!Geceyarısı Filmleri! Sezonu Kapıyor! 1 – 3068

!Geceyarısı Filmleri! Sezonu Kapıyor!

17 Nisan 2009

30688 Mayıs Cuma, Saat: 23:00 *Gösterimler ücretsizdir.

Yaşayan Ölülerin Renkli Gecesi

2008 kasım ayında başlayan !Geceyarısı Filmleri! ilk programında Giovanni Scognamillo belgeseli ve Barış Yöş imzalı gotik bir kısa film çalışması göstermişti. Aralık ayında, Other Cinema’nın katkılarıyla avangard korku filmlerinden oluşan Experiments In Terror seçkisini Can Evrenol’un bir kısa film çalışmasıyla birlikte gösterdik. Ocak ayında, 28. İstanbul Film Festivali’nin de programında yer alan Aşık Garip’i ve özel bir Paradjanov belgeselini gösterdik. Şubat ayında “giallo.tr” dedik ve yerli malı, kült giallo filmleri geldi. Mart ayında ise kısa extramücadele filmleri ve Punishment Park geldi perdemize. Bu sıkı ve sert ayın ardından nisan ayında dinlendik ve mayıs ayında kanlı bir program ile sezona veda ediyoruz.

DJ’in kurgusu
Amerika’da geceyarısı sineması kültürünü başlatan filmler arasında bulunan, George Romero imzalı öncü zombi filmi Night of The Living Dead’in (Yaşayan Ölülerin Gecesi) farklı versiyonları ile sezona veda ediyoruz. Önce SAGA’nın katkılarıyla filmin “fantastik bir şekilde renklendirilmiş” versiyonunu göstereceğiz. Hemen ardından ise az bulunan özel bir kurgusu karşınıza gelecek. Night Of The Living Dead>Reloaded, Roger Sanchez’in hazırladığı tekno müziklerin eşlik ettiği, 31 dakikalık özel bir parti kurgusu. Romero’nun zombilerini video klip estetiği içinde, dans müziği eşliğinde izlemek, filme bambaşka bir gözle bakmamızı ve yeniden keşfetmemizi sağlıyor. B movie’lerin bu erken tarihli örneği, sadece sıkı bir korku filmi değil, aynı zamanda son derece politik bir çalışma. 2008 yapımı avangard zombi filmi Pontypool’u izlediğimizde, Romero’nun hikayesinin ne kadar anlamlı ve güncel olduğunu bir kez daha fark ediyoruz. Yaz sonunda aniden karşınıza çıkabiliriz, korkmayın!

“Night Of The Living Dead”
95 dakika
Renkli/Türkçe altyazılı

“Night Of The Living Dead>Reloaded”
31 dakika
Rengarenk/Diyalogsuz/gürültülü!

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Baskın ilk Gösterim 19 Eylül'de İstanbul'da 2 – Baskın 01

Baskın ilk Gösterim 19 Eylül’de İstanbul’da

Baskın ilk gösterim, İstanbul'da, 19 Eylül Perşembe akşamı, saat 21:00'da,
İlk Kez Bir Türk Korku Filmi Amerika'da Vizyona Giriyor! 3 – 10675617 642542785850740 4454191816338162091 n

İlk Kez Bir Türk Korku Filmi Amerika’da Vizyona Giriyor!

Sitemizin bir dönem en aktif yazarlarından olan, sevgili dostumuz Can Evrenol’un