Dünyanın En Saçma Videosu: The Magic of Martial Arts with Master Eastwest

Dövüş sanatlarını Hollywood’a sevdiren büyük usa Bruce Lee’nin hayatını anlatan filmlerde karşımıza mutlaka çıkar ya da bir yerlerde okumuşsunuzdur; Lee, ABD’ye gelip kendi okulunu açtığında kadimler uzakdoğu dövüş sanatlarının Batılılara öğretilmemesi gerektiğini düşünerek Lee’ye saldırırlar ve seçtikleri bir dövüşçüyü onu yenerek itibarsızlaştırması için gönderirler. Zorlu bir maç olur ama Lee kazanır ve ¨kime istersem öğretirim¨ der.

Der ama Bruce Lee bu videonun çekileceğini ve izletileceğini öngörmüş olsaydı eğer, anadan babadan safkan Çinli olmayan hiç kimseye gıdım teknik öğretmezdi. White men can’t kick!

Bir ucuz film tutkunu olarak pek çok dövüş filmi izledim ama böyle saçma bir şeyle karşılaşmamıştım! Açıkçası bu video hakkında yazacak pek fazla şey de yok ama mutlaka keşfedilmeli!

Master Eastwest adında, komik olduğunu sanan ama hiç de öyle olmayan bandanalı, tuhaf bir adam bir sürü çoçuğa kendilerini korumaları için karate öğretiyor! Master Eastwest (Doğubatı Usta) abartılı mizansenler eşliğinde saçmasapan öğütler veriyor ve iyice şımararak arada şarkılar söyleyip işi müzikale vurduruyorlar. Yeşil ekran (o zamanlar maviydi galiba) önünde çekilmiş sahnelerde ucuz video efektleri gırla gidiyor! Adam komik, çocuklar daha da komik ve sonuçta hiçbirimiz hiçbir şey öğrenemiyoruz! Gerçek karate bu değil…

Amerikan tipi pazarlama stratejisinin doğunun bağrından kopup gelen bir dövüş sistemini tanıtmak için levyeyle zorlanmış halini izliyoruz adeta… Vaktiniz varsa biraz bakın derim. Başından sonuna seyreden kafadan 10. dan oluyormuş!

“Eh be abicim bu ne” diyenlere de şu videoyu izleteyim. Bruce Lee’nin onunla aynı kötü kaderi (genç yaşta ölmek) paylaşan oğlu Brandon Lee’yi, Kan Sporu’ndan tanıdığımız Bolo Yeung ile kapışırken izlemek zevkli olacaktır. Bu sekansı ve çok daha fazlasını barındıran Legacy of Rage’i dövüş filmi hayranlarına da şiddetle öneririm.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Sinemada Hong Kong Rüzgarı!

Hezarfen Film Galerisi ve Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Dairesi sinemaseverleri kung-fu dövüş sanatı ile tanışmaya davet ediyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir