Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan 20 Korku Filmi! 1 – The Entity 1982

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan 20 Korku Filmi!

18 Mayıs 2012

The Mothman Prophecies (2002)

Filmin Hikayesi: Başarılı gazeteci John Klein (Richard Gere), karısıyla mutluluğun doruğundayken bir araba kazası geçirir. Kaza, karısının gördüğünü düşündüğü, kendisinin görmediği bir ‘şeye’ çarpmamaya çalışırken olmuştur. KaGerçek Bir Hikayeden Uyarlanan 20 Korku Filmi! 2 – 203104.1020.Arısını kaybeden John, senelerce olayın etkisinden kurtulamaz.

Vali ile görüşeceği toplantıya arabasıyla giderken kendini iradesi dışında ‘Point Pleasant’ isimli bir kasabada bulur. Kasaba halkı günlerdir garip olaylarla iç içe yaşamaktadır. Olayları araştıran Çavuş Connie Parker (Laura Linney) çaresizdir. John, nasıl olupta gitmesi gereken yerin tam ters istikametinde bulunan bu kasabaya geldiğini araştırırken ‘Point Pleasant’ da yaşanan garipliklerle karısının ölümüne neden olan kaza arasında garip benzerlikler keşfedecek ve Connie ile birlikte karısının yaşamını alan güveye benzer kanatlı böceklerin ve kendisini bu kasabaya gitmeye zorlayan doğa üstü güçlerin, gelecekten haber veren yaratıkların amaçlarını anlamaya çalışacaktır.

Gerçek Hikaye: Point Pleasant, West Virginia’da, 1966 ve 1967 yılları arasında yaklaşık 13 ay boyunca gözlemlenen, GüveAdam isimli, tanımlanamayan, büyük, kanatlı bir yaratığın olduğu raporlanmıştır. Daha sonra 15 Aralık 1967’de Point Pleasant’ı Ohio’ya bağlayan, Ohio nehri üzerindeki Silver Bridge çökerek, 46 kişinin ölümüne yol açmıştır.

blank

Begüm Özdemir

1982 doğumlu yazar ilk sinema deneyimini L’ours (The Bear) filmiyle yaşamış olup Öteki Sinema'da yazmaya 2011 yılında başlamıştır. Sinema yazıları yazmasının yanı sıra dizi ve film çevirileri de yapmaktadır. Ayrıca büyük bir Stephen King ve Queen hayranıdır.

24 Comments

 1. Çok güzel bir derleme olmuş. Ayrıca okunması çok keyifli bir yazı olmuş. Eline ve zihnine sağlık Misery.

 2. Hani Paranormal Activity,Blair Cadısı vb. nerde,aşkolsun size :P :)

 3. Çok keyifli bir dosya hazırlamışsınız, teşekkürler.

 4. bazılarının gerçek hikayelerini biliyordum, bazılarını öğrendim. ateş etrafında anlatacak yeni hikayelerim oldu.

 5. Lake mungo…gerçek bir hikayedir. Şiddetle tavsiye ediyorum.dün gece uyuyamadım etkisinden.

 6. Benim de aklıma Sion Sono’nun çektiği ‘soğuk balık’ geldi. İzlemenizi tavsiye derim.

 7. Çok güzel yazı ancak bu filmlerin neredeyse yarısı gerçek bir hikayeden uyarlanmış değil. Yanıltıcı olmuş.

 8. aslında gerçek hikaye kısmında da hepsinde belirtilmiş gerçek olmadığı.. o yüzden yanıltıcı değil de.. başlık için yanıltıcı diyelim sadece o zaman

 9. Yeminlen bunların gerçek olduğunu aklımdan bile geçirmedim.Hepsini izledim ama gerçek olduğunu bilmiyordum. Acayip tırstım da acaba Mungo gölü ve Paranormal Activity serisi de gerçek mi?

  inanmıyorum! Lake Mungo gerçek mi? Ya şimdi uyuyamayacağım of!

 10. The Changeling (1980) de yazarın başından geçen anormal olayların etkisiyle yazılmış. Filmde geçen çoğu şey filmin hikayesini yazan yazarın başından geçmiş.

 11. güzel olmuş ya la. en güzeli THE AMITYVILLE HORROR (1979) onu izleyin çok güzel paranormal activtye benziyo.

 12. bence bunlar gerçek olamaz belkide gerçek ama neden olumsuz düşüüyoruz

 13. ed ve lorraine warren şeytan bilimci çiftin başından geçen bir olayı anlatan olan KORKU SEANSI filmini şiddetle tavsiye ederim. film gerçek bir konuyu ele alıyor tamamen paranormal bir film. yönetmen james wan kuşkusuz çok güzel bir yapıt

 14. siz asıl teksas katiamı nı izleyin gerçekten çok güzel ve akla alınmayacak şekilde korkunç gerçek hikayeden alınmış ed gein in hayatını bir araştırın bu film bu adanın cinayetlerine göre çekilmiş teksas katliamı 2 ed gein hayatından alındığı için kaldırılmış ama teksas katliamı başlanğıç ise oda çok korkunç çok tavsiye ederim asıl korku filmi budur.İzleyin ve korkuyu yaşayın!

 15. ellerine bilgine sağlık.çok beğendim ama blair cadısını unutmuşsun :)

 16. Tatlım, nerde “The Conjuring-2013… (hatta Korku Seansı seri olarak)” yoksa izlemedin mi! yok izleyip anlamadın galiba… Yakın tarihin en tanınmış paranormal araştırıcıları Ed & Lorraine Warren çiftinin yaşadığı kayıtlı gerçek olayların filme çevrilmiş serisi?

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri 3 – The Invisible Man 2020

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri listemizde geçen yıl Türkiye’de
Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Hitchcock Filmi 4 – alfred hitchcock

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Hitchcock Filmi

Sizin için mutlaka görmeniz gereken 10 Hitchcock Filmi listesi hazırladık.