Öteki Sinema Sunar: Bruce Li Return of the Tiger (1978)

Hani Cüneyt Arkın için derler ya “adını unutan adam…” diye, işte az sonra izleyeceğiniz, 70’lerden fırlayıp gelen dövüş filmimiz “Return of the Tiger / Kaplanın Dönüşü” filminin başrol oyuncusu ve aynı zamanda bir Bruce Lee klonu olan Bruce Li de öyle bir abimiz… Kendisi filmlerinin oynadığı ülkelerde, Ho Chung-tao, Ho Chung Dao, Shao-Lung Lai, Hsiao-Lung Lei, Lee Roy Lung, Lee Shiao-Lung, Li Shiao-Lung, Bruce Ho Chung Tao, Ho Chung Tao, Ho Tsung Tao olarak da tanınıyor. Ne diyelim… Arka arkaya okuması bile eğlenceli!

Kısa bir yazı yazıp filmi sunacaktım ama bahsetmeden de duramıyorum, bu Bruce Li abimiz aslında epey bir dertli pınar… 1950 doğumlu dövüş sanatları ustamız, Lee’ye diğer taklitçilerden daha çok benziyor, hatta en iyi Lee klonu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapımcılar da bunu farketmiş olacaklar ki, Bruce Lee’nin zamansız ölümü ile yarım kalan The Game of Death‘in kalan sahnelerini çekmek için ilk ona teklif götürmüşler…  Henüz Ho Chung-tao olan aktörümüz ise kendi adı ile yapacağı kariyerden emin olarak teklifi geri çevirmiş. Tabi Lee ölüp de ortalığı onunmuş gibi yapanlar kaplayınca, çaresiz yeni ismini ve kaderini kabul ederek, yapımcı Jimmy Shaw’ın ittirmesi ile Bruce Li olmuş… Kendisi naçizane, “Yapımcı bana Bruce li adını verdi ama bundan hoşlanmadım çünkü onun gibi oynamama rağmen ben Lee değilim…” bile demiş ama umursayan olmamış.

Lee’nin ölümünden sonra peşpeşe çekilen ajitasyon belgeselleri Goodbye Bruce Lee, The Young Bruce Lee ve Bruce Lee: The Man, the Myth‘de Lee’yi oynamış, arkasından yapımcıların onu ısrarla gerçek Bruce gibi göstermelerinin sonucu olarak, Exit the Dragon Enter the Tiger ve izleyeceğiniz Return of the Tiger gibi pek çok filmde rol almış. Bruce hayranlarının “Sen de bizim için harbici bir Bruce’ssun!” diyerek bağırlarına bastıkları Bruce Li 1985’de karısının ölümü ile film piyasasından tamamen elini eteğini çekmiş ve aslını yaşatırken alttan “Beni de seyredin” diye haykıran bir aktör olarak belleklerimize kazınmıştır. (Bu saatten sonra kazınır herhalde…)

Filmde kendisine 80’lerde video kasetçilerde özellikle Carambola / Karambol filmleri epey rağbet gören Paul L. Smith eşlik ediyor. Bu adam da 1.93 boyunda ve Taekwando’da kara kuşak sahibiymiş iyi mi!

::: Filmin tamamını üstteki pencereden izleyebilirsiniz :::

Afişdeki “Paul Smith; Geceyarısı expresi filminin kanı bozuk, sadist işkencecisi…” ibaresine ayrıca dikkatinizi çekeriz.

Not: Bu film izletme işi bizi sardı açıkçası… Her taraf “full film izle” diye emek sömüren, vizyon filmlerini pervasızca sunan sitelerle doluyken biz de yine bir “Öteki” sivriliği yapıp bu naftalinli “Public Domain” filmleri  yasal yoldan paylaşalım istiyoruz. İyi bir sinefil için oldukça fazla seyir ve eğlence potansiyeli barındırdıklarını es geçemeyiz elbette…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Hiç Bitmeyen Aşk Hikâyesi: Hollywood ve Remake

Remake, reboot, sequel, prequel derken kafaları iyice bulandıran Hollywood, “acaba yaratıcı fikir bulmakta zorlanıyor mu” sorusunun hedefi oldu.

2 Yorumlar

 1. Ha ha Çok güzel anlatmışsın yine be abi

  Bu arada:
  Blind Fist of Bruce
  Bruce Lee Against Supermen
  Bruce Against Iron Hand
  Bruce Lee’s Secret
  Bruce Lee Superstar
  Bruce Lee, The Man, The Myth
  Bruce Lee in New Guinea
  Bruce Lee the Invincible
  Chinese Stuntman
  Conspiracy
  Deadly Strike
  Dragon Dies Hard
  Dragon Force
  Dragon Lives
  Dynamo
  Edge Of Fury
  Exit The Dragon, Enter The Tiger
  Fist of Fury 2
  Fist of Fury 3
  Fists of Bruce Lee
  Goodbye Bruce Lee
  Great Hero
  Image of Bruce Lee
  Iron Dragon Strikes Back
  Lama Avenger
  Pink Trap
  Ming Patriots
  Return of the Tiger
  Soul Brothers of Kung Fu

  Gibi daha nice çakma Lee filmleri var. Ölümünden sonra tüm uzakdoğu ülkeleri neredeyse birer Klone Bruce filmi yapmış.

 2. naftalinli “Public Domain” filmleri yasal yoldan paylaşmaya 10 üzerinden 10…

  ama tuvalatte yaşlı kurtu çekiştirmenize 10 üzerinden 1… öyle miydi nasıldı bi Finansbank reklamı vardı hani tuvaltteyken patron geliyodu da böyle diyodu… Robocop’taki tuvalet-patron sahnesine benzer. Hatta Levent Kırca o zamanlar bu reklamın bir paradosini de yapmıştı yanılmıyosam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir