!Geceyarısı Filmleri! Gizli Cevherler 1: Davetsiz Misafirler 1 – cats

!Geceyarısı Filmleri! Gizli Cevherler 1: Davetsiz Misafirler

5 Mart 2011

18 Mart Cuma, 22:00 / Kargart

!Geceyarısı Filmleri! Gizli Cevherler 1: Davetsiz Misafirler 2 – cats

Hazırlayan: KargART & Serdar Kökçeoğlu

Program: ”Gizli Cevherler 1:Davetsiz Misafirler”

Film: Angst / Yönetmen: Gerald Kargl / Tarih ve süre: 1983, 75′

Film: The Visitors / Yönetmen: Elia Kazan / Tarih ve süre: 1972, 88′

!Geceyarısı Filmleri! bundan sonra birkaç ayda bir ‘Gizli Cevherler’ bölümü altında tematik ‘2 Film Birden’ gösterimleri yapacak. Gizli Cevherler’in ilk gösterimi, ‘Davetsiz Misafirler’ başlığı altında iki az bilinen çok çarpıcı filmi sunmaya hazırlanıyor. Gerald Kargl’ın inanılmaz bir şekilde tek sinema filmi olan Angst ve Elia Kazan’ın az bilinen çalışmalarından The Visitors…

Gaspar Noe’nin birden fazla röportajında esin kaynakları arasında andığı Angst, hapishaneden yeni çıkan bir adamın üç kişik bir ailenin evine girerek öldürme saplantısını tatmin etme çabasını anlatıyor. Bu filmi benzer ‘seri katilin günlüğü’ filmlerinden ayıran ise ultra stilize çekimleri ve bu çekimlere eşlik eden iç ses oluyor.

Katilin eylemlerine eşlik eden iç ses, adamın dürtülerinin kaynağını ortaya koyarken, eylemlerden bağımsızlığı tüyleri diken diken ediyor. Klaus Schulze’nin hipnotize edici kozmik müzikleri ise bu filme bir ‘geceyarısı belgeseli’ havası veriyor ki; gerçekten görmek ve dinlemek lazım.

Bir diğer Davetsiz Misafir hikayesi olan The Visitors ise eşi ve bebeği ile sakin bir pazar geçiren bir adamın, Vietnam’da beraber savaştığı iki arkadaşı tarafından ziyaret edilmesini anlatıyor. Adamın karısına dahi anlatmadığı bazı Vietnam günahları bu ziyaret sayesinde ortaya dökülecek ve kısa sürede ziyaretin anlamı çok değişecektir.

Elia Kazan’ın kendi evinde 16MM kamera ile çektiği bu yapım, bağımsız sinemanın ruh haline yakın, rahatsız edici bir savaş günahları filmi. Angst ile gerilmiş bünyelere biraz sakinleşme ve düşünme imkanı verecektir. Ama yine de kolay lokma olmadığını hatırlatalım.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

3 Comments

  1. Katılım herkese açık mı? Kadıköy’deyse ben de gelmek isterim

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Korkusitesi Korku Ödülleri 2010

Kardeş sitemiz Korku Sitesi yazarlarına oylatarak Korku Ödülleri 2010 olarak
Lale Mansur'un Müjde'si Mubi'de! 3 – mujde film mujde lale mansur gwiK

Lale Mansur’un Müjde’si Mubi’de!

Başrollerini Lale Mansur ve Salim Kechiouche'un paylaştığı “Müjde” dünya prömiyerini