Life of Pi Beyazperdede 1 – LOP 1

Life of Pi Beyazperdede

30 Nisan 2012

Yann Martel’in dünya çapında büyük beğeni kazanan ve sıra dışı bir öyküye yelken açtığı kitabından uyarlanan Life of Pi, Ang Lee’nin usta gözünden 3D olarak ve hikayenin efsanevi yönünü yansıtacak çığır açan tekniklerle Hindistan ve Tayvan’da çekildi.

Life of Pi Beyazperdede 2 – LOP 1

Son 10 yılın en büyük yayıncılık olaylarından biri olarak kabul edilen kitap, dünya genelinde 7 milyondan fazla satıldı (ve her hafta 1,000 kopyanın üzerinde satılmaya devam ediyor). Prestijli Mann Booker Prize ödülü almasının yanı sıra bir yıl boyunca New York Times en çok satanlar listesinde kaldı.

İzleyiciye çok farklı bir deneyim yaratacak olan LIFE OF PI, bizleri genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor.

Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder. Bu akıllara durgunluk veren yolculuğu sona ermeden, büyülü bir adaya varır.

Birçok ülkede gerçekleşen 3000’in üzerinde oyuncunun denendiği oyuncu seçmelerinin ardından Lee 17 yaşındaki yeni oyuncu Suraj Sharma’yı başrole, Piscine Molitor “Pi” Patel rolüne seçti. Sharma, Delhi’de matematikçi ailesiyle yaşayan bir öğrenci. Gerard Depardieu, Tabu, Irrfan Khan ve Adil Hussain de filmdeki yıldız’ oyuncular olarak karşımıza çıkıyor.

Şöhreti dünyaca onaylı Fransız aktör Gérard Depardieu ‘The Chef’ rolünde; Pi Japon memmurlara denizen ortasında 227 gün boyunca hayatta kalışının fantastic serüvenini anlattığında şüphe duyanlar arasında önemli bir rol oynuyor.

Yakın zamanda “Spider-Man”’in yeniden çekimlerinde rol alan Irrfan Khan ise Pi’nin olgunluk dönemini canlandırıyor. Oscarlı film “Slumdog Millionaire”’de izlediğimiz oyuncu Khan, Mira Nair’in Jhumpa Lahiri’in romanında uyarladığı, “The Namesake,” ve Wes Anderson’ın “The Darjeeling Limited” filmlerinden de tanıdığımız bir isim.

Pi Patel’in annesi rolünde Hint film sektörünün en iyi oyuncularından Tabu karşımıza çıkıyor. 70’in üzerinde filme imza atan başarılı aktrist iki kere de National Film Award _En İyi Kadın Oyuncu sahibi olmuştu. Egzotik bir hayvanat bahçesine sahip olan Pi’nin babası rolünde de Hint aktör Adil Hussain yer alıyor.

Life of Pi Beyazperdede 3 – NETTER PI 01418 REvery year on the eve of Republic Day (Jan. 26) celebrations, the Government of India confers Padma Shri awards (4th highest civilian awards) to recognize people’s unmatched contribution in various areas. This year both Tabu and Irrfan Khan were awarded for their unmatched contribution to the Indian Cinema.

Jean-Pierre Jeunet & Guillaume Laurant ve David Magee Martel’in kitabını senaryoya uyarladılar. Yapımcı koltuğunda da Ang Lee, Gil Netter, David Womark ve ortak yapımcı da David Lee.

David Fincher’ın birçok filminde, “The Curious Case of Benjamin Button.” da dahil, yer alan Görüntü yönetmeni Claudio Miranda, yakın zamanda “Tron: Legacy”I de 3D olarak çekmişti. Görsel efektler süpervizörü Bill Westenhofer “The Golden Compass” ile Oscar kazanmış ve “The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe” ile de Oscar adayı olmuştu.

Prodüksiyon Amiri David Gropman da “Cider House Rules” ile Oscar adayı olmuş ve “Chocolat” ile Art Directors Guild Award kazanmıştı.

LIFE OF PI’nin kostüm tasarımcısı Arjun Bhasin. Avy Kaufman oyuncu seçiminde. Hindistan’daki yapım ise India Take One Productions tarafından üstlenilmiş.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Irak İşgali ve Mavi Adam 4 – unnamed 23

Irak İşgali ve Mavi Adam

Bugüne kadar birçok kısa filme imza atan Utku Çelik'in ilk
Dabbe'ye Devam: Cin Ağustos'ta Çarpacak! 5 – Dabbe Cin Çarpması 1

Dabbe’ye Devam: Cin Ağustos’ta Çarpacak!

Cin Ağustos'ta çarpacak! Hasan Karacadağ’ın yeni filmi Dabbe: Cin Çarpması,