Endonezya İstismar Sineması

9 Şubat 2009

Endonezya sinemasının örneklerini 80’lerin başında sinemalarımızda ve daha sonra video kasetlerde bolca görüp izledik. Bu izlemenin çok bilinçli yapıldığı söylenemez ne yazıkki… Çünkü bu filmler başka bir ülkeye aitmiş gibi gizlenerek pazarlanıyordu. O yüzden Lady Terminator gibi videoda hit olmuş bir filmin Endonezya yapımı olduğunu pek kimseler bilmez. Hint ve Uzakdoğu etkilerine açık, sinema dili olarak da Amerikan taklitçisi olan Endonezya filmleri bu etkilerden mütevellit bambaşka bir havaya ve etkileyiciliğe bürünüyordu. Endonezya İstismar sinemasının  kral oyuncusu ise Barry Prima’dır. Onun filmlerinde, karate yapan timsahlar, yılana dönüşen kadınlar, kolu bacağı kesildikten sonra 2 büyü numarasıyla yerine yapıştıran dövüşcü rahipler, vampirler, kungfu atraksiyonlarını ve de hepsini bir filmde bulabilirsiniz. Barry Prima’nın en bilinen filmi ise Devil’s Sword‘dur.

Sinematek’imizin bu bölümünde Endonezya İstismar Sineması ile ilgili yapılmış çok güzel bir Mondo Macabro belgeselini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Belgeselin dili ingilizce, Endonezyalı oyuncu ve teknik insanlarının konuşmaları ise ingilizce alt yazı ile aktarılmış… Endonezya Rambo’su RambuLady Terminator ve benim çok sevdiğim Bali’nin Gizemleri filmlerine ait onlarca güzel sekans’da belgeselde mevcut. Cinemageddon trackeri üzerinden edindiğimiz ve Google Video’ya yüklediğimiz belgeseli seyrederek Endonezya İstismar Sineması hakkında ciddi olarak bilgileneceğinize inanıyoruz. Yazılı kaynak arayanlar ise  Pete Tombs’un “Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya Fantastik Filmler” kitabını edinebilirler.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

8 Comments

 1. harika harika bir yazi Murat!

  yani yazinin kendisini cok uzun ve zengin olmasa da : ) bilgilendirme acisindan, yaninda ek olarak gelen videosuyla beraber mukemmel bir “baslik” diyelim!

 2. Endonezya Sineması ile ilk olarak Tjut Djalil’in yönettiği Mystics in Bali isimli bir filmle tanışmıştım. Çok acayip bir filmdi. Nitekim belgeselde de bir parça bahsediyorlar. Sonrasında aramız çok iyi olmasa da, özellikle buradaki belgeseli izleyince canım bi hasret gidermek istedi Endonezya Sineması ile. :)

 3. Tugba, blogunu gezdim pek hoş, hatta tam bizlik bir yazı buldum zevkle okudum: http://genovaninja.blogspot.com/2009/01/liguria-horror-express.html

  Arkadaşlar Endonezya filmleri biraz aklı karışık filmlerdir. Bir sürü janrı ve korku ögesini tek bir filmde görebilirsiniz. Görsel açıdan ise çok zengindirler, hatta o kadar iyidirler ki izleyeni yorarlar. Mesela “The Warrior Against Blind Swordsman” filmindeki materyal zenginliğini ben sadece “star Wars”larda gördüm.

  Madem ilgi var, önümüzdeki günlerde “The Devil’s Sword” ile başlayalım Endonezya sinemasına, arkasından “Lady Terminator” ve ” Mystics in Bali”ye el atarız.

 4. Aa! Teşekkür ederim blog için (bir işe yaramaz ya..:) Bu arada filmleri helecanla bekliyoruz…

 5. Tugba blog’unu ben de çok beğendim dövüş filmleri ile ilgili yazılar süper. Benim de bir arkadaşım Genova’da mimarlık okuyor severim orayı:) Bizim Galata’ya benzer. Takibe aldım siteni.

 6. Sağol Masis! Ben de mimarlık için Genova’dayım ama gel gör ki mimarlıktan başka herşeyle (ya da hiçbir şeyle) ilgileniyorum:)) Bu arada blogum göçtü sanırım ^_*. Neyse…

 7. Leák’a (yani Bali’nin Gizemi) hastayım. Bu film ile ilgili Bant dergisine yazı yazmıştım. Tekrar gözden geçirmemde fayda var.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Öteki Sinema Sunar: Çılgın Kız ve 3 Süper Adam (1973) 1 – m cilgin kiz ve uc super adam 1fah5

Öteki Sinema Sunar: Çılgın Kız ve 3 Süper Adam (1973)

Çılgın Kız ve 3 Süper Adam, Batılı 'kötü film' tutkunları
Dünyanın En Saçma Videosu: The Magic of Martial Arts with Master Eastwest 2 – DVJEGUEU8AAFlJG

Dünyanın En Saçma Videosu: The Magic of Martial Arts with Master Eastwest

The Magic of Martial Arts with Master Eastwest: Bir ucuz