baskısı sonucu da filmin orijinal dağıtımcısı Tristar altı gün içinde filmi geri çekilmiş. 1986 yılında Aquarius Films dağıtım haklarını alarak filmin can alıcı sahnelerini keserek tekrar gösterime sokabilmiş. İlginç bir nokta da filmin İngiltere’de vizyona girmemesi ve sansür kurulundan geçmemesi, ancak buna rağmen Video Nasty olarak da adlandırılmamıştır.  2009 yılında İngiltere’de filmin dağıtımı için izin verilmiş ve DVD’si çıkarılabilmiş.  (Masis Üşenmez)

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

4 Comments

  1. korku ve gerılım fanatığı bırı olarak cok sevındım,harıka fılmler tamda yılbası haftasında :) hepsını ızlıyorum

  2. bu tarz filmlere bayılan biri olarak bu siteden çok zevk alıyorum. bu yazı da çok eğlenceli, elinize sağlık!

  3. Burada eski Yazıları gördüm 2011 den kalan acaba burada ki insanlar şu an nasıllar ne yapıyorlar cok duygulandım

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: Olivier Assayas’nın Favori Filmleri 4 – The Leopard 1963

Top 10: Olivier Assayas’nın Favori Filmleri

Olivier Assayas, muhteşem bir arşive sahip Criterion koleksiyonunda yer alan
“Öteki”cilerin 2014 Yılı Keşifleri 5 – leviathan 2014

“Öteki”cilerin 2014 Yılı Keşifleri

‘İzlemediğiniz her film, yeni filmdir‘ sloganımız eşliğinde “Öteki”cilerin 2014 Yılı