Lucas Efsanesinin Ardındaki Gerçekler Hayali İcraat’ta

Lucas efsanesinin ardındaki gerçekler Hayali İcraat’ta! George Lucas. O bir efsane. Peki ama niye? İstatistikî olarak baktığınızda böyle bir şeye olanak yok. Topu topu 6 film yönetmiş, bunlardan 4’ü aynı seriyale ait.

Yazarlık hanesindeki işlerin çoğu yarattığı evrende geçen işlerin kendisine verdiği “özel teşekkür” payesinden ibaret. Keza yapımcılık hanesine yazılanların çoğu da bizzat ilgilenmese de kurduğu yapımcılık şirketlerinin üstlendiği projeler. Peki bu adam nasıl oldu da efsane mertebesine yükseldi? Neden kendisinden çok daha iyi işler çıkaran yönetmenlerden daha fazla tanınır oldu? Hayat boyu başarı ödüllerini nasıl topladı? “Star Wars, Indiana Jones” gibi ikişer kelimelik cevaplarla açıklanabilecek bir şey mi bu, yoksa çok daha eski ve köklü bir sebebi mi var?

Hayalî İcraat, “George Lucas Efsanesinin Ardındaki Gerçekler” yazısında bu sorunun cevabını veriyor. George Lucas’a biçilen bu payenin arkasında yatanları araştırırken okurlarını Hollywood’da kısa bir tarih turuna çıkarmayı da ihmal etmiyor. Okumak için buradan buyurun:

http://www.hayaliicraat.com/?p=1814

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Yeni Fragman, Yeni Afiş

25 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girecek Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi filmine ait yeni fragman ve yeni afiş yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir