Frankenweenie Uzadı!

Frankenweenie Uzadı! 1 – Frankenweenie 2012 posterFrankenweenie uzadı! Tim Burton 1984 tarihinde çektiği, 29 dakikalık fantastik kısa film Frankenweenie’nin merakla beklenen uzun versiyonunu nihayet tamamladı ve geçtiğimiz günlerde ilk fragman yayınlandı.

Victor Frankenstein ve sevimli köpeği Sparky’nin karanlık macerasını resmeden kısaya ait daha önce Öteki Sinema’da yazılmış kritiği buradan okuyabilirsiniz. Aynı linkte kısanın tamamını izlemek de mümkün.

Stop-motion animasyon tekniği kullanılarak siyah beyaz çekilen Frankenweenie üç boyutlu olarak gösterime girecek. Frankenstein (1931) ve Bride of Frankenstein (1935) gibi klasiklerden bolca faydalanan animasyona ait fragman hiç fena durmuyor.

Türkiye’de orijinal dilinde vizyona girip girmeyeceğinden şimdilik bihaber olduğumuz Frankenweenie’nin seslendirme kadrosunda şu isimler bulunuyor: Charlie Tahan (Victor Frankenstien), Martin Landau (Mr Rzykruski), Martin Short (Mr Walsh, Toshiaki, Mr Bergermeister, Bob, Mr Curtis), Winona Ryder (Elsa van Helsing), Catherine O’Hara (Susan Frankenstien, Edgar, Gym teacher, Mrs Epstien, Weird girl), Christopher Lee (Dracula) ve Robert Capron (Bob).

Animasyonun pek de yabancısı olmadığımız konusu kısaca şöyle; “Bir çocuk ve köpeği hakkında insanın içini ısıtan bir hikâyedir bu. Çok sevdiği köpeği Sparky’yi beklenmedik bir şekilde kaybeden Victor, bilimin nimetlerinden faydalanır ve birkaç küçük düzenleme yaparak en iyi arkadaşını tekrar hayata döndürür. Evde dikilmiş(!) yaratımını herkesten saklamaya çalışır. Ama Sparky dışarı çıkarak Victor’ın büyük sırrını açık eder. Victor’ın arkadaşları, öğretmenleri ve yaşadığı kasabadaki herkes öldükten sonra hayata yeniden bağlanmaya çalışmanın korkunç sonuçları olacağını bizzat tecrübe ederek öğrenir.”

Frankenweenie, ABD’de 5 Ekim 2012’de, Türkiye’de ise 28 Aralık 2012’de vizyona girecek.

blank

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir