32. İstanbul Film Festivali Afişi Ceylan’dan

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İstanbul Festivalleri’nin bu yılki tanıtım afişlerinde yeni bir işbirliğine yer veriyor. 2013 yılında düzenlenecek İstanbul Festivalleri’nin afişlerinde farklı sanat dallarının önemli isimlerinin yapıtları, desenleri ve el yazıları, grafik sanatçısı ve İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen tasarımlarıyla bir araya geliyor. Geçtiğimiz günlerde programı açıklanan 41. İstanbul Müzik Festivali’nin afiş görseli günümüzün önde gelen güncel sanatçılarından Sarkis ve Bülent Erkmen işbirliğiyle hazırlandı. Sarkis’in parmak izi ve el yazısı, İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen’in tasarımıyla festival afişine dönüştü. 32. İstanbul Film Festivali afişi ise, günümüz “auteur” sinemasının önde gelen yönetmenlerinden, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan’ın bir fotoğrafından oluşturuldu.

32FilmFestAfis

32. İstanbul Film Festivali afiş görseli için Nuri Bilge Ceylan’ın “Babam İçin” serisinden “Uykusuz Gece” isimli fotoğrafını kullanan Bülent Erkmen, yaptığı seçimle ilgili olarak şunları söylüyor: “Uykusuz bir gecede baktığını görmeyen açık bir gözün gördükleridir sinema çünkü. Gecenin karanlığında yastığın yumuşaklığına gömülen başa kadar çekilmiş yorganın bedeni saran hayalperest güveni, sinema karanlığında koltuğa gömülme anında karşılığını bulur.”

Nuri Bilge Ceylan’ın kendi el yazısını da festival afişine taşıyan Erkmen, “Nuri Bilge Ceylan kendi el yazısıyla yazılmış başlığı Türkçe ve İngilizcesinin ters yüz ilişkisiyle bir film şeridi gibi uykusuz gecedeki açık göze eşlik eder.” yorumunda bulundu.

Bu yıl 20.’si gerçekleştirilecek İstanbul Caz Festivali’nin yine bir sanatçının katılımıyla Bülent Erkmen tarafından hazırlanacak afişi ise önümüzdeki günlerde yapılacak basın toplantısıyla açıklanacak.

İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için: film.iksv.org
Festivali sosyal medyada takip etmek için: facebook.com/istanbulfilmfestivali

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

4 Yorumlar

 1. blank

  Bu da mı gol değil?

 2. blank

  Buradan da bir tartışma konusu çıkar aslında… Hangi NBC daha başarılı, yönetmen olan mı yoksa fotoğrafçı olan mı?

 3. blank

  Fotoğraf kendi başına güçlü olsa da afişin tasarımı ne yazık ki olmamış, özellikle tipografi kullanımı, tipografik dengesi çok kötü.

 4. blank

  Festivalin zihniyetini bu afişten anlayabilirsiniz. Sinemayı değil fotoğrafı yüceltme amaçlı bir çalışma… İstanbul Film Festivali neden Nuri B. Ceylan’ın bir film karesini değil de bambaşka bir alandaki çalışmasını afiş yapıyor? Sinema 100 yıldan sonra fotoğrafa mı dönüşecek. Dönüşsün ama kim bir fotoğrafa 150 dakika boyunca bakmak ister?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir