Film 13 Nisan’da İzleyici ile Buluşuyor

2 Mart 2012

TRT ekranının ödüle doymayan dizisi ‘Elde var Hayat’ın yapım şirketi olan BSK Yapım tarafından yapımcılığı üstlenen, senaristliğini ve yönetmenliğini Kerem Topuz’un yaptığı Film 13 Nisan 2012’de izleyici ile buluşuyor.

Film 13 Nisan'da İzleyici ile Buluşuyor 1 – filmİlk gösterimi 30.İstanbul Film Festivali kapsamında yapılan ve yoğun bir ilgiyle karşılanan Film, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlanta kentinde düzenlenen 8. Atlanta Underground Film Festivali’nde ‘En İyi Yabancı Film’ ödülüne layık görülmüştü.

ÜÇÜNCÜ SAYFA HABERİNDEN YOLA ÇIKILARAK ÇEKİLDİ
2012’nin en iddialı Türk filmi yapımlarından gösterilen ‘Film’ Kerem Topuz’un, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinden esinlenerek tasarladığı, tamamı tek planlardan oluşan ve oyunculukların doğaçlama olarak geliştiği sıra dışı bir yapım olarak izleyici ile buluşmayı hedefliyor.

Başrolünü Takva filmindeki şeyhin kızı Hacer rolündeki performansı ile adından söz ettiren Öznur Kula’nın üstlendiği ve genç oyuncular İlker Savaşkurt, Özgür Emre Yıldırım ve Cumali Karakaya ile paylaştığı Film, film çekme uğruna her şeyi göze alan Kemal Mutlu’nun, bir gece ansızın karşısına çıkan bitirim delikanlı İzzet ile Beyoğlu sokaklarını arşınlamasını ve bir gece kulübünde arkadaşları ile eğlenen Öznur Kula’yı rehin almasını konu alıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK UNDERGROUND FİLMİ
Underground bir tavrı olan ve diyaloglarda argodan beslenen Film, sonu tahmin edilemeyen ve uçtaki duyguları açığa çıkarmayı hedefleyen agresif bir film.

İlk başlarda eğlenceli başlayan film, işlerin yolunda gitmemesiyle birlikte aniden bir gerilime ve oradan da hızla bir trajediye dönüşüveriyor.

Gerçek hayatta hiç bir şeyin homojen olmadığını, her şeyin ansızın gelen bir felaketle nasıl alt üst olabileceğini anlatmak istediğini belirten Kerem Topuz’a göre hayatta en şaşırtıcı olan şey; filmlerin aksine hayatın ta kendisi olduğu…

Film 13 Nisan'da İzleyici ile Buluşuyor 2 – cats

Gerçekçiliği ana eksene alan senaryosunda diyaloglara yer vermeyen Topuz, özellikle tanınmamış oyuncularla çalışmayı tercih ettiğini, böylelikle filmdeki karakterlerin inandırıcılığını arttırmayı hedeflediğini belirtiyor.

Yağmur Yapım’ın Beyoğlu’ndaki platosunda kurulan dekorda çekimlerden dört hafta once oyuncuları ile birlikte yaşamaya başlayan ve ciddi bir karakter çalışması yapan yönetmen, provaların ardından da çekimleri 4 hafta gibi bir sürede tamamladı.

Dış mekan çekimleri için Beyoğlu’nun arka sokakları, Pera, Tünel ve Karaköy mesken tutuldu.

İLKLER İLE DOLU BİR FİLM
Kerem Topuz’un ve BSK Yapım’ın ilk uzun metrajlı filmi olmasının yanı sıra tamamı DSLR fotoğraf makinesi ile çekilmiş ilk Türk filmi olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin ilk underground (yer altı) filmi, tamamı doğaçlama olarak çekilen ilk Türk filmi, tamamı sübjektif bakış açısıyla çekilen ilk Türk filmi, tamamı tek planlardan oluşan ve kayda giriş/çıkış mantığına göre kurgulanmış ilk Türk filmi olması gibi özellikleri de beraberinde taşıyor.

Film 13 Nisan'da İzleyici ile Buluşuyor 3 – izzet tassaana

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

  1. Öncelikle bu filme ilk underground film denilir ise gemide, lalelide bir azize, masumiyet,kara kentin çocukları gibi filmlere haksızlık edilmiş olur diye düşünüyorum çünkü bu filmleri yapan yönetmenler bilinçli olarak biz bir underground film çekicez gibi bir iddaa ile yola çıkmadılar içinde bulundukları koşullar yaşayış tarzları ve sinemasal manifestoları (serdar akar yeni sinemacılar haraketi ) doğrultusunda çektikleri filmler popüler kültür malzemesi olmadığından sınırlı dağıtım olanağı buldu veya hiç dağıtım olanağı bulmadığı için el altından kitlesine ulaştı buda bu filmleri underground (yeraltı) katagorisindeki filmlere dahil etti ama bu film tamamıyla bir ticari pazarlama ürünü underground (yeraltı) veya deneysel filmler ile ilgilenleri sömürmek gibi bir amac var sanki tabi sonuçta filmi izlemiş değiliz henüz ama niyetini baştan bu kadar net bir şekilde belli eden bir film açıkcası bana pek samimi gelmiyor buda tabi kendi şahsi fikrim.

    Not : Türkiye’nin ilk Dslr fotoğraf makinesi ile çekilen filmi Yönetmenliğini Eray Dinç’in yapmış olduğu 2010 Tarihli MONOLOG adlı uzun metrajlı film’dir. Canon 7D ile çekilmiştir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ev 4 Haziran'da İzleyicisiyle Buluşuyor! 4 – EV SON AFİŞ

Ev 4 Haziran’da İzleyicisiyle Buluşuyor!

Alper Özyurtlu ve Caner Özyurtlu’nun yazarak, yönetmen koltuğunda da oturduğu
Son X-Men Filmi Dark Phoenix Gişede Çöktü! 5 – Dark Phoenix poster

Son X-Men Filmi Dark Phoenix Gişede Çöktü!

Son X-Men filmi olan 'Dark Phoenix', gişede hayal kırıklığı yaşadı.