!Geceyarısı Filmleri! 3. Gösterim

n56439730940_9133

!Geceyarısı Filmleri! /
“Karanlıktan korkar mısınız?”


Hazırlayan: KargART ve Serdar Kökçeoğlu

* 9 Ocak cuma, Saat: 23:00
* Gösterimler ücretsizdir.

“Sergei Paradjanov”
24 dakika
İngilizce Altyazı

“Aşık Garip (Ashik Kerib)”
1988 / 74 dakika
İngilizce Altyazı

Bir vakit söylediği “dünyayı güzellik kurtaracak” sözünü kendi filmleriyle anlamlı kılan Sergei Paradjanov, sinemacı, ressam ve kolaj sanatçısıydı. Ermeni asıllı sanatçı, Gürcistan’da doğdu, dönemin “sosyal gerçekçi” eğilimine uymayan filmler yaptığı için çalıştığı Sovyetler’de başı belaya girdi. Suçu şiirsel, düşsel ve sembolik filmler yapmaktı. Tam beş yıl hapis yattı, kendini resme verdi. Vahşi bir güzelliğe sahip, başka türlü bir gerçeküstücülüğün temsilciliğini yapan, atmosfer açısından eşi benzeri olmayan filmler yaptı. Onun düşleri çok kültürlü, çok renkli ve fena halde özgürlüğüne düşkündü.

Gecenin açılışını yapacak olan 24 dakikalık Sergei Paradjanov belgeselinin ardından başlayacak olan Aşık Garip sinema tarihinin en acayip trajedilerinden biridir. Aşk ve trajedi ekseninde tanıdık gelen hikayesi, hipnotize edici bir müziğin ve yabancılaştırıcı dekor ve kostümlerin de etkisiyle izleyici açısından farklı bir deneyime dönüşür. Bu benzersiz estetik filmi klasik içeriğine rağmen deneysel sinemanın kıyısına getirir. Paradjanov !Geceyarısı Filmleri! programına en çok yakışan yönetmenlerden biridir. Aşık Garip ise onun Tanrı, Aşk ve Trajedi içeren sinemasına açılan geri dönüşü olmayan sihirli bir kapıdır.

Karanlıkta sadece gerçekler gizlenmez.
Karanlıktan korkar mısınız?

blank

Yazar hakkında: Masis Üşenmez

blank
1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

5 Yorumlar

 1. blank

  Gösterimden çok sanal arkadaşlıklarımızı gerçek hayata taşıyabildiğimiz için mutlu oldum. Devamı gelir umarım.

 2. blank

  a oyle mi oldu?
  ben tasiyamadim

 3. blank
  Murat Kızılca

  Herkes bir gün taşıyacaktır.

 4. blank

  Çok güzel oldu gerçekten :)
  Her telden çok güzel sohbetler ettik. Murat’ta Masis’de Jbid’de şahane insanlar. Hepinize çok teşekkür ederiz. Can ve Tolga ile tanışmak için de can atıyorum.

 5. blank

  bende umuyorum. gelmeyi çok istiyordum ama antalyadayım şu sıra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir