Çok Yaşasın Türk Sineması Sergisi Meraklıları ile Buluşuyor

10 Mart 2011

Türk Sinemasının 97 Yıllık Tarihi Işık’ta Canlanıyor

Türk sinemasının 97 yıllık tarihini aydınlatan Çok Yaşasın Türk Sineması sergisi, Yeşilçam oyuncularının bugüne dek hiç yayınlanmamış kamera arkası fotoğrafları ve döneme ait birçok afiş Işık Üniversitesi’nin desteği ile Işık Okulları’nda meraklıları ile buluşuyor.

Çok Yaşasın Türk Sineması Sergisi Meraklıları ile Buluşuyor 1 – cats2

Türk sinemasının 97 yıllık geçmişine ait birçok afiş, fotoğraf, obje ve belgenin görülebileceği “Çok Yaşasın Türk Sineması” sergisi, kuruluşunun 125. yılını kutlayan Işık Okulları’nın Nişantaşı Kampüsü’nde meraklıları ile buluşuyor. Geçmiş yıllarda yaşamını yitiren, Türk sinemasına emeği geçmiş yönetmen, senarist ve oyuncularla günümüzün yıldızlarını buluşturan sergi Mart ayının sonuna kadar gezilebilecek. Sergide Türk sinemasının, çekilen ilk Türk filmi olarak kabul edilen “Ayastefanos Abidesi’nin Yıkılışı”ndan günümüze dek süren tarihi izlenebiliyor.

Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularına ve ölümsüz filmlerine Lale Film Stüdyoları’nda ev sahipliği yapmış Necip Sarıcı’nın arşivi ile özel koleksiyonundan oluşan sergide Türk sinemasının tarihinden birçok afiş, fotoğraf, obje ve belge yer alırken, Yeşilçam oyuncularının bugüne dek hiç yayınlanmamış karelerini de görmek mümkün.

Feyziye Mektepleri Vakfı’nın kurucularından İpekçi ailesinin fotoğrafları da sergide!

Bünyesinde Işık Üniversitesi ve Işık Okulları’nı barındıran Feyziye Mektepleri Vakfı’nın kuruluşuna önayak olmasının yanı sıra, Türk sinema sektörünün de kurucularından sayılan İpekçi ailesinin fotoğraf ve belgeleri de sergide yer alıyor. Nazım Hikmet’in İpek Film Stüdyoları’nda senarist ve dublaj yönetmeni olarak çalıştığı 1930’lü yıllara ait fotoğraflarının yanı sıra, Halit Refiğ, Ertem Eğilmez, Sezer Sezin, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Turan Seyfioğlu, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Kadir gibi birçok Yeşilçam yıldızının set ve kamera arkası fotoğrafları ile özgün belgeleri de sergide görülebiliyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Eğlenceli Bir Görsel Star Wars Alfabesi 2 – StarWarsWallpaper1600

Eğlenceli Bir Görsel Star Wars Alfabesi

Brandon ve Emma Peat adında iflah olmaz iki Star Wars
Agnes Hakkında Her Şey İstanbul Modern'de 3 – Agnes Varda 1

Agnes Hakkında Her Şey İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema’nın Haneke ile başlayan retrospektif serisinin beşincisi 7-24