Warbus (1986)

Hristiyan misyonerlerden oluşan küçük bir grup Vietcong (Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi) askeri tarafından saldırıya uğruyor ve eski bir okul otobüsüne doluşup (Yellow Bus) kaçmak zorunda kalıyor.Yol boyunca umutsuzca ilerlerken Amerikan Özel Kuvvetlerinden oluşan askerlerle karşılaşıyorlar ve “bizim burada ne işimiz var, neden vatanlarını insanlara bırakmıyoruz da, misyoneriyle askeriyle doluşuyoruz güzelim Vietnam’a” diye bir an bile düşünmeden bir yaşam mücadelesine dalıyorlar.

Warbus, video döneminin en havalı Namploitation’larından biri… Bu filmlerden o kadar çok izledik ki, savaşı ABD’nin kazandığını bile sandık! Warbus gösterildiği/kiralandığı dönemde epey tutuldu ve devamı çekildi. Bu filmi en sivilceli yaşlarımda izledim, hatta yıllar sonra Bruce Willis ve Monica Belluci’li Tears of the Sun filmini izlediğimde aklıma ilk gelen filmdi.

80’ler video çocuklarına bir güzellik daha yapıp yukarıda filmin tamamını, aşağıda da harika bir illüstrasyon afişe sahip olan VHS kapağını paylaşmaktan mutluyum, gururluyum. İyi seyirler!

OPERATION-WARBUS

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Atını Seven Kovboylar Afganistan’da: 12 Strong (2018)

12 Strong birbirini tekrar etmeyen savaş sekanslarından oluşsa ve Yüzbaşı ile Raşid Dostum arasındaki ilişkiyi hamasete meze etmek yerine daha derin bir noktaya taşıyabilseydi epey etkileyici olurmuş ancak bu haliyle, savaşmanın havalı bir şey olduğunu sanan gençlerden gerisine pek bir şey ifade etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir