Glenn Gould Hakkında 32 Kısa Film (1993) 1 – Glenn Gould Hakkında 32 Kısa Film 2

Glenn Gould Hakkında 32 Kısa Film (1993)

6 Eylül 2016

Glenn Gould, dünyanın en ünlü J.S. Bach yorumcularından biri. Bir piyanist. Yönetmen François Girard da filmini, Bach’ın Goldberg Varyasyonları’nın yapısından yola çıkarak oluşturmuş. Çeşitlemeler halinde… Gould gibi, mükemmeliyetçiliği ve takıntıları nedeniyle çok sayıda tuhaf huya sahip bir karakteri ifade etmek için güzel bir yöntem.

Glenn Gould Hakkında 32 Kısa Film (6)Girard, çocukluğundan ölümüne dek ele aldığı Gould’un hayatını, aşağı yukarı her biri bağımsız bir estetiğe ve söze sahip otuz iki parçaya bölmüş. Bu parçaların içinde animasyon, belgesel, kurmaca ve hatta deneysel diyebileceğimiz ‘kısalar’ dahi mevcut. Yönetmen, böylece, bütünlüklü bir film kuruyor ama aynı zamanda, bizlere farklı tatlarda, çok sayıda film izleme fırsatı da sunmuş oluyor.

Elbette bu ‘kısalar’ sık sık, George Braque’a “J.S.Bach’a Saygı” tablosunu yaptıran ya da Nazım Hikmet’e “Sebastian Bach’ın Do Majör Konçertosu” şiirini yazdıran büyük besteci Bach’ın müziği eşliğinde izleniyor.

Gould’un Bach yorumlarının oldukça serbest bir nitelik taşıdığı çeşitli kaynaklarda ifade ediliyor. François Girard’ın filmi, buna paralel, Gould’u anlatırken sadece görünür gerçeklerle sınırlı kalmamış. Otuz iki kısadan biri olan (tam olarak yirminci) ve bir başka efsane, Norman Mclaren tarafından üretilen animasyon izlendiğinde, ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. *

Glenn Gould Hakkında 32 Kısa Film, bir bakış açısıyla, biz izleyicilerin, bir dehayla ruhsal temas sağlama imkanını test ediyor diyebiliriz. Tabii bu konuda oldukça mütevazı olmak zorundayız. Şu bilgi, bu noktada, kendi yerimizi bulmamızı kolaylaştırabilir: Glenn Gould’un yaptığı bir Bach kaydı, yıllar önce bir NASA projesi kapsamında, dünya dışı olası zeki canlılarla temas kurmak üzere Voyager I adlı uzay aracıyla, evrenin derinliklerine yollandı. Bu açıdan, Gould ile aramızdaki uzaklığın bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkün.

Yine de, böylesi nadir insanları tanımaya çalışmanın, sıradan hayatlarımıza katabileceği değerli bir varlık bulunuyor: İlham!

Kaçımız aramıyoruz onu?

Öteki Sinema için yazan: Oğuzhan Ersümer

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

* Gould McLaren ile buluşuyor:

[/box]

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Küller Küllere, Katil Katile: Killers (2014) 2 – Killers 01

Küller Küllere, Katil Katile: Killers (2014)

Killers bir gerilim başyapıtı değil belki ama kesinlikle türün yüz
Kozmik Mizah, Anlamsız İzah: Asteroid City (2023) 3 – Asteroid City 2023 2

Kozmik Mizah, Anlamsız İzah: Asteroid City (2023)

Asteroid City: Ertesi gün unutacağım filmleri zaten haddinden fazla izliyorum