Conan the Barbarian Bekleyenlerini Üzecek!

Yedi yıllık bekleme sürecinden sonra nihayet gün yüzüne çıkan yeni Conan filmi bekleyenlerini üzecek! Kimmeryalı kahramanımızı yeni nesle tanıştırmak için 3D olarak beyazperdeye aktarıldı.

Conan the Barbarian Bekleyenlerini Üzecek! 1 – conan xlg1Robert E. Howard’ın hikayesinden sinemaya aktarılan film Arnold Schwarzenegger’ın oynadığı seksenlerdeki üçlemeden bağımsız bir yapım.Vücut şampiyonu Arnold’un yerini bu sefer Jason Momoa almış. Diğer rollerde ise Rachel Nichols, Rose McGowan, Stephen Lang, Ron Perlman’ı görmek mümkün. Marcus Nispel’in yönettiği film, uzun zamandır hem Conan çizgi romanlarını sevenler, hem de aksiyon seyircisi için merakla beklenen bir projeydi.

Jason Momoa’yı 2005–2009 seneleri arasında rol aldığı Stargate Atlantis’teki Ronon Dex karakteri ile tanımış, geçtiğimiz sezonun kült dizisi Game of Thrones’daki Khal Drogo karakteri ile de bağrımıza basmıştık. 1,96 metrelik, kelimenin tam anlamı ile dev bir oyuncu olan Momoa, esmer ve adaleli vücudu ile Arnold’dan çok daha fazla çizgi romanlardan aşina olduğumuz Conan’a şeklen benzediği söylenebilir. Filmin ilk 15 dakikasında ise genç Conan’ı Leo Howard oynuyor.

Filmin konusuna kısaca değinecek olursak. Kimmerya’da doğan Conan, insanları için çeliğin önemini daha genç yaşta öğrenmektedir. Babası Corin(Ron Perlman), Conan’ı bu vahşi dünyada ayakta kalması için eğitmektedir.

Bir gün köyleri savaşçılar tarafından yağmalanır ve Corin, Conan’ı canı pahasına koruyarak oğlunu kurtarır. Bütün köyü kılıçtan geçirilen Conan intikam yemini eder ve yıllar sonra köyünü yağmalayan savaşçıların peşine düşer.

Aslında 1990’larda bizleri heyecanlandıran Conan’ın yaşlılık dönemini anlatacak King Conan: Crown of Iron adlı bir proje vardı. Ancak Arnold’un vali olması ile bu proje rafa kalkmıştı. Warner Bros. yılmadı ve seriye tekrar can vermek için ipleri eline aldı. Ancak bu sefer de yönetmenlik konusunda problemler çıktı. Larry ve Andy Wachowski, John Milius, Robert Rodriguez gibi isimler tek tek projeden çekildi. Projenin prematüre kalmasından dolayı ünlü yönetmenler tek tek elini çekince Lionsgate el attı ve 2009’da film Nispel’e verildi. Filmin çekimi için de uzun uğraşlar sonucu Bulgaristan’da karar kılındı.

Conan the Barbarian Bekleyenlerini Üzecek! 2 – cats1

Conan The Barbarian, klişe senaryosu ve uzun süredir sürüncemede kalan çekim aşaması ile ne yazık ki beklentileri karşılamaktan çok uzak bir yapım. 10 milyonluk açılış hasılatı ile ilk serinin üstüne çıksa da pek fazla iş yapacak gibi de durmuyor. Özellikle eleştirmenler filmi yerden yere vurmakta. 3D’nin oldukça gereksiz ve göz boyama niteliğinde kullanıldığı söyleniyor. Zaten şu 3D çılgınlığı bir bitse de eskisi gibi göz yormadan, rahat rahat film seyredebilsek artık.

Filme seyirci çekmek için aksiyon sahnelerinde şiddetin de az tutulduğuna dair eleştiriler var. Özellikle bu tarzda bir yapım olan (Sword and Sorcery/Kılıç ve Büyü olarak adlandırılıyor) Game of Thrones dizisi ile karşılaştıran eleştirmenler gerek şiddetin gerektiği gibi kullanılamamasını, gerekse GoT’daki karakter işlenmesinin yerinde çok havada kalan karakterlere yer verilmesini Conan The Barbarian’ın yumuşak karnı olarak gösteriyorlar.

Conan The Barbarian sonuç olarak neyi seyredeceğinizi bilirseniz sizi tatmin edebilecek bir yapım. Hele de benim gibi Conan çizgi romanlarını okuyarak büyümüş nesil için nostaljik tatlar verecektir. Ama büyük bir aksiyon bombası bekliyorsanız beklentinizi karşılamayacağını şimdiden söylemeliyim. Benim için sırf Pearlman ve Momoa’nın bulunduğu aksiyon sahneleri ve Conan’ın hatrı için bile seyredilebilir.

Yazar hakkında: Masis Üşenmez

blank
1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

2 Yorumlar

  1. blank

    arnold’un oynadığı eski conan’la kıyaslanmasa bile yeni conan ‘dan beklentim yüksek. fragmana bakılırsa hoş bir film olmuş.

  2. blank

    15 dakika izleyebildim.Hani sinemada izlenilememesi bir yana evde de izlenecek bir yanı yok.
    En iyisi Arnold’lu seriyi izlemek. Son 10 yıldır izlediğim en kötü üç filmi sorsalar,içlerinden biri kesinlikle bu conan olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir