Warbus (1986)

Hristiyan misyonerlerden oluşan küçük bir grup Vietcong (Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi) askeri tarafından saldırıya uğruyor ve eski bir okul otobüsüne doluşup (Yellow Bus) kaçmak zorunda kalıyor.Yol boyunca umutsuzca ilerlerken Amerikan Özel Kuvvetlerinden oluşan askerlerle karşılaşıyorlar ve “bizim burada ne işimiz var, neden vatanlarını insanlara bırakmıyoruz da, misyoneriyle askeriyle doluşuyoruz güzelim Vietnam’a” diye bir an bile düşünmeden bir yaşam mücadelesine dalıyorlar.

Warbus, video döneminin en havalı Namploitation’larından biri… Bu filmlerden o kadar çok izledik ki, savaşı ABD’nin kazandığını bile sandık! Warbus gösterildiği/kiralandığı dönemde epey tutuldu ve devamı çekildi. Bu filmi en sivilceli yaşlarımda izledim, hatta yıllar sonra Bruce Willis ve Monica Belluci’li Tears of the Sun filmini izlediğimde aklıma ilk gelen filmdi.

80’ler video çocuklarına bir güzellik daha yapıp yukarıda filmin tamamını, aşağıda da harika bir illüstrasyon afişe sahip olan VHS kapağını paylaşmaktan mutluyum, gururluyum. İyi seyirler!

OPERATION-WARBUS

SEVDİYSEN PAYLAŞ BAŞKALARI DA OKUSUN
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir