Gökhan Tiryaki Altın Koza Büyük Jürisinde 1 – Gökhan Tiryaki

Gökhan Tiryaki Altın Koza Büyük Jürisinde

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin Büyük Jürisi’nde Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki de yer alacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın 7’nci jüri üyesi, ünlü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki oldu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 15-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda görev yapacak jüri üyelerinden 7’ncisinin ünlü görüntü yönetmeni, Gökhan Tiryaki olduğunu açıkladı. Başkan Sözlü, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” filminin de görüntü yönetmenliğini yapan Gökhan Tiryaki’nin, Altın Koza Film Festivali’nde Büyük Jüri olarak görev yapmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Başkanlığını yönetmen Reha Erdem’in yapacağı jüride; yapımcı Nida Karabol, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncular Ahu Türkpençe ve Ayberk Pekcan ile müzisyen Tamer Çıray’ın görev alacağını belirten Başkan Sözlü, festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılacak finalistlere bir kez daha başarılar dilediğini sözlerine ekledi.

GÖKHAN TİRYAKİ; SİNEMAMIZIN BOL ÖDÜLLÜ İSMİ

Kariyerine 1991 yılında TRT’de kameraman olarak başlayan Gökhan Tiryaki, 1991 ile 1996 yılları arasında çeşitli televizyon filmleri ve belgesellerde çalıştı. 1996’dan bu yana görüntü yönetmeni olarak görev yapan Tiryaki, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı “Bir Zamanlar Anadolu’da” ile 2012 yılında Durban Uluslararası Film Festivali’nde ve Yeşilçam Ödülleri’nde; 2011 yılında yine Bir Zamanlara Anadolu’da ile SİYAD Ödülleri’nde ve Dubai Uluslararası Film Festivali’nde en iyi görüntü yönetmeni ödülü aldı. Aynı yıl, Amerikan Siyasal Bilimler Derneği’nden özel başarı ödülü alan sanatçı, 2009 yılında yine bir Nuri Bilge Ceylan filmi olan Üç Maymun ile Yeşilçam Ödülleri’nde en iyi görüntü yönetmeni seçilirken, 2008 yılında aynı film ile Uluslararası Film Kamera Festivali ‘Manaki Brothers’da Mosfilm Özel Ödülü aldı. Sanatçı, 2006 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler filmiyle Tayland Film Festivali’nde en iyi görüntü yönetmeni ödülü almıştı.

Gökhan Tiryaki’nin görüntü yönetmenliği yaptığı filmler arasında; “Kış Uykusu” (Nuri Bilge Ceylan), “Kelebeğin Rüyası” (Yılmaz Erdoğan), “Lal Gece” (Reis Çelik), “Bir Zamanlar Anadolu’da” (Nuri Bilge Ceylan), “Dedemin İnsanları” (Çağan Irmak), “Vavien” (Durul-Yağmur Taylan), “Üç Maymun” (Nuri Bilge Ceylan), “Issız Adam” (Çağan Irmak) ve “İklimler” (Nuri Bilge Ceylan) gibi son dönem sinemamızın başarılı yapımları bulunmaktadır.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir