Valerian Beyazperdede! 1 – Valerian and Laureline

Valerian Beyazperdede!

1 Temmuz 2012

Valerian Beyazperdede! 2 – valerian et laureline par mad willValerian beyazperdede! Fransız yapımcı ve yönetmen Luc Besson yeni projeler üretmeye aralıksız devam ediyor. En son Mayıs ayında duyurduğumuz bir haber ile Malavita ve Three Days to Kill adlı son iki projesinden bahsettiğimiz Besson, şimdi de Valerian adlı Fransız çizgi romanın beyazperde uyarlamasına el attı.

1967 yılında yazar Pierre Christin ve oyuncu Jean-Claude Mezieres’ın beraber yarattığı Valerian çizgi romanı biri gelecek zamana diğeri geçmişe ait olan iki uzay polisinin ortak maceralarını konu alıyor. Variety’nin haberine göre, Luc Besson filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenecek. Fakat projenin zamanlaması ve kadrosu henüz belirsiz.

Yakın zamanda ortak senaristleri arasında yer aldığı İsyan (Lockout) filmi ile sinemalara konuk olacak Besson, hali hazırda Angelina Jolie ile de taze bir proje üzerinde çalışıyor. Son zamanlarda oldukça yoğun bir dönem geçiren yönetmenin, yeniden bilimkurguya dönmesi hayranlarını memnun edecek gibi.

Valerian, ülkemizde bir zamanlar Tercüman Çocuk dergisinde de yayınlanmış olan bir Frankofon çizgiroman… Valerian ve ateşli yardımcısı Laureline’in uzay maceraları epey ilginçti doğrusu… Aslında Luc Besson, Valerian’a ait bir sürü imgeyi Fifth Elementh’te kullanmıştı. O günleri özlemiş olacak ki asıl malzemeyi pişirmeye başlamış. Ne diyelim; Hollywood özentisi olmadıktan sonra Fransız Bilimkurgusuna her zaman varız!

Çizgiromanı merak edenler Çizgidiyarı üzerinden CBR (dijital bir çizgiroman yayınlama formatı) olarak yayınlanmış bir sayısını (Taşkın Sular Kenti) okuma şansına erişebilirler. Tableti olanlar daha da şanslı: http://www.cizgidiyari.com/forum/esattr/35925-valerian-album-01-taskin-sular-kenti.html

Ana haber kaynağı: http://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-52960/

Valerian Beyazperdede! 3 – valerian11

Çizgiromandan bir sayfa…

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Altın Lale Filmlerini Bekliyor 4 – Istanbul film festivali logosu

Altın Lale Filmlerini Bekliyor

İstanbul Film Festivali’nin 34’üncüsü için başvurular başlıyor. Türkiye’den katılacak filmler

Star Wars: Detours

Robot Chicken’ın yaratıcılarından yeni çocuk dostu animasyon serisi Star Wars: