Istvan Szabo Altın Portakal Film Festivali'nde 1 – 4GAlVVB0h0wwMdMwtPk7Of3Ur8w

Istvan Szabo Altın Portakal Film Festivali’nde

18 Temmuz 2012

Dünya sinemasının usta yönetmenlerinden Istvan Szabo, 49. Altın Portakal’ın uluslararası uzun metraj film yarışmasının jüri başkanlığını yapacak.

Istvan Szabo Altın Portakal Film Festivali'nde 2 – Szabó István 2012“Mephisto” filmiyle, 1982 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar ve Cannes’da En İyi Senaryo ödülünü alan István Szabó, sadece Macar sinemasının değil dünya sinemasının önde gelen yönetmenleri arasında sayılıyor.

En son 2011 yılında 46. Karlovy Vary Film Festivali’nde Jüri Başkanlığı yapan István Szabó, Antalya’yı çok merak ettiğini; Altın Portakal’da görev yapmanın kendisi için mutluluk verici olduğunu söyledi.

István Szabó’nun Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 6 – 12 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenecek atölye çalışmasına da imza atması bekleniyor.

Çok sayıda uluslararası ödül sahibi

István Szabó 1938 yılında Budapeşte’de doğdu. 1959 yılında ilk kısa filmini 1964 yılında da ilk uzun metraj filmini çekti. 1960’ların sonundan itibaren Avrupa Auteur Sineması geleneğini sürdüren Szabó, Orta Avrupa’daki politik ve kişisel çatışmaları ele alan yapımlarıyla tanındı.

“Confidence”, “Colonel Redl”, “Hanussen” ve “Mephisto” filmleri ile dört kez Yabancı Dilde En İyi Film dalında Akademi Ödülleri’ne (Oscar) aday gösterilen Szabó; “Colonel Redl” ve “Sunshine” filmleriyle iki kez Golden Globe’a aday oldu. Usta yönetmen bu adaylıklar sonunda “Mephisto” ile Oscarı, “Colonel Redl” filmi ile BAFTA’da Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü kucakladı. Szabo ayrıca, “Sweet Emma Dear Böbe” ile Avrupa Film Akademisi’nin En İyi Senaryo ödülünü alırken, Berlin Film Festivali’nde yine aynı filmle Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

Istvan Szabo Altın Portakal Film Festivali'nde 3 – 4GAlVVB0h0wwMdMwtPk7Of3Ur8w

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İzmir Kısa Film Festivali’nde Geri Sayım Başladı 4 – 17 İzmir Kısa Film Festivali

İzmir Kısa Film Festivali’nde Geri Sayım Başladı

İzmir Kısa Film Festivali’ne animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde
Altın Koza'da Kısa Film Yarışmalarının Jüri Üyeleri Açıklandı 5 – 21 Altın Koza poster yarısı

Altın Koza’da Kısa Film Yarışmalarının Jüri Üyeleri Açıklandı

21. Altın Koza Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri