5. Malatya Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu 1 – 5 Malatya Film Festivali

5. Malatya Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu!

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenlenen 5. Malatya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu! Geceye damgasını vuran isimse uluslararası üne sahip tasarımcılarımızdan Erol Albayrak’ın son koleksiyonundan bir balo elbisesiyle göz dolduran festivalin onur konuğu Nastassja Kinski oldu!

27 Kasım Perşembe akşamı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ödül Töreni’ne Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı, Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ali Atlıhan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır’ın yanı sıra pek çok oyuncu, yönetmen ve festivalin onur konuğu Nastassja Kinski katıldı.

Kırmızı halı töreni ile başlayan gecenin en dikkat çeken ismi ise tabii ki Nastassja Kinski oldu. Uluslararası üne sahip tasarımcılarımızdan Erol Albayrak’ın son koleksiyonundan bir balo elbisesiyle geceye katılan Nastassja Kinski, kırmızı halıda kendisine uzatılan mikrofonlara Malatya’da olmaktan büyük onur duyduğunu, Türk Sinemasının 100. Yılında Türkiye’de Onur Ödülü almış olduğu için çok şanslı olduğunu söyledi.

Açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı, sinemanın gücüne vurgu yaptığı konuşmasında şöyle dedi: “İnsanlara kimi zaman fikir, kimi zaman ders veren; ama her zaman umut, neşe veren ve azim aşılayan, farklı düşünebilmenin yollarını arayan emsalsiz güçtür sinema. Onun meydana getirdiği bu etki başka hiçbir sanat dalında ortaya getirilemez. Sinema ile dünyanın hangi köşesindeki insanlara ulaştığımızın hesabını yapmak bile zordur. Sinema, aynı zamanda bir toplumun aynasıdır, o toplumda doğru-yanlış ne varsa, sinemasında da o vardır. Dilerim bu anlamlı sanatı sizlerle buluşturan festivalimiz önümüzdeki yıllarda da artan bir coşkuyla devam eder.”

Sayın Vali’nin açılış konuşmasının ardından başlayan Ödül Töreni’nde ilk olarak Suriyeli misafir çocuklarımızın geçtiğimiz yıl mülteci kampında kurulan sinema atölyesinde hazırladıkları filmin kısa gösterimi yapıldı ve çocuklar ödüllendirilerek onurlandırıldı.

Gecenin en çok alkış alan sanatçısı ise tabii ki festivalin onur konuğu Nastassja Kinski oldu. Usta sinema yazarı Roger Robert’ın “sade, naif, güzel ve şöhretlere özgü komplekslerden sıyrılabilmiş bir oyuncu” sözleriyle anlattığı dünyaca ünlü yıldız, konuşmasına teşekkür ederek başladı ve ardından kendi filmlerinden hazırlanmış olan tanıtım filminden bahsetti, bu filmden çok etkilendiğini söyledi. Heyecanını dile getirecek cümleler bulamadığını ifade eden Kinski, bu gecenin parçası olmaktan çok gurur duyuyorum dedi. Suriyeli sinemacı çocuklardan çok etkilendiğini belirten Nastassja Kinski ödülünü aldıktan sonra sahne arkasına giderek minik sinemacı ile tanıştı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU!

Onur Ödülü’nün takdiminin ardından yarışmacı filmlerin ödülleri açıklanarak sahiplerine verildi.

İlk olarak Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Gündelik hayat içinde yaşayan insanların ümitlerini yitirmemesi gerekçesiyle Mansiyon Ödülüne değer görülen film Ne Topraktır Ne De Asfalt olurken, görselliğindeki çekicilik ve Türkiye’de animasyon filminin desteklenmesi gerekçesiyle Jüri Özel Ödülü, Kafa filminin oldu. En İyi Kısa Film Ödülü ise öykü anlatımı ve dilindeki kararlılık nedeniyle Ukde’nin oldu.

Malatya Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl ilk defa düzenlenen Belgesel Film Yarışması’nda ise Jüri Özel Ödülü “yoğun bir araştırma, arşiv ve müzik kullanımındaki başarısı” nedeniyle Nail V. filminin olurken En İyi Belgesel Film Ödülü, Ahmet Uluçay’ı kendisi gibi bir sıcaklıkta anlattığı için Tepecik Hayal Okulu’nun oldu.

Düzenlendiği ilk yılından bu yıla kadar uluslararası seçkisi ile de iddialı olan Malatya Uluslararası Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Film Ödülü olmak üzere iki ödül de sahibine verildi. Jüri Özel Ödülü ana karakterin yaşadığı yolculuğu mükemmel bir dile yansıttığı için Ürkek filmine giderken En İyi Film Ödülü ise kişiler arası değişimi gerçek bir dille anlattığı için Titli filminin oldu.

Malatyalı usta oyuncu Kemal Sunal anısına düzenlenen ve halkın belirlediği Kemal Sunal Halk Ödülü, Gittiler: Sair ve Meçhul filminin oldu. Filmin yönetmeni Kenan Korkmaz, “Ahmet Kaya’nın, Hrant Dink’in memleketinde memleketi olmayan insanları, Süryanileri anlattığım bu filmle ödül almak çok anlamlı” dedi.

SİYAD Jürisi tarafından ise iki ayrı ödül verildi. İçimdeki İnsan filmi SİYAD Jüri Özel Ödülü’ne değer görülürken estetik tutarlılıkları ve anlatımlarındaki ustalıkları gerekçesiyle Balık ve Annemin Şarkısı filmleri SİYAD Ödülü’ne değer görüldü.

Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde verilen Jüri Özel Ödülü Annemin Şarkısı filmine katkısı nedeniyle Zübeyde Rohani’nin oldu. Bu yıl ilk defa verilen Fahri Kayhan Müzik Ödülü, filmin ruhuna eşlik ettiği gerekçesiyle ise Balık filmi ile Marios Takoushis’ın oldu. Etnisite meselesini anlayışı, dilindeki gerçekçiliği gerekçesi ile de En İyi Senaryo Ödülü, Annemin Şarkısı’nın oldu. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, içe dönük bir karakteri başarılı bir şekilde yorumlaması gerekçesiyle Toz Ruhu filmindeki rolü ile Tansu Biçer’in oldu. En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise iki isim arasında paylaştırıldı ve ödül, Karınca Kapanı filmindeki rolü ile Neslihan Yeldan ve Beni Sen Anlat filmindeki rolü ile de Nazlıcan Tuncalı’nın oldu. Toz Ruhu filmi ile En İyi Yönetmen Ödülü’ne değer görülen Nesimi Yetik ödülünü jüri başkanı Erden Kıral’ın elinden aldı. Gecenin merakla beklenen ödülü ise başarılı anlatımı ve sembolik ifadeleri ile Toz Ruhu filminin oldu!

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI:

En İyi Film: Toz Ruhu
En İyi Yönetmen: Nesimi Yetik (Toz Ruhu)
En İyi Kadın Oyuncu: Neslihan Yeldan (Karınca Kapanı) ve Nazlıcan Tuncalı (Beni Sen Anlat)
En İyi Erkek Oyuncu: Tansu Biçer (Toz Ruhu)
En İyi Senaryo: Annemin Şarkısı
En İyi Müzik: Marios Takoushis (Balık)
Jüri Özel Ödülü: Zübeyde Rohani (Annemin Şarkısı)

SİYAD Jüri Özel Ödülü: İçimdeki İnsan
SİYAD Ödülü: Balık ve Annemin Şarkısı

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI:

Jüri Özel Ödülü: Ürkek
En İyi Film: Titli

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI:

En İyi Belgesel Film: Tepecik Hayal Okulu
Jüri Özel Ödülü: Nail V.
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI:

En İyi Film: Ukde
Jüri Özel Ödülü: Kafa
Mansiyon Ödülü: Ne Topraktır Ne De Asfalt

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir