Lego ile Sinema Buluşmaya Devam Ediyor: Ghostbusters Lego Set 1 – Ghostbusters Lego

Lego ile Sinema Buluşmaya Devam Ediyor: Ghostbusters Lego Set

30 Eylül 2015

90’lara geldiğimizde Lego için de yolun sonuna gelinmek üzereydi ancak bilgisayar oyunlarına karşı savaşını çok zeki bir şekilde aşan Lego hiç olmadığı kadar hayatımızın içine girebildi. Elbette şirket politikaları ve pazarlama teknikleri üzerine sayfalarca yazı yazılabilir ancak ben Lego’nun bu yeniden dirilişinin ardında farklı bir yaklaşımın da etkili olduğuna inanıyorum.

Lego’nun yaratıcılığımızı geliştirdiğini ve zaten halihazırda düşünülmüş, tasarlanmış modellere yönelmesine çok sıcak bakmıyor olsam da bizlere sinemayı minik bir ölçekte hem de modifiye edilebilir bir şekilde sunmasına da hayır diyemedim.

Lego son dönem akıllı bir hamle yaparak Lego Ideas isminde bir köşeyi resmi sitesine taşıdı. İlk başlarda CUUSOO olan bu oluşum zamanla oturdu. Bir süredir de oylamaya sunarak bu fikirlere destek sağlanması ve bu süreç içinde modellerin gelişmesi için de uygun bir ortam sağlayan Lego, bu sayede lego dizaynı yapanlara yeni bir sayfa açmış oldu. Bu Lego Ideas başlığı altında piyasaya sürülen Ghostbusters setinin kabul edilme sürecini yakından takip ettim ve Lego bunu resmi olarak piyasaya sürdüğünde de hiç beklemeden aldım. İşte bu hafta tanıtacağım Lego Set’i de sinema ve lego buluşmasının en güzel örneği:

Ghostbusters Lego (1)

Ghostbusters Ecto-1 seti koleksiyoncular için oldukça şık bir kutuda sunuluyor. Bu güzel kutu ayrıca Lego’nun bu serisinin hedef kitlesinin yaşını da ortaya koyacak şekilde özenerek yapılmış. Kutunun kendisini de saklamak isteyeceksiniz.

Ghostbusters Lego (3)

Bunun yanı sıra bu güzel koleksiyon seti için özenli ve detaylı bir kitapçık yapılmış. Film üzerine ve Ectomobil üzerine verilen bilgiler, modeli dizayn edenlerin verdikleri bilgiler, kitapçığın kalitesi ve boyutları ile birlikte, bu güzel modeli tamamlayan bir parça. Bu kitapçığı da saklayacağınıza eminim.

Ghostbusters Lego (7)

Ectomobil setini inşaa etmeye ilk önce Peter Venkman, Ray Stantz, Egon Spengler ve Winston Zeddemore mini figürlerini yaparak başlıyoruz. O kadar güzeller ki sadece bu 4 mini figür için bile bu set alınabilir.

Ghostbusters Lego (8)

Kutunun içerisinden 6 adet paket çıkıyor. Ben bütün parçaları bu şekilde çıkarttıktan sonra renklerine ayırarak inşa etmeyi tercih ettiğim için bu cümbüşü sizlerle paylaşmak istedim. Benim açımdan herhangi bir lego setindeki başlangıç heyecanı da diyebiliriz.

Ghostbusters Lego (9)

Ecto-1 ve 4 figürün yer aldığı bu set oldukça hızlı ve kolay monte edilebilir. Lego’nun pek çok mimarlık seti gibi bu setin de 30 yaş ve üstünün daha fazla ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Seti oluşturan detaylar atlanılmamış, o yüzden epey minik parçası var.

Ghostbusters Lego (10)

Model iyice ortaya çıkmaya başladığı zaman filmi yeniden izleme isteğiniz de ortaya çıkıyor. Bu arada Ecto-1’in üstü açık hali de epey havalı duruyor.

Ghostbusters Lego (11)

Yaklaşık olarak 20-25 dakikada monte ettiğim Ecto-1 içinden epey ekstra parça çıktı. Bence oldukça pratik ve kolay yapımı modeli oldukça keyifli kılıyor.  Sonuç olarak bence kutusu ile, kitapçığı ile, mini figürleri ile 10/10 alan bir set.

Ghostbusters Lego (12)

Bugüne kadar oluşturuduğum veya inşa ettiğim lego modellerine nazaran daha farklı bir hissiyata sahip olsa da film oyuncakları biriktirenler için olmazsa olmaz bir model olduğunu düşünüyorum. Lego sevmiyor olsanız bile ortaya çıkan modelden dolayı ve eşsiz 4 figüründen dolayı bence sahip olmanız gereken bir model.

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mustang Oscar Kazanabilir mi? 2 – COoz2ChUkAAgYU7

Mustang Oscar Kazanabilir mi?

Mustang Oscar yolcusu… Deniz Gamze Ergüven adında genç bir kadın yönetmenin
Bağımsız Sinemacılar Filmlerini Nerede Gösterecek? 3 – sag

Bağımsız Sinemacılar Filmlerini Nerede Gösterecek?

Bağımsız sinemacılar filmlerini nerede gösterecek? Salonlar filmlerini istemiyor, film çekmek