Warbus (1986) 1 – 10827471

Warbus (1986)

29 Temmuz 2014

Hristiyan misyonerlerden oluşan küçük bir grup Vietcong (Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi) askeri tarafından saldırıya uğruyor ve eski bir okul otobüsüne doluşup (Yellow Bus) kaçmak zorunda kalıyor.Yol boyunca umutsuzca ilerlerken Amerikan Özel Kuvvetlerinden oluşan askerlerle karşılaşıyorlar ve “bizim burada ne işimiz var, neden vatanlarını insanlara bırakmıyoruz da, misyoneriyle askeriyle doluşuyoruz güzelim Vietnam’a” diye bir an bile düşünmeden bir yaşam mücadelesine dalıyorlar.

Warbus, video döneminin en havalı Namploitation’larından biri… Bu filmlerden o kadar çok izledik ki, savaşı ABD’nin kazandığını bile sandık! Warbus gösterildiği/kiralandığı dönemde epey tutuldu ve devamı çekildi. Bu filmi en sivilceli yaşlarımda izledim, hatta yıllar sonra Bruce Willis ve Monica Belluci’li Tears of the Sun filmini izlediğimde aklıma ilk gelen filmdi.

80’ler video çocuklarına bir güzellik daha yapıp yukarıda filmin tamamını, aşağıda da harika bir illüstrasyon afişe sahip olan VHS kapağını paylaşmaktan mutluyum, gururluyum. İyi seyirler!

OPERATION-WARBUS

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Öteki Sinema Sunar: Balta (1986) 2 – balta

Öteki Sinema Sunar: Balta (1986)

Öteki Sinema Sunar: Balta. Nihat Yiğit'in oynadığı Balta filmini izlerken
Damocracy, Amazon ve Hasankeyf’in Ortak Hikâyesi 3 – okcu

Damocracy, Amazon ve Hasankeyf’in Ortak Hikâyesi

Todd Soutgate’in hazırladığı film, Amazon ve Hasankeyf halkının baraj karşıtı