Öteki Sinema Sunar: Bruce Li Return of the Tiger (1978) 1 – RETURN OF THE TIGER

Öteki Sinema Sunar: Bruce Li Return of the Tiger (1978)

9 Kasım 2010

Hani Cüneyt Arkın için derler ya “adını unutan adam…” diye, işte az sonra izleyeceğiniz, 70’lerden fırlayıp gelen dövüş filmimiz “Return of the Tiger / Kaplanın Dönüşü” filminin başrol oyuncusu ve aynı zamanda bir Bruce Lee klonu olan Bruce Li de öyle bir abimiz… Kendisi filmlerinin oynadığı ülkelerde, Ho Chung-tao, Ho Chung Dao, Shao-Lung Lai, Hsiao-Lung Lei, Lee Roy Lung, Lee Shiao-Lung, Li Shiao-Lung, Bruce Ho Chung Tao, Ho Chung Tao, Ho Tsung Tao olarak da tanınıyor. Ne diyelim… Arka arkaya okuması bile eğlenceli!

Kısa bir yazı yazıp filmi sunacaktım ama bahsetmeden de duramıyorum, bu Bruce Li abimiz aslında epey bir dertli pınar… 1950 doğumlu dövüş sanatları ustamız, Lee’ye diğer taklitçilerden daha çok benziyor, hatta en iyi Lee klonu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapımcılar da bunu farketmiş olacaklar ki, Bruce Lee’nin zamansız ölümü ile yarım kalan The Game of Death‘in kalan sahnelerini çekmek için ilk ona teklif götürmüşler…  Henüz Ho Chung-tao olan aktörümüz ise kendi adı ile yapacağı kariyerden emin olarak teklifi geri çevirmiş. Tabi Lee ölüp de ortalığı onunmuş gibi yapanlar kaplayınca, çaresiz yeni ismini ve kaderini kabul ederek, yapımcı Jimmy Shaw’ın ittirmesi ile Bruce Li olmuş… Kendisi naçizane, “Yapımcı bana Bruce li adını verdi ama bundan hoşlanmadım çünkü onun gibi oynamama rağmen ben Lee değilim…” bile demiş ama umursayan olmamış.

Lee’nin ölümünden sonra peşpeşe çekilen ajitasyon belgeselleri Goodbye Bruce Lee, The Young Bruce Lee ve Bruce Lee: The Man, the Myth‘de Lee’yi oynamış, arkasından yapımcıların onu ısrarla gerçek Bruce gibi göstermelerinin sonucu olarak, Exit the Dragon Enter the Tiger ve izleyeceğiniz Return of the Tiger gibi pek çok filmde rol almış. Bruce hayranlarının “Sen de bizim için harbici bir Bruce’ssun!” diyerek bağırlarına bastıkları Bruce Li 1985’de karısının ölümü ile film piyasasından tamamen elini eteğini çekmiş ve aslını yaşatırken alttan “Beni de seyredin” diye haykıran bir aktör olarak belleklerimize kazınmıştır. (Bu saatten sonra kazınır herhalde…)

Filmde kendisine 80’lerde video kasetçilerde özellikle Carambola / Karambol filmleri epey rağbet gören Paul L. Smith eşlik ediyor. Bu adam da 1.93 boyunda ve Taekwando’da kara kuşak sahibiymiş iyi mi!

::: Filmin tamamını üstteki pencereden izleyebilirsiniz :::

Öteki Sinema Sunar: Bruce Li Return of the Tiger (1978) 2 – RETURN OF THE TIGER

Afişdeki “Paul Smith; Geceyarısı expresi filminin kanı bozuk, sadist işkencecisi…” ibaresine ayrıca dikkatinizi çekeriz.

Not: Bu film izletme işi bizi sardı açıkçası… Her taraf “full film izle” diye emek sömüren, vizyon filmlerini pervasızca sunan sitelerle doluyken biz de yine bir “Öteki” sivriliği yapıp bu naftalinli “Public Domain” filmleri  yasal yoldan paylaşalım istiyoruz. İyi bir sinefil için oldukça fazla seyir ve eğlence potansiyeli barındırdıklarını es geçemeyiz elbette…

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

2 Comments

 1. Ha ha Çok güzel anlatmışsın yine be abi

  Bu arada:
  Blind Fist of Bruce
  Bruce Lee Against Supermen
  Bruce Against Iron Hand
  Bruce Lee’s Secret
  Bruce Lee Superstar
  Bruce Lee, The Man, The Myth
  Bruce Lee in New Guinea
  Bruce Lee the Invincible
  Chinese Stuntman
  Conspiracy
  Deadly Strike
  Dragon Dies Hard
  Dragon Force
  Dragon Lives
  Dynamo
  Edge Of Fury
  Exit The Dragon, Enter The Tiger
  Fist of Fury 2
  Fist of Fury 3
  Fists of Bruce Lee
  Goodbye Bruce Lee
  Great Hero
  Image of Bruce Lee
  Iron Dragon Strikes Back
  Lama Avenger
  Pink Trap
  Ming Patriots
  Return of the Tiger
  Soul Brothers of Kung Fu

  Gibi daha nice çakma Lee filmleri var. Ölümünden sonra tüm uzakdoğu ülkeleri neredeyse birer Klone Bruce filmi yapmış.

 2. naftalinli “Public Domain” filmleri yasal yoldan paylaşmaya 10 üzerinden 10…

  ama tuvalatte yaşlı kurtu çekiştirmenize 10 üzerinden 1… öyle miydi nasıldı bi Finansbank reklamı vardı hani tuvaltteyken patron geliyodu da böyle diyodu… Robocop’taki tuvalet-patron sahnesine benzer. Hatta Levent Kırca o zamanlar bu reklamın bir paradosini de yapmıştı yanılmıyosam.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Desert Warrior (1988) 3 – Lou

Desert Warrior (1988)

Desert Warrior, başrolünde Nr. Olympia ve Bay Hulk olarak ünlenen

Endonezya İstismar Sineması

Endonezya sinemasının örneklerini 80’lerin başında sinemalarımızda ve daha sonra video